יום ש'


10 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

הראיון של אליקו ל"אנשים" מביך והוביל לגיחוך

היום התרחש אחד מהרגעים הכי מגוחכים שנתקלתי בהם מאז התחלתי לכתוב על מוזיקה מזרחית, ויש כמה אשמים לכך. טור אישי

אליקו אליקו צילום: מתוך הפייסבוק
נתי לוי שני, 13 יולי 2015 20:38

הכל התחיל בצהרי היום שעבר בשלווה עד שמבול של פוסטים לקקנים עשו את דרכם לאוויר העולם. מי הם היו? כמעט כל הזמרים שנחשבים למצליחים ביותר עמדו בתור (היתה חסרה רק הצדעה של חיילים) וכתבו בפייסבוק ובאינסטגרם בלי בלמים והרבה חנופה לפטרונם אליקו כהן, "חייבים לו את הקריירה", "עשה אותנו", "שם את כל הז'יטונים", "עשה מהפכה במוזיקה המזרחית", ועוד ועוד משפטי חוכמה בסגנון רכרוכי נשמעו שם. עד מתי יחשבו הזמרים המזרחיים שהקהל שלהם הוא עדר ולא קובע כלום? ועד מתי התקשורת המסורתית תחשוב שהיא מבינה משהו בקשר להצלחת המוזיקה המזרחית? ברוח הכתבה ששודרה בתכנית "אנשים" בערוץ 2 עולה כי אליקו הוא "ממליך המלכים והזמרים" - ומאיפה נלקחה המסקנה? ייתכן ואפשר להסיר את סימן השאלה בסימן קריאה: לא אתפלא אם זה קרה בגלל אותם קטעים המיתולוגיים של הצמד 'מומי ושיראללל' בתכנית ארץ נהדרת לפני מספר שנים.

חבר'ה, יש חדשות עדכניות וכדאי שישמעו גם שם במסדרונות הרחוקים בבית קשת, רשת והתקשורת האשכנזית: אליקו הוא אפיזודה חולפת שהייתה לו השפעה מוגבלת אי שם בסוף העשור הקודם ומאז התנדפה עם הרוח. הוא שטוען כשומר הזמרים, ומגן המזרחיים, לא אלא בלון שהשפעתו למי יהיה כוכב, אינה גדולה. לא לציטוט אומרים זמרים רבים שהרעש סביבו כ'יום הוא בעצם קיום הפקות של "לב המדינה" באילת ולא תכנית הרדיו שלו שנדמה כי כוחה ירד משמעותית מסיום העשור הקודם.

14208 453091881393186 1011249079 n
התגייסו למענו בלי בלמים. אליקו והזמרים (צילום: יח"צ)

גילוי נאות: לא אשכח איך בצעד לא ברור יצא אליקו, ודווקא הוא, נגד מארגני פסטיבל הפסנתר המזרחי- המחאתי שנערך בשנה שעברה וטען כי מדובר "בבכיינות", וזאת אולי כי המנחה בפסטיבל היה הקולגה הוותיקה יותר, ירון אילן, וגרם לכמה זמרים לא להשתתף ברגע האחרון. אבל בואו נסתכל על זה כך, הבעיה היא לא של אליקו, זכותו להפריח סיסמאות לאוויר ולהגיד שהוא - ורק הוא - אחראי להצלחת הזמרים המזרחיים – אפילו שהוא ביקש מכל הזמרים לעשות כן ברשתות החברתיות - מה שמתסכל, הוא המבט שלה, של התקשורת האשכנזית, שאוהבת להקטין את היוצרים, הזמרים הנפלאים (בלי להכליל את הגיחוך היומי) ובעיקר את הקהל המזרחי החכם שאדון לעצמו ואחראי לכל ההצלחה, ולתת את הקרדיט לאדם אחד - נראה, כי יש עבודה יחצנית שעולה על האמת בשטח. לכל שדרן באשר הוא יש השפעה כלשהי אך היא לא תקפיץ אותו לתואר "ממליך הזמרים במוזיקה המזרחית" - גם אליקו לא כזה. צאו מהסרט הערבי שצפיתם בקלות דעת לפני עשרים שנה.

בדקתי עם מכריי, חבריי, קולגות ובאקראי אצל עוברי אורח שאוהבים מוזיקה מזרחית, מי מהם שומע אליקו, ומי מהם חושב שהוא בר השפעה, לשאלתי הראשונה - היה אדם אחד שהשיב בחיוב מתוך עשרות, לשאלה השנייה - כבר אף לא אחד. שמעתם? כן.

אבל הדבר הבולט שהפריע למנוחתי הדי שלווה בדרך כלל הוא מצעד הזמרים ששכחו את הקסקט בבית ויצאו לסיבוב חממות עצמי באינסטגרם ובפייסבוק. אז מי נראה שם כותב פוסט "מרגש עד דמעות" כפרומו לראיון "אנשים" עם אליקו? דודו אהרון, כמובן, שלא שכח בשיא הופעתו האחרונה לקוד קידה לפטרונו שישב ממולו, מאור אדרי עושה דברו נאמנה, משה פרץ שמתגלה שוב כמתוק מדי אחרי שכבר חשבתי שהוא במקום אחר, עומר אדם שהכריז גם בסופ"ש על רצונו לפרוש בעתיד, וליאור נרקיס שהתחיל שאליקו היה עוד שדרן ברדיו פיראטי. מי לא השתתף במשחקי האגו? אייל גולן ועופר לוי. טוב, הגדולים באמת.

--
הכותב הוא עורך אתר בטריבונה

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם