יוצא לדרך חדשה. הזמר חיים ישראל מדבר על הקריירה המוסיקאלית ומה שבדרך. ראיון אישי.


תגובות הדפסה שיתוף פנייה לכתב

יוצא לדרך חדשה. הזמר חיים ישראל מדבר על הקריירה המוסיקאלית ומה שבדרך. ראיון אישי.
יום רביעי, 14 בפברואר 2009, מאת: נתי לוי. ראיון אישי: נתי לוי (סבטו). צילומים: יח"צ.


המוסיקה הדתית החדשה עשתה מהפך שלם בשנים האחרונות, אחד האומנים המובילים בשינוי הסגנון הדתי הוא הזמר חיים ישראל שהשתחרר לפני מספר חודשים מהכלא מתראיין כאן ומספר על חודשי המאסר שישב "שילמתי את חובי. מעז יצא מתוק", ומספר גם על השינוי שקורה במוסיקה הים-תיכונית "הבינו שהרוחניות עולה על החומר",על התרשמותו מאייל גולן שביצע חידוש לשירו "אייל זמר מצויין" ומסביר למה הוא לא מתרגש יותר מדי מהמופע שעשה לאחרונה בהיכל התרבות "החלום שלי זה להופיע בבית המקדש".

"הכרתי צד קשה מאוד בחיים, היום אני מעריך את הדברים הקטנים, ואת החופש שיש לאדם. צריך לדעת לברך על הרעה כמו על הטובה."כמעט בלי שתשימו לב המוסיקה הדתית שוברת את כל המיתוסים הקיימים, וכיום היא לא נופלת בקנה מידה מהאחות החורגת-המוסיקה החילונית. אם בעבר המוסיקה הזאת פנתה ונשענה מטבע הדברים רק על קהל הדתי דרך גופי תקשורת שמכוונים אליו.
הרי שהיום המוסיקה הזאת מכוונת ויורה לכל הכיוונים. מצד אחד באותו דרך לקהל הדתי, ומצד שני עם עיבוד ממוחשב וקלילות אופיינית גם לקהל החילוני ופריצת דרך לכל כלי התקשורת הארציים.

המגמה של התמרכזות המוסיקה הדתית לכיוון הקהל החילוני קיבלה לאחרונה רוח גבית מהאלבום החדש של 'אייל גולן' "הדרך לחיים" באלבום נכלל חידוש לשירו של הזמר חיים ישראל עם השיר "לילד הזה התפללתי", עיתוי שלא הגיע סתם במקרה. בהפקה של גולן שהרגישו את הלך הרוח החדשה שזורמת בקהל עוד מהשיר הדתי "אנחנו מאמינים" שכבש כמעט כל חלקה במעוזים החילונים מאצטיוני הכדורגל, ועד למגה בארים הגדולים של תל-אביב. מחליטים להוסיף ולצרף את השיר "מי שמאמין", שיר בניחוח ברסלבי טהור שמצא עצמו מתברג בצמרת ההשמעות בתחנות הרדיו הארציות.

"החידוש לשיר "לילד הזה התפללתי" והשיר "מי שמאמין" באלבום של אייל גולן, הם ההוכחה הטובה ביותר של הכניסה של המוסיקה הדתית ללב הקונצנזוס, "קובע חיים ישראל. "אייל גולן הוא זמר מעולה הוא לקח את השירים החדשים לכיוון מוצלח, ואני שמח על כך. הם הבינו שהרוחניות עולה על החומר, וזאת המגמה בכל הז'אנר הים-תיכוני כיום."אייל גולן הוא זמר מעולה הוא לקח את השירים החדשים לכיוון מוצלח, ואני שמח על כך. הם הבינו שהרוחניות עולה על החומר, וזאת המגמה בכל הז'אנר הים-תיכוני כיום

חיים ישראל נולד בבני ברק במקור עם השם "חיים אשוואל", בעקבות התייעצות עם הרב דוד אבוחצירא מנהריה שהמליץ לו בתחילת הקריירה להוסיף לשמו את השם הנוסף "ישראל" נולד שם הבמה העכשווי "חיים ישראל" ("דרך זה כל עם ישראל ישמעו אותך" הוא מציין את דברי הרב). ההתנהלות הרצינית של חיים ישראל מציגה את התעשייה החדשה והמודרנית בז'אנר הדתי שהתעורר, עשייה שלא הייתה מביישת אף ז'אנר אחר במוסיקה הישראלית. הניהול המקצועי שלו עובד עם משרד יחסי ציבור ("אביאל נחום") מסודרים שמותאמים לזמרים הדתיים אך פונים לכלל גופי התקשורת, ההפקה היא של יוצרים ומעבדים מובילים מהמוסיקה שמנפקים להיטים לכל הזמרים המוכרים בשז'אנר הים-תיכוני. ההספק המכובד שלו כולל את הלהיטים "יתגדל ויתקדש", "לך אלי תשוקתי", "ממעמקים", "דרך חדשה" ורבים אחרים. ישראל גם הספיק לעשות דואטים עם אומנים מובלים כמו שלומי שבת, נתי לוי, חיים משה ,יואב יצחק ועוד.

"את תחילת ההצלחה הרגשתי עם השיר "יתגדל ויתקדש" שקיבל תגובות אוהדות כבר מיציאתו". מסביר ישראל על תחילת השתלשלות האירועים לעבר ההצלחה כיום. "כשהתחלתי את הקריירה לפני 10 שנים השאיפה הגדולה ביותר שלי הייתה לפנות לכולם,חילוניים,דתיים,אשכנזים וספרדים. עם האלבום הבכורה "שערי רצון" שם פניתי לכל הקהלים באמצעות עיבודים ולחנים מקוריים. כללתי את אותה נוסחא כמו המוסיקה הים-תיכונית רק שתתבטא ברוחניות ועם מסר וצביון דתי שאני מעביר בשירים. האלבום החל את תחילת ההצלחה שלי, אך הקפיצה המשמעותית הגיעה לפני 3 שנים עם הדואט יחד עם הזמר 'יואב יצחק' בשיר "לך אלי תשוקתי", שקיבל תגובות אוהדות, שם הרגשתי במיוחד את השינוי שלי בפרט ובמוסיקה הדתית בכלל . מכאן הרבה אומנים ניסו לחקות את אותה הדרך כאשר המאפיין הבולט שהיה מרכיב לההצלחה הוא המסר הדתי שהעובר בשירים והוא מסר של אומנה שמחברת את העם היהודי."איך היו התגובות בקהל הדתי לשינוי?
אצל הקהל הדתי הרוב פירגן והיה בעד, חלק כמובן התנגדו בתחילה כמו בכל דבר, אבל בסופו של דבר ההכרה שהמסרים בסגנון הם אך ורק דתיים, הובילה להבנה. בכל מקרה בחתונות ובאירועים אני לא מופיע כאשר יש ריקודים במעורב, המסר בשירים שלי לא מאפשר את זה.
חיים ישראל לאורך הראיון מביע סיפוק גדול מהקריירה עד כה, ואפילו שעולה נושא הישיבה בכלא שם ריצה מאסר של 10 חודשים בעקבות נהיגה בשלילה. הוא לא מבכה ומשתדל לקחת את הדברים הטובים מהמקרה. "מעז יצא מתוק" הוא מתפייט. "הכרתי צד קשה מאוד בחיים, היום אני מעריך את הדברים הקטנים, ואת החופש שיש לאדם. צריך לדעת לברך על הרעה כמו על הטובה. עשיתי טעות של נהיגה בשליליה פעמיים, שילמתי את חובי במחיר כבד של ישיבה בכלא 10 חודשים ולמרות שהחמירו איתי בעונש בגלל שאני מוכר, אני לוקח את הדברים הטובים, כיום למדתי מהטעות שעשיתי ועכשיו חשוב לי להעביר מסר ברור לכולם-וזה לא לחזור על הטעות שלי.
בכלא הרגשתי שהייתי בשליחות: עשיתי שם 4 הכנסות ספר תורה, לימדתי אנשים שם מסר של דת אמונה ואת מצוות "אהבת לרעך כמוך" דברים שאין חשובים מהם. בנוסף כתבתי שירים טובים שיהיו באלבום החדש שלי שייצא בע"ה בל"ג בעומר. אחד מהם זה "דרך חדשה" שעל שמו יהיה קרוי האלבום. והוא מבטא היטב את הישיבה בכלא שלמרות הרע יצא הכול לטובה."


חיים ישראל, כל הדרך מבית המאסר לכיבוש היכל התרבות.

חיים ישראל הוא האומן הראשון מהזרם הדתי ששעשה את כל הדרך לפתיחת קופות בהיכל התרבות תל אביב, ההישג משמעותי בעיקר משום שמראה את הקשר ההדוק של הקהל עם ישראל. הקהל ששומר לו אומנים גדש את ההיכל אפילו לאחר ההפסקה מהעשייה מוסיקלית ובלי חומרים חדשים במשך 10 חודשים בזמן הישיבה בכלא. הקהל בהיכל שזרם הביא נוף חדש למקום בכך שהורכב ברובו מקהל מהזרם הדתי. למרות ההצלחה במופע שהובילה אותו לחשוב ולצאת למופע באמפי בקיסריה בדומה לאופנה של כוכבי הז'אנר הים-תיכוני לאחרונה. חיים ישראל לא מתרגש ושואף לדבר הגדול האמיתי מבחינתו. "כל בוקר אני מתפלל שיגיע היום ואני ישיר ויופיע בבית המקדש כאשר הוא יבנה" הוא קובע ,"זה החלום שלי. ההופעה בהיכל התרבות זה לא הדבר הכי הגדול מבחינתי, זאת הייתה יריית הפתיחה אחרי ההפסקה בקריירה הגיעו 2400 אנשים כדי לצפות למרות ההפסקה. תראה הופעתי כבר באיצטדיון רמת גן, ורק לאחרונה הופעתי בחוה"מ פסח בחברון אם אתה שואל אותי האווירה האדירה של הרוחניות שהייתה שם לא מתקרבת לשום מופע אחר בקיסריה או היכל התרבות. זה הדבר האמיתי".

חיים ישראל, ראיון אישי תגיות: חיים ישראל, ראיון אישי


כתבות מגזין אחרונות:
Comments/ תגובות: