יום ש'


10 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

משה פרץ משתווה במקאמים לעופר לוי

משה פרץ הוא זמר טאלנט. באלבום החדש הוא מרגש בבלדות של רוק, משתגע בחפלות ואפילו יורד לשטח את האדמה עם רבעי טון מזרחיים לא אופייניים, כמו עופר לוי. האם משה פרץ רוצה להיות הפייבוריט של המוזיקה המזרחית לצד אייל גולן או לנסות להיות הזמר של כולם? ביקורת אלבום

ביקורת אלבום. משה פרץ ביקורת אלבום. משה פרץ צילום: אלכס שוורץ
עמרי נהרי שלישי, 26 מאי 2015 08:23

משה פרץ  מנסה ב"סימני הזמן" להראות שהוא יודע לעשות ה-כ-ו-ל, בלדות מלטפות לצד בלדות רוק, שירי חפלה מלהיטים, ואפילו מצליח להשתוות במקאמים לעופר לוי עם נגיעות ברבעי טון במקאם באייאת, ראסט, כורד וחיג'אז. מפתיע? לא אותי, בידיעתי שפרץ היה פייטן לפני שהיה זמר. אז איך פרץ מצליח להיות טאלנט ולעשות הכול באלבום? בואו ונבדוק:

10978562 884943081557148 2929815336121518195 n 2
משה פרץ בחפלה ב"שישי שמח" (צילום: אלכס שוורץ)

כמו כל שאר הזמרים בז'אנר פרץ היה חייב לעשות שירים בסגנון זהה לשירים של זמרים אחרים שקיבלו אהדה ונתפסו כלהיטים, אבל בעוד אצל זמרים אחרים החיקוי נשמע כ'סתם חיקוי, פרץ יודע לעשות את זה בטאקט ובטאץ', הוא מוסיף לכל שיר את ה"תבלין" הייחודי שלו, סממן לגדולה שמתפרצת אצלו באלבום.

האלבום נפתח עם השיר "כשאת הלכת", הוא מתחיל להתנגן ונותן אווירת 'רומבה' והרגשה שכאילו שלומי שבת נגע בפרץ בדיוק כשהגיע לחלקי החיג'אז בשיר, העיבוד איטי וניכרת כאן השוואה לחומרי שירה, כמו אצל שבת כאמור, אייל גולן ודודו אהרון. משם האלבום עובר לשיר "אני כאן בשבילך" שכביכול מפצה על הרצועה הראשונה, שיר פופ, קצבי על מקצב דאנס שאמור לדבר אל קהל היעד המאוד ספציפי. לעניות דעתי, הלהיטים הגדולים של פרץ לא נמצאים בשני השירים שפותחים את האלבום.

האסים הבטוחים שלו מתחילים ברצועה השלישית עם השיר "תהיה מאושר" שיצא כסינגל. מדובר כאן בלהיט מזרחי סוחף שכבש את רחבות הריקודים בכל אירוע אפשרי ואת תחנות הרדיו עוד טרם יציאת האלבום. פרץ עושה כאן עבודה נעימה ומעניינת בשירה, הוא משחק יפה על מקאם כורד בבתים, העיבוד תוסס, מלא ומעניין ומצליח להקפיץ בכל רגע בשיר, נשמעת שנעשתה עבודה יפה באופן כמעט מושלם. עוד הוכחה שהוא מחליט לעשות מזרחית מלאה הוא משאיר עשן לרוב הגדול של הזמרים בז'אנר. 

גם שפרץ מחליט לצאת מגבולות הז'אנר באלבום ולעבור לקצה השני, אז זה נעשה לתלפיות. "אם זאת מלחמה", הוא שיר פשוט מהמם ולטעמי הטוב שקיים ביותר באלבום המפולח. עד כדי כך מדהים שנדמה כי "נלקח" מאיזה סרט מופת או קליפ ענק של MTV - שיר רוק אמיתי עם נגיעות פופיות שבושל ומבוצע בצורה מקצועית, ההגשה שלו גורמת להאמין לכל מילה בטקסט היפהפה של נועם חורב, ללא אוטוטיון בשירה (לפחות לא הרגשתי), סולו 'דיסטרושן' ב-C PART. פשוט בונבון, וזו כבר הוכחה לפילוח אלבום. 

ברצועה העשירית פרץ שוב חוזר לבית ומוכיח שהוא זמר מזרחי אורגינל. הוא משחק על מקאם באייאת ומצליח לגעת ברבעי טון למרות שזה נשמע משחק על מקאם כורד, חדי האוזן יבחינו ברבע הטון המתגלש בפזמון. הוא שיר חפלה, עיבוד מעניין לאוזן, המתופף שעובד קשה וממלא את השיר, בגלמה חיה, שירה טובה ונכונה עם הרבה תופים, אי אפשר מבלי להזכיר את האצבעות של רמי עזרא ויעקב למאי שמשתגעות ב- C–PART. בתחילת הבית השני הבגלמה של אריק מקבלת 'רוורב' נעים. אהבתי כל שנייה בקצביות של השיר, חוץ מהמלל שלא היה ברמה גבוהה ממש, ואגב, זה בדיוק מה שהתכוון המשורר. עבודה נפלאה מתרחשת גם כן בשיר החפלה "גם אם העולם יתהפך", כמו כל האסים הבטוחים, עיבוד תוסס בשיר באווירה נעימה ופזמון קליט מאוד שלא יוצא מהראש. עבודה מעולה של פרץ בשני השירים הללו.

מעבר לכך התגלו כמה הפתעות, פרץ מבצע ברצועה השישית בדואט עם איציק שמלי את "לילה לבן", ככל הנראה מסתמן להפוך ללהיט מסיבות, אך עם זאת לדעתי זהו לא הסגנון שממצא את היכולות הווקאליות שלהם. אפשר להבחין כי הסגנון הדחוס והניסיון להקפיץ בכל מחיר בשיר, פשוט מטשטש את יכולותיהם הווקאליות. כמו כן ב-C PART המעבד בוחר לשחק על מקאם ראסט - שבמקרה והיה מדובר בשיר בקצב איטי יותר, שני הזמרים יכלו להתפנן עליו במשך יותר זמן ובצורה יותר מורגשת, ואז היה  אפשר להנות מכך. הרגע שהיה במיוחד שווה להאזין לו מגיע דווקא בסוף הדואט כאשר פרץ בשירה על אותו מקאם שוב מראה שהוא זמר מזרחי ברמ"ח איבריו.

 

ברצועה השביעית "אני והלבד שלי" יש משחק יפה של אקורדים, עוד יצירה טובה מבחינת לחן ומילים שמורגשת כי הושקעה מחשבה רבה בכתיבת הפזמון בעיקר, אם מתייחסים להיבט ההלחנה - גם כאן השירה נעימה ומשחק השירה של פרץ בפזמון ב C-PART קונה את המאזינים. אך מה שמעט פוגע בהתלהבות השיר הוא העיבוד העני, ומיקס שלא ממצה. חדי אוזן ירגישו שיש כאן ניסיון להשוות לעיבודים הישנים של אייל גולן, וחבל שכך, כי מדובר בשיר טוב, שיכול להיות טוב יותר.

השיר האחרון שבחרתי להתייחס אליו הוא שיר הנושא "סימני הזמן". שיר שהקשה עליי במיוחד בכתיבת הביקורת. מצד אחד, שיר מרגש מאוד שמספר על זוג "דתי", ותיק ומבוגר אך עם זאת יש בו המון סימנים שוביניסטיים, אפילו באופן מוגזם: "הוא מבקש היא מכינה לו כוס קפה../ שלושים שנה שהיא פותחת לו ת'דלת, היא מחכה הוא אף פעם לא מאחר", שר פרץ וגם בפעם השלישית שבה ניסיתי להתעמק ולמצוא פתח מילוט מהקביעה, לא הצלחתי לברוח. זה עדיין מריח שוביניסטי, גם בפעם השלישית.

אסכם ואומר שמדובר באלבום פנטסטי שנעשה תוך הקפדה שיהיה ללא מילים מוזרות ורדודות. ניכר כי פרץ כיוון באלבום לרף הגבוה בכל חלקיו, לרבות מבחינת העיבוד, השירה, והמקאמים ששולבו היכן שצריך. יש כוונה בכל שיר ושיר באלבום, העיבודים תואמים לכוונת המשוררים ומתווסף אליהם רגש ורוח היכן שמתבקש. מחד גיסא, פרץ יכול להיות זמר מזרחי מעולה - כשהוא רוצה ומכוון לכך - הוא עושה זאת בין הטובים בארץ, מאידך גיסא, הוא יכול לעשות רוק בצורה פנטסטית כמו ששמענו ב"אם זאת מלחמה".

השאלה לאן משה פרץ ייקח את הקריירה, מדמותו וסגנונו המלכותי והמרצה הניבט ב"אקס פקטור", או לעבר ריצת אמוק בלי לחשבן לאף אחד לעבר היותו הפייבוריט של המוזיקה המזרחית, לצד אייל גולן, מבחינת ההצלחה. על דבר אחד אין ויכוח לאחר האזנה רצופה לאלבום, הוא בהחלט יודע לעשות הכול, ניתן להרגיש בהתפתחות שעובר הזמר מאלבום לאלבום, ואותי כבר מסקרן מה יקרה באלבום הבא..

-- 

הכותב הוא מוזיקאי

>> צפו: משה פרץ חוגג בכתום עם בני יהודה

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם