יום ב'


25 באוקטובר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

"הזמר הלאומי" לאן? ימים יגידו...

דעה: מצד אחד, לאייל גולן אלבום חדש שמגיע למעמד פלטינה תוך 24 שעות וקהל מעריצים נאמן שמוכן לשכוח (וגם לסלוח) את הכול. מצד שני, ביטול הופעות במסגרת חגיגות יום העצמאות ודיווחים על ירידה משמעותית בהיקף ההשמעות. לאן מועדות פניו של "הזמר הלאומי" אייל גולן? 

טענות נכונות, החלטות שגויות. אייל גולן טענות נכונות, החלטות שגויות. אייל גולן צילום: עמוד הפייסבוק של אייל גולן
יעקב אוחנה ראשון, 13 אפריל 2014 20:12

אייל גולן חוגג יום הולדת 43 לצד יציאת האלבום החדש: לאחר שכבש כל פסגה אפשרית במוסיקה המזרחית בישראל, נעשו בשנים האחרונות ניסיונות מכוונים על ידי פמליית יחסי הציבור של אייל גולן, בראשותו של היחצ"ן הלאומי של ישראל, מר רני רהב, למתג את הזמיר הבלעדי של המוסיקה המזרחית כ-זמר הלאומי של ישראל. ניסיונות אלו הגיעו בהצלחה יתרה עד ללב הפריים טיים בישראל, ובמסגרת השידורים הראשונים של התכנית "הכוכב הבא", שמענו את איש יחסי הציבור של אייל גולן (רני רהב) "טוחן" ללא הפסקה את צמד המילים "הזמר הלאומי", אחר כך הגיעה פרשת משחקי חברה וטרפה לאיש יחסי הציבור ולמעמדו הלאומי של אייל את כל הקלפים. 

נשאר עם הקהל המעריצים האמיתי שלו

אין ספק שפרשת "משחקי חברה", הידועה בפי העם כפרשת אייל גולן, פגעה קשות, רבות ואנושות בתדמית הלאומית של מי שכיוון גבוה אל אותם מקומות שהיו שמורים עד לשנים האחרונות לזמרים ישראליים שלא צלחו את דרכם דרך "הצד המזרחי" של המוסיקה בישראל. לרגעים ממושכים במהלך השנים האחרונות, היה נדמה כי "מועדון הזמרים הלאומיים" פותח את שעריו בפני "הנסיך של המוסיקה המזרחית", ומקבל את אייל גולן לרשימה המכובדת, אך הפרשה גדעה את ניסיונות המיתוג והותירה את אייל גולן עם קהל המעריצים האמיתי שהעלה אותו לגדולה ולא מוכן לנטוש את הספינה גם כשהיא עשתה סימנים של טביעה.

אייל גולן בטריבונה

החודשים האחרונים (מאז התפוצצות הפרשה) ערערו את מעמדו הלאומי של אייל, ומה שהתחיל כביקורת נוקבת מצד בעלי דעה בתקשורת הישראלית המשיך לנסיגה וירידה משמעותית בהשמעות שיריו של בפלייליסט הישראלי של תחנות הרדיו. על פי נתונים שהתפרסמו ב-"וואלה!" לפני מספר ימים עולה כי שלושת הסינגלים האחרונים של אייל זכו להשמעה אחת בלבד בגלי צה"ל ובגלגל"צ מאז תחילת הפרשה. על פי הנתונים השונים המתפרסמים בסיקור המיוחד אותו הוציאה וואלה בצמוד ליציאת האלבום החדש של אייל בשבוע שעבר, עולה כי בתקופה המקבילה אשתקד (בין החודשים נובמבר 2012 לאפריל 2013) הושמעו שלושת הסינגלים של אייל גולן (מאלבומו הקודם) בתחנות הרדיו הצבאיות בלבד למעלה מ-100 השמעות.

בנוסף לכך, בשבועות האחרונים אנו עדים לתופעה חברתית מעניינת במסגרתה נעשים ניסיונות לביטול הופעותיו של אייל גולן בחגיגות יום העצמאות של מדינת ישראל, ולאחר שעיריית חיפה הודיעה על ביטול ההופעה שנקבעה חודשים מראש, גם בשדרות ובבית שמש (שם אמור אייל להופיע במהלך יום העצמאות), נפתחו עמודי פייסבוק הקוראים להחרמת הופעותיו של אייל.

האם התקשורת באמת אשמה?

אייל גולן

ביום שישי שעבר (4.4.2014) התפרסם ראיון מקיף עם אייל גולן בידיעות אחרונות במסגרתו הוא הגיב לראשונה על כל התקופה הקשה שעברה עליו ברמה האישית מאז התפוצצות הפרשה. במהלך הראיון השמיע אייל גולן ביקורת נוקבת כנגד גורמים מסוימים ב-"תקשורת האשכנזית" שמהירה לשפוט אותו. לאחר שהראיון התפרסם ולאחר ביקורות נוספות מצד התקשורות על דבריו, מיהר אייל גולן להבהיר את עמדתו ואמר: "מה שאמרתי ומה שהתכוונתי שבקשורת יש כמה אנשים ספציפיים שהאצבע שלהם הייתה יותר קלה על ההדק, מי שכיוונתי אליו יודע את זה. יש לי המון חברים אשכזניים ואני מת עליהם ויש לי קהל גדול".

יכול להיות שחלק מטענותיו של אייל גולן אשר הופנו אל התקשורות באותו ראיון הן נכונות ומוצדקות, ומאוד יכול להיות שגורמים מסוימים בתקשורת היו עם אצבע משוחררת (מדי) על ההדק, ובסך הכול רצו "לסגור חשבון" עם הזמיר המזרחי שהגיע לגדולה, אך התייחסותו לנושא הובילה לדבר אחד והוא שכולם זוכרים (ויזכרו) את האמירה הזאת מתוך הראיון ולא את יתר הדברים החשובים שנאמרו בו, ובכך למעשה שגה אייל והמשיך ברצף הטעויות התקשורתיות המלוות אותו מאז התפוצצה הפרשה.

מי צריך את התקשורת כאשר העם עם הגולן? 

אייל גולן

התבוננות מעמיקה בטוקבקים הנכתבים סביב כל כתבת אינטרנט המתפרסמת בעניינו של אייל גולן, תחשוף אתכם לתגובות מנוגדות וחלוקות. מצד אחד תוכלו לקרוא תגובות מתלהמות וניסיונות העלבה אישיים כנגד אייל גולן וכנגד אותם אנשים המגיבים בהערצה "עיוורת" לזמר ומצדדים בו בכול, ומצד שני, תוכלו לקרוא תגובות מלאות הערכה לאדם שמשיך להנעים את הפלייליסט של חיינו למרות כל מה שעבר ברמה האישית במהלך החצי שנה האחרונה.

לפני מספר שבועות כתבתי מעל במה זו  כי אייל גולן צריך להפנים את העובדה כי מעמדו הלאומי ממנו הוא נהנה בימים שלפני הסערה נסדק ואף התרסק בקרב קהלים מסוימים מהעם. עובדה זו איננה העלימה לרגע את קהל מעריציו הנאמן של הזמיר המזרחי, והמכירות המטורפות של אלבומו החדש מעידות על כך יותר מהכול (30,000 אלבומים תוך 24 שעות בלבד). וכאשר אתה מוכר אלבומים בכמויות כאלו ובפרקי זמן כאלו (בעידן ההורדות בסלולור והיו-טיוב), מי באמת צריך את החותמת הפלסטית של התואר "הזמר הלאומי של ישראל"?

*הכתוב הינו טור דעה 

>> סדר לחג: 10 השירים הטבוים של הזמן האחרון 

>> הכוח הנשי: מרגול וזהבה בן פוגשות את לפיד

(צילום: יח"צ)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם