יום ש'


23 באוקטובר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

מיוחד: סיקור הופעה לילית של עופר לוי

שובר שגרה: לא קיסריה, ולא היכל התרבות, הופעה לילית של עופר לוי במועדון היא תופעה יוצאת דופן שחייבים להיות שם בכדי להבין. הטקסים הקבועים, הביצועים המרסקים שלא דומים האחד לשני, קהל באטרף חיובי שחונק מאהבה, ו"עופר לוי המלך, עופר לוי המלך". פשוט מידבק

עופר לוי בהופעה לילית עופר לוי בהופעה לילית צילום: ניר שבתאי, בטריבונה
נתי לוי ראשון, 23 יוני 2013 19:19

ששואלים את עופר לוי איך הוא מגדיר את המוזיקה שלו הוא עונה שהיא לא מזרחית אלא "המוזיקה של עופר לוי", נכון זה נשמע קצת שחצני, אבל למי שהגיע להופעותיו, עם דגש על הליליות, אפשר להבין שאכן יש אמת בדבריו. אמש במוצ"ש, בהופעה במועדון/אולם "הרוסו בר" בראשל"צ - לא קיסריה ולא היכל התרבות המיוחסים - אפשר למדוד את גדולתו של הזמר עם הקול המופלא. היום רוב הזמרים מהשורה הראשונה כבר לא מוכנים להופיע במקום למרות שהתחילו את הקריירה שם. אבל לא עופר לוי, בשבילו מועדון זמר רגיל שבו מגיעים כדי לאכול, לשתות ולראות זמר אורח בפעולה: 'הזאפה' של המוזיקה המזרחית – זה בדיוק המקום בשביל להופיע.

עופר לוי היה מהפנט. הוא יחיד מסוגו בדורו. פלא ממש. המדהים שאי אפשר להזיז את הראש לרגע אחד בלי לחשוש לאיבוד יצירה קולית חדשה שתצא מפיו ותרטיט את הלב. הוא יודע מה לעשות על הבמה בכל רגע נתון, בלי להעביר את הזמן בדיבורים וד"שים שמרובים בהופעות כאלה במועדונים. הוא לא רטן בכעס כלפי הלהקה בשום שלב במופע, הקשר עם הנגנים הוא על-חושי, מספיק סימן או קריצה והלהקה עובדת בצורה מתוקתקת לשביעות רצונו של הלוי. זמן הבלאנס של הנגנים היה בקושי באורך של שיר אחד של לוי, 4 דקות בערך, והכול עבד אצלם.

עופר לוי הופעה רוסו בר

כמו מכת גונג  

כמה דקות אחרי 1 בלילה, וברקע נשמעת זעקת "שמע ישראל" מכיוון הקומה העליונה במועדון, כמו מכת גונג עצומה - היה זה הסימן לתחילת ההופעה של עופר לוי. עשרות אנשים כבר חיכו לו ברחבה, עשרות אחרים מסביב לשולחנות, הוא ירד במדרגות והגיע לבמה והמשיך בהלל לבורא "ה' מלך ה' אחד", לשאגות השמחה של הקהל. באווירה הדתית הוא המשיך ל"עושה שלום", אחד מהסינגלים החדשים שיצאו השנה. הוא המשיך ברצף של שיריו מכל השנים, ביצועים גדולים כאילו מדובר בהופעת חייו. "לילה לא לילה", "גנוב עליה", "מעיין הנעורים", "יום הרווקים", "רוצה בך אוי אוי אוי" עם כל ביצוע של שיר כזה או אחר אפשר להגיד שזה היה הכי גדול, אך מיד אחרי מגיע ביצוע אחר שמרסק אותך מחדש ובונה לך את המגדל גבוה יותר. הכול בשליטת מיתרי קולו.

בין שיר לשיר, במנהג שנראה קבוע בהופעות של לוי, שרו לו בקצב "עופר לוי המלך, עופר לוי המלך", אפילו דבק "3 שניות" אינו פועל טוב כל כך, באדיקות. לוי הצביע בכלל למעלה, לבורא עולם.

עופר לוי הופעה ברוסו בר

"זה עופר לוי!", זרק מישהו מהחבר'ה בשולחן שליידנו, בדיוק שניה אחרי עוד מחווה ווקאלית יוצאת דופן שעשה לוי, "עופר לוי תמיד ענק", ענה לו אדם אחר. וואלה צודקים, זה אכבר עופר לוי, כל הופעה לא דומה לקודמתה, כל הופעה הוא נלחם על הבמה מחדש, רק תתנו לו במה ותראו מה יקרה. אין תופעה כזו שדומה לעופר לוי בהופעה לילית. הכול חי ובועט באופן תמידי.

אל תחשבו אחרת, נכון, התנאים במקום הם אולי לא הכי אידיאליים, אבל הרבה יותר טובים ממועדונים אחרים. הרעש שיוצא מהרמקולים הוא מחריש אוזניים, אין קירות אקוסטיים שסופגים את ההד החזק, הקהל סופג אותו בגופו כמו צוות טכני בבאלנס, אבל אווירה כזו שאי אפשר לקבל באף מקום מעונג אחר עם כיסאות מרופדים, עם כזו אווירה שיש את עופר לוי, מי בכלל צריך מרופד?

השעון הראה שכבר 3 ורבע לפנות בוקר. אחרי שהאריך את ההופעה הרבה מעל למצופה, וכבר הקדיש את "סוואח" בלי קיצורים, בביצוע מלא - לפרדי, בעל המועדון – "כי הוא עושה לכם סבבה, וגם לו מגיע סבבה", הוא ירד מהבמה בדיוק כמו שעלה עליה עם המיקרופון וביצוע שיר אחרון שהסתיים רק שהיה כבר כמעט במשרד בקומה העליונה.

לא, לא, אין כאן שחצנות, הקהל פשוט חנק אותו מאהבה אם זה היה תלוי בהם הוא לא היה יורד גם עד תפילת שחרית, הבקשות לא מסתיימות אף פעם, כל אחד רוצה את השיר שהכי קרוב לליבו, וזו הדרך היחידה של עופר לוי לסיים "עוד הופעה" ולחזור לביתו. אנחנו זכינו.

צפו: ההופעה הלילית של עופר לוי בתמונות

(צילום: ניר שבתאי)

 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם