יום ש'


17 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

10 סיבות מדוע חייבים להעניק פרס ישראל לעופר לוי

דעה: הגיע הזמן להעניק פרס ישראל לאמנות ומוזיקה לגדול מכולם, מייסד ז'אנר שלם הקרוי על שמו: עופר לוי

הגיע הזמן להעניק לו פרס ישראל לאמנות ומוזיקה. עופר לוי   הגיע הזמן להעניק לו פרס ישראל לאמנות ומוזיקה. עופר לוי צילום: ניר שבתאי
ישי ויסמן שני, 13 יוני 2016 09:42

בגיל 13 שמעתי פעם ראשונה את השיר "מאוהב בגשם". אני זוכר את החוויה כאילו זה היה אתמול, הכנסתי למערכת סטריאו את הקסטה ואז הפתיחה: קולות הציפורים, נגיעות האורגן השקטות ואז בום חשמל בכל הגוף. זה לא היה דומה לשום דבר ששמעתי עד אז, חוויה מוזיקלית שאפשר כמעט לנשום אותה, ואז לרקוד אותה, להתרגש ובו בזמן לחלום איתה. אהבה ראשונה, אכזבה, התרגשות והכל בשיר אחד פשוט מושלם (קרדיט ענקי לדוד זיגמן כותב המילים שגם לו מגיעה הכרה ענקית).

באותו יום שמעתי את השיר שבע פעמים לפחות, ומאותו רגע התחלתי לשמוע באדיקות את הז'אנר התורכי: יוסי עדן, משה כהן, תמיר גל, ליאת בנאי, אבי ביטר, קובי פרץ של אז, כל הכוכבים. אבל היה לי ברור מי האבא, והאמא והסבא והסבתא של מוזיקה הנשמה. האיש שהמציא את הניואנסים, המחוות, יצר ז'אנר שלם ופתח את הדרך לעשרות זמרים נהדרים שהתחילו במועדונים מלשיר את השירים שלו ממש, שיריו של הלוי.

ועכשיו 10 סיבות למה חייבים, אבל ממש חייבים לתת פרס ישראל לעופר לוי על מפעל חיים ותרומה ייחודית לתרבות הישראלית.

1. כי הגיע הזמן לתת כבוד למייסדים: אם אנחנו רוצים לתת הכרה אמיתית למוזיקה הנשמה, לבלוז הישראלי באיכויות שלה, בקהל הענק שהולך אחריה וגדל על השירים וחי אותם - אנחנו חייבים לתת הכרה דבר ראשון למייסד המרכזי, לעופר לוי.

2. כי הוא מבטא מזרחיות לא מתפשרת: עופר לא מתחנף לא בשירה ולא בסגנון. מהאזנה אדוקה לשיריו הגדולים משנות ה-90: "לנצח לאהוב", "מעיין הנעורים" "דרך מפתה", "אין לי יום אין לי לילה" ועוד רבים. אי אפשר לטעות בו, הכאב, הקול, הניואנסים של הבכי הם מאוד ברורים וחדים. וזה הקסם שלהם - הם לוקחים אותך אליהם מבלי לבקש למצוא חן.

321321
מייסד של ז'אנר. עופר לוי (צילום: ניר שבתאי)

3. כי שיריו הם על החיים עצמם: הימורים, כלא, סמים, גירושין, אובדן, יאוש, עוני, אלכוהוליזם, אמונה, חזרה בתשובה, והזרוע עוד נטויה. אין נושא שעופר לוי פחד לשיר עליו, או לדבר עליו. הוא ידע תמיד לגעת בנושאים הכי כואבים ורגישים ועל ידי כך להתחבר למאות אלפי אנשים.

4. כי יש לו סטייל: ההופעה הגנדרנית בהתחלה, הבגדים והשרשרת, שהתחלפו בקאמבק עם הכובע הנצחי, שהולך איתו לכל מקום והפך לסמל. עופר לוי ידע תמיד לתת שואו אמיתי, כמו כוכב, כמו שכוכב צריך.

5. בגלל אלבום המופת "אוהב לחיות": הרבה אלבומים מצוינים היו לעופר לוי, והיו לא מעט להיטים גדולים לזמרים נוספים וחשוב בז'אנר שירי הנשמה. אבל נדמה שהאלבום "אוהב לחיות" העמיד סטנדרט של שורת להיטים מטורפת (מ"אוהב לחיות" ועד "מאוהב בגשם" האלמותי) שקשה להאמין שיהיה ניתן לשחזר אותה. וההפקה אוי ההפקה, עשרות נגנים, הכל חי, יעקב למאי ומומין ססלר בוירטואוזיה מוזיקלית בעיבודים. פשוט שלמות מוזיקלית.

6. כי יש לשיריו חיי הנצח: קרוב ל-30 שנה עברו מאז יצא "הקלפן" והשיר מככב מדי ערב בטברנות, במועבטים, בחפלות, במועדונים, בבתים, במכוניות יחד עם עוד עשרות שירים שראו אור כשחלק משומעיהם עוד לא נולדו. שירי עופר לוי מ"כוכבי מרום" יליד שנות ה-80 ועד ל"אני ואת" יליד שנות ה-2000 נמצאים בכל חפלה, חתונה ואירוע מברית עד בר מצווה וחתונה. ואני בטוח שכך יהיה עוד שנים רבות.

7. כי הוא עושה דברים משוגעים: אמן אמיתי לא מפחד לטעות. הוא יודע שבשביל להוביל את המחנה ולהמציא דברים חדשים לא צריך לפחד להיתפס כמוזר או הזוי. עפר לא פחד לשיר בסגנון הבכי, שהפך פופולארי כל כך בשנות ה-90 גם עשור קודם כשזה היה נדיר ובמועדונים ספורים. הוא לא התבייש לרדת על הברכיים בהופעה לאחוז במיקרופון ולתת סוג אחר לגמרי של מופע מכל מה שאנשים הכירו. גם היום עופר לוי מנסה כל מיני סגנונות של שירה וטקסטים שלפעמים לנו כאוהדים, קשה לקבל אותם. אבל זה העוצמה שלו, החדשנות.

8. כי הוא לא פוליטיקלי קורקט: היום כשיש מועמד אקסצנטרי לנשיאות מטעם הרפובליקנים בארצות הברית בשם דונלד טרמפ, שזוכה לאהדה מטורפת דווקא בגלל שהוא לא בורר מילים (בלשון המעטה), אז אנחנו יכולים להגיד שוב שעופר לוי הקדים את זמנו. נכון, הרבה מהדברים שעופר אמר, לא היו נעימים, פגעו וטוב היה לו חלקם היה נחסכים מאיתנו. ועם זאת, קשה שלא להעריך זאת דווקא בתוך נייר הצלופן של התעשייה הים-תיכונית שמלאה בקודים של חנופה, פרגון מזויף וסוג של רתיעה מכל אמירה שיכולה לעצבן סקטור כלשהו – לכן אני מצדיע לאמן עפר לוי שאינו מפחד לדבר בחופשיות.

1471091 652240974827361 765873582 n
לא פולטיקלי קורקט (צילום: אלכס שוורץ) 

9. כי הוא ידע להפוך את עצמו למותג: שירי עופר לוי, כובע עופר לוי, בכי בסגנון עופר לוי, דיבור בסגנון עופר לוי, ואפילו דברי תורה מבית מדרשו של עופר לוי. עופר לוי לפני שהוא זמר הוא אמן שיווק, ופרסום והיה מהראשונים להבין את חוכמת ההמונים והדרך לפנות אליהם. למרות ואולי דווקא בגלל שרוב הזמן הוא מודר מהתקשורת.

10. כי הוא קול המושתקים: גם היום, כשלכאורה המוזיקה הים-תיכונית זה המיינסטרים של המיינסטרים, עדיין יש איזה סוג של בושה לפתוח חלון ולשמוע עופר לוי או מוזיקה נשמה אחרת. ישר קופצת הקונוטציה ל"ערס", "פרחה", "תרבות ירודה ובכיינית". וזה מאנשים שלא טרחו מעולם לקרוא את הטקסטים הנהדרים ולהתרשם מהיכולות הווקליות, הסלסולים וההפקות המוזיקליות העשירות. ואת זה הגיע הזמן לשבור. הגיע הרגע לתת פרס ישראל למוזיקה עברית ואמנות לעופר לוי.

אגב עד אוקטובר אפשר להגיש מועמדות לפרסי ישראל לשנת 2017, אז וועדה יקרה פרגנו לנו.

--
הכותב הינו פעיל חברתי שיצר כ-50 שירים לזמרים מזרחיים וים-תיכוניים

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם