יום א'


07 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

5 דברים שצריך לקצץ במוזיקה המזרחית

לא כמו תקציב המדינה העמוס בגזירות כלכליות קשות שעבר בכנסת - זו רשימה של 5 דברים אופייניים שדווקא מומלץ לקצץ במוזיקה המזרחית, והרווח יהיה של כולם

מחירי הבר מצוות. 5 קיצוצים במזרחית מחירי הבר מצוות. 5 קיצוצים במזרחית צילום: בטריבונה
נתי לוי שישי, 09 אוגוסט 2013 10:18

1. הצפיות ביוטיוב 

כן קראתם נכון. לקצץ בצפיות ביוטיוב. תזיוף צפיות ביוטיובראו איזה כברת דרך עברה המוזיקה המזרחית בחסות הטכנולוגיה, מימי התחנה המרכזית הישנה בתל אביב – ממליכת המלכים והקיסרים של הג'אנר בחסות אלבומים שנמכרו כמו כרטיסים להופעה של שלמה ארצי בקיסריה - ועד הציפייה, הסגידה ממש – לצפיות שמקבל השיר ביוטיוב.

מי החליט ש-50 אלף צפיות ביוטיוב זה מעט, ולא מכובד?! זמרים מתחילים, מוכרים, וותיקים (בחסות היחצנים) איבדו את ההיגיון בתעתוע היוטיוב – כולם רוצים להגיד שהם מיליונרים אבל מאחוריהם יש חלל ריק עם זירו גדול.

הרוב לוקח את "הכישלון" של הצפיות בהבנה אבל חלק קטן פועל בצורה בזויה של "הקפצה" של מאות אלפי צפיות מזיופים שמוציאות אותו בצורה מגוחכת והזויה בעיני הקהל, שלא נופל בפח בגלל מספר כזה או אחר. השימוש ביוטיוב נהיה 'שופוני' לחלוטין. זמרים נלחמים על כל צפיה ביוטיוב כדי להרוויח כמה מאות, לא שקלים, צפיות. לפעמים זה מגיע אפילו על חשבון שליחתו בזמן רלבנטי לתקשורת כדי להרוויח, אתם יודעים מה. די להתבזות, יאללה לקצץ.

2. מחירי הופעות לבר מצווה 

קובי פרץ זהבה בן בר מצווה בן

בואו נשאיר רגע את מחירי החתונות וימי העצמאות בצד. למרות שהייתה ירידה מתונה במחירים בשנה-שנתיים האחרונות אצל המבוקשים זה עדיין לא מספיק, ואני לא ייצא חכם גדול אם אני יגיד שגם זה לא ישתנה בזמן הקרוב.

עם זאת, הגיע הזמן לדבר ספציפית על מחירי הופעות של הזמרים המסלסלים, במקום אחר: הבר/בת מצוות. נערי הבר-מצווה (והבנות מצווה, כמובן) הם בעיקר נטל כבד על ההורים שרוצים לרצות את הילד בכל מקרה, הדילמה: ההבטחה ההיא שנתנו לו שהיה בן 10 להביא זמר מהשורה הראשונה – תפסה, ולפני הבר המצווה הגיע הזמן לקיים את ההבטחה. זה יעלה להם עשרות אלפי שקלים - סכום בלתי אפשרי לרוב המשפחות הממוצעות. עצוב.

יהיה טוב לשני הצדדים אם הזמרים היו מיישמים את הרעיון הבא: תעשו מחיר לבר או בת מצווה ותעזרו למשפחות שאינן מעשירי המדינה לגרום להגשמת חלום של הילד, בעוד מחירי החתונות, ההופעות בוועדי עובדים - יישארו באותו המחירון. אין יותר יפה וראוי מזה לשמח ולחזק מעריץ ועוד מאות פוטנציאלים. ההורים יוכלו לעמוד במחירים, הזמרים שיבצעו את זה יהפכו לשמות החמים בשוק הבר מצוות שבלי שנרגיש הפך לממש מודה זוהרת שנמצאת בתנופה אדירה.

3. שירי הקצב בקיץ 

שירי קיץ מוזיקה מזרחית

מיד עם רעש הגונג על בואו של הקיץ נכנסו היוצרים המוזיקליים לכוננות 'שירי קיץ', אש באולפנים ולא בגלל החום. 2-3-4 לכל זמר ממוצע, תעשו חישוב כמה ייצאו בתך שלושה חודשים - מאות עם מסר דומה של "יאללה לרקוד" או "יאללה לקפוץ", אותו הדבר. אז יאללה.

שירי קיץ-חפלה הם דבר חשוב בג'אנר. אין ערעורין. הם פונים לרחבות הריקודים בחתונות, מסיבות באילת ובתל אביב שם צמאים לשירים כאלה, וכמה שיותר. אבל לא בלחץ, קיבלנו טרפת שגעת במוח בגלל חומרים משעממים, חובה כבר להוריד רגל מהגז ולבחור חומרים על פי טעם ולא עונה.

יש שירים שהולכים לפח בגלל החלטה פזיזה של לחץ בזמן ואינם יצאו כפי שייועדו לצאת, הזמרים בעצמם אינם מרגישים שלמים איתם לפעמים, אך בכל זאת שולחים אותם למים העמוקים לא מבושלים, והמפסידים הם אנחנו.

4. המחרוזות 

הפרויקט של רביבו מחרוזות

יצאו הרבה משובחות ואפילו במצעד מיוחד בחרו צוות בטריבונה את המחרוזות האהבות ביותר, אבל באמת יש תחושה יותר מתמיד שהגיע הזמן להוריד כבר הילוך.

הפרויקט של רביבו עשו את זה כל כך טוב בעיקר באלבום הראשון שריתק מדינה שלמה לזמזום להיטי העבר של המוזיקה המזרחית, לאחר מכן הגיעו רבים שחידשו עוד ועוד, חלק נשמעו נחמד אבל חלק אחר פשוט עלה על הסוס הלא נכון וגרם לעייפות של האוזן.

זמר, מפיק, אמרגן תעשו לקהל החובב טובה גדולה, לכו על מקורי. אפילו ה-אליקו החליט שהגיע לו עד כאן, אז מאיפה תשאבו את הדרייב? סטופ, לפחות לתקופה הקרובה, עד שנתאושש.

5. השימוש בהקדמה יוצא אייל גולן קורא לך..אייל גולן קורא לך קיצוץ מוזיקה מזרחית

הקיצוץ הזה מופנה ליחצנים, אמנים ולאנשי התקשורת, כולל כותב שורות אלה, כבר נהיה פאסה. נמאס לשמוע כל כמה זמן על יוצא ריאליטי מעונה 1,2,3,9 לפני השימוש בשם הזמר כדי לייצר לו נפח, יש מאיין כביכול. כוכב נולד, דה וויס, אייל גולן קורא לך, ובקרוב אקס פקטור. עשרות בשנה נפלטים מהתוכניות האלה.

השימוש בהקדמה בקריאת כתבה או לפני הגשת שיר ברדיו, יכולה הרבה פעמים לעזור להבין את כוחו האמיתי, אם אחרי שנה עוד קוראים לזמר יוצא 'אייל', 'כוכב', 'דה ווייס', 'אקס' והשד יודע מה, תדעו שככל הנראה הצלחה גדולה  לרוב הוא לא ידע במהלכה.

הזמרים הטובים והמצליחים עם להיטים חזקים ושם חזק, אף אחד לא יטריח אתכם במידע איפה ומתי השתתפו: עומר אדם, עידן עמדי, הראל סקעת, הראל מויאל, מישל דנינו - הם ההוכחה. 

 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם