יום ש'


10 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

לא מדובר במצעדי השנה - אלא מצעדי השנייה

חגי אוזן בטור אישי ל-בטריבונה: אף אחד לא יכול להאשים אותי באהבה יתרה לפאר טסי אבל איך זה ש"דרך השלום" לא זכה בשיר השנה באף אחד מהמצעדים? גם שלמה ארצי, עופר לוי וחיים משה לא זכו אף פעם. אם מישהו ברחוב יגיד לכם שהוא זכה באיש השנה, תאמינו לו  

פאר טסי פאר טסי צילום: אלכס שוורץ, בטריבונה
חגי אוזן חמישי, 17 ספטמבר 2015 20:34

יש רק מכנה משותף אחד לכל מצעדי השנה. המכנה המשותף הוא שאין מכנה משותף. שימו לב לכל המצעדים השונים שהתפרסמו עד כה. אין בינהם הסכמה על שום דבר. כאילו כל אחד חי במדינה אחרת. במקום אחר. אפשר להסיק כמה מסקנות מהעובדה הזאת. אני מעדיף להתמקד באחת: המצעדים האלה סתמיים. אין להם משמעות אמיתית למעט אולי דאווין יחצנ"י. גם זה לא בטוח.


שיר השנה שלא זכה, דרך השלום

הרי גדולי הזמרים, השחקנים ובכלל הכוכבים, רובם המכריע לא זכו בשום תואר. זוהר ארגוב מעולם לא היה זמר השנה. גם לא חיים משה או עופר לוי. השנה שלמה ארצי לא זכה בשום תואר ואפילו בר רפאלי לא היתה מעולם מלכת היופי. יש משהו מאוד מרמה במצעדי השנה. במהלך הקיץ פגשתי את אייל תהילה, איש רדיו ותקליטן באירועים שאמר לי שלהערכתו "דרך השלום" לא יזכה בשיר השנה. אתמול התקשרתי אליו כדי להוריד בפניו את הכובע.

למרות זאת, לא נראה לי שגם הוא האמין שהשיר הזה ששבר כל שיא אפשרי לא יזכה אפילו במקום השני במצעדים. או לפחות יקטוף את התואר במצעד זניח. תהילה טען שזה קשור לזיכרון הקצר של הקהל. הגיוני. מעבר לכך, הקהל ממצא עניין מהר. בדומה לכל תחום. אופנות מתחלפות. במיוחד כשמדובר בפופ הכל מאוד נזיל וגמיש. היציבות בז'אנר המזרח תיכוני דומה מאוד ליציבות בכלל במזרח התיכון.

223אף אחד לא יכול לחשוד בי באהבת יתר לפאר טסי. למרות זאת, לא משנה איך נהפוך את השנה הזאת, האיש עשה מהפכות עם "דרך השלום". לא מדובר רק בהצלחת השיר עצמו אלא גם בהשפעה שלו על כל הז'אנר. איש השנה במוסיקה הישראלית לדעתי הוא אבי אוחיון. זה לא רק רשימת הלהיטים שהוא כתב השנה, מדובר גם בדומיננטיות שלו. פתאום כולם כותבים כמוהו. 

כל מי שקשור לתעשיה או בסביבה שלה, הוצף בשבועות האחרונים בהודעות של זמרים ומנהליהם בשכנועים להצביע להם במצעדים. אי אפשר היה לברוח מזה. התוצאה הורגשה במצעדים. כל גדוד מעריצים התמקד במצעד מסוים וכך בעצם קיבלנו מצב שהתארים התחלקו בין כמה וכמה זמרים. למעשה, אם תמצאו מישהו בשכונה טוען שהוא זמר השנה, אל תתווכחו איתו. יש מצב שזה נכון והוא זכה בתואר זמר השנה של רחוב רוטשילד פינת פנקס בנתניה.

יש מסקנה נוספת: שימו לב עד כמה לרדיו אין באמת השפעה. השיר המושמע ביותר השנה הוא "מסתובב" של אביב גפן ומתי כספי. בדירוג של גלגל"צ הוא הגיע רק לעשיריה השלישית. כך גם "חיכיתי לו" של שרית חדד שנטחן ברדיו. לעומת זאת "שישי בצהריים" שבכלל לא יצא כסינגל לתקשורת זכה בתואר "שיר השנה" בתחנות האזוריות ובערוץ "מוסיקה 24". אגב, ברשת גימל "שישי בצהריים" לא דורג בכלל כי התקנון בתחנה הזאת קובע שרק שירים שיצאו כסינגלים נכנסים למצעד.

11863266 986203411431114 7203555410292832861 n

ההתייחסות הנכונה בעיני למצעדים האלה צריכה להיות הרבה פחות דרמתית ויותר משחק עם הקהל שבוחר משהו רגעי. יכול להיות שהשירים שיצאו השנה היו עונתיים ולא עשויים מהחומרים מהם מכינים קלאסיקות נצחיות. לא נראה לי שזה המצב. "דרך השלום" הוא לגמרי סוג של קלאסיקה. יש בו משהו פורץ דרך, חדשני מאוד ומשפיע.

לדעתי הבעיה במצעדים האלה טמונה בכותרות שלהם. זה הקטע שלהם. הם משחק בין הקהל לתקשורת. בדומה לכל סיכומי שנה או פרויקטים אחרים לחג, כך גם המצעדים האלה הפכו להיות חלק מהמנהגים. לא מדובר במשהו שבאמת משפיע על הקריירה, אלא בתואר להתבשם בו באותו רגע. בדומה לשער המחזור או אלופת הסיבוב הראשון בליגת העל. במשפט אחד: לא מדובר במצעדי השנה אלא במצעדי השניה. קריירה זה משהו הרבה יותר ארוך. 

--
חגי אוזן הוא מנהלה של נסרין קדרי מחברת "ליאם הפקות"

(צילום: יח"צ, ניר שבתאי, אלכס שוורץ)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם