יום ג'


15 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

בגובה העיניים עם ליאור פרחי

שלומית צברי בראיון שורשים מרתק עם הזמר והיוצר ליאור פרחי שמדבר על הילדות בבית שומר מסורת, העבודה בבית אבות ("חזרתי מהופעות והחלפתי טיטולים") החשיפה הראשונה ("בריח מנטה עם ירון אילן"), התקליט הראשון ("מתכחש לאלבום הזה") ועל הקריירה הארוכה והחיים האישיים

ליאור פרחי בראיון בגובה העיניים ליאור פרחי בראיון בגובה העיניים צילום: יח"צ
מאת: שלומית צברי, עריכה: נתי לוי שישי, 14 מרץ 2014 10:01

"נולדתי וגדלתי ברעננה, בן זקונים בין 6 אחים בבית דתי שומר מסורת בשפה שלנו. למדתי בכפר בתיה ששם קיבלתי בפעם ראשונה את ההזדמנות לחשוף את הכישרון שלי", עונה ליאור פרחי, שראה הכול במוזיקה המזרחית, החל מימי הקסטות של התחנה המרכזית בתל אביב וכלה בדור האינטרנט החדש - על שאלת הילדות.

תפרט!
"מגיל קטן הייתי שר בשולחן שבת, וככה כולם היו צוחקים: 'ליאור אתה יכול להיות זמר', הם אמרו. אז עד שהגעתי לכפר בתיה זה היה רק בגדר בדיחה, בכיתה ט' הייתה מסיבה של סוף שנה בחטיבה והצגנו את קזבלן ושם את יודעת זה מול כל השכבה, כל הכיתה, מול כל בית הספר, ההנהלה וההורים, משהו גדול". 

אבל היית עדיין צעיר כדי לדעת על בטוח שזה הייעוד.
"משם בכנות קיבלתי את הגושפנקא ואת הביטחון המלא שאני יודע לשיר".

ואז הגיע התקליט הראשון.
"עשיתי את התקליט הראשון שלי עם האחים ראובני, שמעו אותי כשהייתי עם מיקי מדר שהוא גם בעצם תיווך בננו וראובני לקחו אותי בחסותם והפיקו לי תקליט מושקע, אבל אני מתכחש לאלבום הזה". 

למה? שתף אותי.
"לא הייתי חלק ביצירה, הם בחרו לי את החומר וזה לא מה שאני יודע באמת, אני אוהב להלחין להיות שותף בעשייה, זה בדם שלי".

ליאור פרחי
(צילום: יח"צ)

מתי הגיעה החשיפה התקשורתית הגדולה?
"אני חושב שהתכנית הראשונה הייתה "ריח מנטה" עם ירון אילן בדיוק סיימתי אלבום ושם קיבלתי אפשרות לעלות עם  2-3 שירים עם עוד אמנים שהיו שם, כמובן שהייתה לי חשיפה גם ברדיו אצל יוסי סיאס וארי שמאי, גם בתכנית 'אגן הים התיכון' וגלגל"צ הייתה תכנית 'על הדבש ועל העוקץ'.

אתה עכשיו מעלה בי זיכרונות, כי את 'המנגינה על הדבש ועל העוקץ' אני זוכרת עד היום למרות ששמעתי אותה לפני 20 שנה או יותר.
"חחחח זה מצחיק אבל אלו תכניות וימים שלא יחזרו".

"מוזיקאי צריך להתעסק במה שהוא יודע" 

ליאור פרחי

קראתי פעם בכתבה שעשו עליך שהיית עובד בבית אבות, לקחת איתך משם משהו לחיים?
"קודם כל לומדים בחיים מכל דבר, שנית היו לי תקופות במעבר בין לבין אם את מבינה למה אני מתכוון? באלבום  הראשון עדיין עבדתי שם והופעתי בלילות עד 4 בבוקר. לעולם המוזיקה התוודתי לאוכל ולשתיה חינם, הייתי מסיים  הופעה מגיע הביתה מתקלח ואפילו לא ישן וחוזר בקיצוניות לטפל באנשים סיעודיים ברמות קשות".

איך ניהלת את עצמך בין שני עולמות כל כך שונים?
"זה סוג של אופוריה, לראות מה החיים באמת ומה סופו של האדם. אז היינו פותחים רדיו כדי להנעים את האווירה במחלקה בזמן שהייתי מסדר מיטות ומחליף טיטולים ויותר מזה אני אגיד לך אני מודה לקב"ה שנתן לי לעבור את הדבר המשמעותי הזה. זמרים כדי להצליח אינם זוכרים מהי דרך ארץ לפני ההצלחה, ולכן לי יש ערך לכל דבר".

אתה אינך מנגן או קורא תווים, מהיכן למדת להלחין שירים?
"נכון מאוד, אני לא מנגן ולא קורא תווים, אני מייצר את המוזיקה מהמוח ומהבטן. אני מוציא מהנשמה לטייפ מנהלים מתרגם את זה למוזיקה ואז הולך לאולפן ויוצרים דברים יפים".

ממש קסם היצירה.
"אני לא מצליח להסביר כי בעיניי זה דבר כל כך פשוט ואנשים לא מבינים את זה, אבל כנראה שניחנתי בזה ממישהו למעלה".

לא מדגדג לך ללכת לתכניות ריאליטי?
"היו לי הרבה הצעות לריאליטי הייתי בכמה פגישות חלקן לא רציתי מתוך בחירה וחלקן לא התקבלתי. אני באופן כללי לא אוהב כי צריך להפריד בין אמנות לבין חדירה לפרטיות. נכון שזה ריאלי לתקופה של היום, אבל אני יודע לעשות הכי טוב את מה שאני צריך לעשות".

יש הרבה מוזיקאים שמשתתפים בתכניות ריאליטי.
"מוזיקאי צריך להתעסק במה שהוא יודע, ככה אני מאמין".

במשך השנים עבדת עם מיטב האמנים הן בדואטים והן בהלחנה או טקסטורה, איך ההרגשה שהגעת לטופ בתחום?
"אני לא אוהב מושגים של כתרים ואליטות, יש הרבה אליטות שהם פי 10 ממני. אני מאמין בעשה על מנת  להתקדם, ולא קושר תארים, לא מדרג וכו', הכול שטויות. פרנסה והצלחה היא משמיים. ולשאלתך, כיף לי בכללי, כיף  שאנשים מכירים אותך ואת יצירותיך".

ליאור פרחי

עם מי עוד אתה חולם לעבוד?
"אני בגיל שאני כבר לא חולם אני פשוט נהנה ולא משנה עם מי או אם הוא צעיר או ותיק. אני פתוח תמיד להצעות וזה לא עניין של חלום אני כבר הייתי בשלב הזה".

בשונה מאחרים בחרת להופיע גם בסינרמה.
"זו תקופה אחרת שנת 2000 אם איני טועה, באותה התקופה המופע הגדול הזה היה בעצם חלק מהדרך ולפני כן עפרה חזה ז"ל נפטרה. המופע שלי התקיים בזמן של יום אבל לאומי על עפרה ז"ל וכבר לא יכולתי לבטל את ההופעה בגלל החסויות, והסינרמה שדרשו את כספם - זה היה מפח נפש, לכן בחרתי כן להופיע אבל לא היה כיף, למרות שהאולם היה מלא יחסית ועוד היה אמור להיות מפוצץ. זאת הרגשה לא הכי נעימה ביום כזה להופיע".

"פרשתי ממאסטר שף - כי ביקשו ממני להכין קינוח"

מי הם חבריך לג'אנר?
"אני חבר של כולם אבל אני לא חבר של אף אחד אני לא בעניין של לצאת עם זמרים ולבלות. אני בעל משפחה ואני מתרכז אך ורק בזה, כל החברים של הבמה הם חברים מזדמנים, אפשר לקרוא לזה כך, אני בקשר עם כולם אני מייעץ להם אם צריך ונותן מענה".

איזו מוזיקה אתה שומע ברכבך הפרטי?
"זה לפי תקופות. ערבית זה בעדיפות אצלי אבל אני שומע הרבה דברים שאנשים נותנים לי, או מפנים את תשומת  ליבי שכדאי לי לשמוע ומוזיקה ערבית מחזירה אותי לשורשים גם קצת תימנית".

ליאור פרחי

בארץ שלנו נגעו כמעט בכל סגנונות המוזיקה הזרות כמו יוונית, ערבית וטורקית, למה לדעתך פרט ליואב יצחק, לא מתקרבים למוזיקה ההודית?
"זה עניין של תשומת לב לדעתי. אם היו מפנים אותנו להודית אז היו שומעים, אבל אנשים רגילים לשגרות לכן קשה להתחבר למשהו אחר".

יש משהו שלא יודעים על ליאור פרחי?
"שאלה מוזרה, אבל התארחתי בכמה תכניות שאני כן אוהב כמו ספורט ואני ושומר על אורח חיים בריאותי וספורטיבי והתקבלתי גם לתכנית "מאסטר שף V.I.P". אבל פרשתי מהסיבה הפשוטה שביקשו ממני להכין קינוח".

מי אתה מרגיש שהוא בעל ערך?
"ברמת בן אדם אני מעריך אדם שמנסה להגשים, אדם שיודע לפרגן לכולם, בעל נתינה ואהבת חינם".

על מה אתה מצטער?
"תראי אם אני אחשוב טוב אני אמצא משהו אבל באופן כללי לא עולה לי כרגע משהו בראש, מה שצריך לקרות קורה, ומה שלא לא, אני מנסה להיות שלם עם מה שאני".

"לא שמים לב היום למשהו איכותי" 

ליאור םרחי בשיר "אני עוזב" בחרת עטיפה שבעיניי אומרת הכל.
"באמת כמו שאת אומרת זה משקף את השיר בחרנו אותה יחד עם כחול לבן אמנים ואת לא הראשונה אגב".

יש איזשהו שיר שאתה ממש קשור אליו?
"יש הרבה שירים, יש כאילו שכתבתי חלקם הצליחו ואני פחות מחובר אליהם, ויש כאלה שכתבתי ובכלל לא יצאו ואני מחובר אליהם בכל רמ"ח אבריי".

תן דוגמא.
"צמא' למשל, אני מאוד מחובר גם באמרה שלו מעבר לטקסט, ו"בשבילך נוצרתי" שכתבתי לאייל אני מחובר בנשמתי הוא הבייבי שלי, "ביחד ננצח" שהוא השיר הראשון שלי שכל שוחרי המוזיקה מכירים אבל המדיה לא פרגנה במיוחד".

'ילד רע' הצליח בגלל העיבוד והקצב או בגלל האמירה?
"גם וגם, יש פה אמירה מסוימת, השירים שלי צריכים הקשבה לא רק לשמוע אני שם דגש מאוד גדול על הטקסטים והיום לא שמים לב למשהו איכותי בגלל שרוצים הצלחה וזה עניין של מזל".

נסיים עם משהו טוב, התכנית שלך ברדיו?
"אני מחובר אליה, אני מנגן שירים שלאף אחד אין אומץ לנגן, אני צריך לחפור בתוך בור כדי למצוא אותם ואני לא מתייאש, כל הגל של הנוסטלגיה נולד בעקבות זה, התגובות מטורפות, אנשים באים אליי בדמעות שאני מזכיר להם את הבית, את אמא, את השורשים שמהם הוא בא, אין זה משהו מטורף ואני מאוד גאה בעצמי".

של מי היה הרעיון?
"פנו אליי שאעשה תכנית רדיו, אליקו העלה את הרעיון שזו תהיה תכנית נוסטלגית שאלך אחורה ואני הלכתי על זה בקיצוניות מוחלטת, אני בודק בכל שיר מי כתב, מי הלחין, כדי שיהיה לשיר ערך וכמובן לכל הנוגעים ביצירה, בעיניי, המוזיקה הישנה היא אבן דרך של כולם".

>> הטייקון המסתורי שמקדם את מאור אדרי

>> בגובה העיניים עם משה פרץ

(צילומים: רוני מיריל, יח"צ, עדי פרץ, בטריבונה)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם