יום ו'


23 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

10 השירים הגדולים של מאור אדרי

שנה חלפה לה והנה יוצא אלבום חדש למאור אדרי, הרביעי במספר. לרגל שחרורו, דשנו ובחרנו בעשרת השירים הגדולים שלו שהוציא עד היום. אז מה בפנים: הבלדות? הקצביים? הדיכאוניים? יש, יש ויש

העשירייה של מאור אדרי העשירייה של מאור אדרי צילום: אלכס שוורץ, בטריבונה
בטריבונה שבת, 20 פברואר 2016 18:31

IMG-20160220-WA0006שניגשנו למשימה, התלבטנו, 8 או 10 או שמא 12 שירים? לבסוף החלטנו שלא באמת יהיה נכון להכניס שירים שנשארו איפשהו בשוליים, אפילו אם יש בהם קסם מסוים. נתחיל באלה שהיו על התפר עד הרגע האחרון עם התלבטות גדולה, אך נשארו בחוץ: "כאן בלעדייך", "את עוד אוהבת", "היא עוד תשוב" ו-"לתקן את העולם", כל אחד מהם יפה משל עצמו ובקלות יכול היה להשתלב.

כל הנבחרים תומצתו, ולא במכוון, מכל אלבומיו, כולל מהסינגלים שיצאו מתוך האלבום החדש "צללים של תקווה". כאן גם ראוי לציין שהחדשים שנחשפו עם האלבום לא נכללו במכוון בבחירותנו. רשימת השירים נשענה לא רק על מד הצפיות ביו-טיוב אלא גם, ויותר, בהצלחה האמיתית בשטח.

למעשה, מאור אדרי צלח במיוחד לאורך הקריירה עם הבלדות שלטעמנו הן-הן החזקות ביותר אצלו. כבר בשיריו הראשונים ידע הצלחות יפות ויעיד יותר מכל אלו שהתברגו ברשימה המרשימה. אחרי האלבום החדש, ולפי דבריו, החמישי חזק כבר בעשייה, מעניין לאן הוא הולך, להפתיע? לנגוע? לחדש? עד כה הוא עשה מה שכולם עשו עכשיו זה הזמן של אדרי לשחק אותה כחביב עליו משלו. קבלו את המצעד והרי ההסברים לגביו:

מקום 10: "גבר איטלקי"

בתאכל'ס, מקומו לא כאן. אחרון השירים ברשימה. אבל, וזה לא פחות מסיווג של חשוב מאוד, הוא שיר הכרחי בכל רפרטואר של זמר. שיר מעבר קלאסי, בין להיט ענק למשנהו. אחרי שהוא יודע לרסק בבלדה ולפני שהוא מעיף במחרוזת 'אבבאי' הוא צריך משהו שידע לאזן, ו-"גבר איטלקי" הוא ממש לא בקלאסה איטלקית אלא מזרחית בוולה לפנים, כמו שאנחנו אוהבים.

מקום 9: "תספרו לה"

יש שיר אחד שנמצא אי שם באחורי הקלעים הזוהרים של מאור הזמירות שפרץ בבום אחד דווקא שירי הדיכאון המובהקים והיום כמעט אין להם זכר בהופעות. אחד השורדים הוא "תספרו לה" שהפך להצלחה מסחררת ובית ופזמון ממנו מושרים במחרוזת שקטה בהופעות הגדולות של אדרי. ציפור קטנה לחשה לנו שעופר לוי הקיסר הבלתי מעורער של הז'אנר האזין לו והחמיא, מה צריך יותר? בשבילנו הוא אחד הגדולים ביותר.

מקום 8: "כולנה"

שיר הנושא של אלבומו הקודם של אדרי הוא משחק של מילה אחת, אפשר לשיר בקלות "את עלית על 'כולן'" אבל זה לא מיוחד, רגיל, ויש טונות כאלה, אז אדרי רצה להפוך אותו למיוחד הוא שר "כולנה" וזה מספיק להרבה זוגות שבחרו בו כשיר שילווה אותם בחופה בחודשים האחרונים. אבל אם הוא כאן כדי להישאר גם רחוק בעתיד? ספק מאוד.

מקום 7: "לב קבור"

כמה מילים נשפכו על השיר הזה שהתחיל את הקריירה של אדרי והרים אותו לגבוה גבוה, וכן, חלק לא מבוטל מגיע כמובן לחנן ילד הפלא. אבל אם נשאיר זאת בצד, אדרי הוא מכונה להיטים הוא הצליח להשכיח את השיר הזה וליצור עוד ועוד טובים (היי, עשרה כבר אמרנו?). בזמן שיוצא האלבום החדש כבר קל וראוי להיזכר במה שעשה פעם...2009, לקהל של אדרי שרובו נולד ב-1996 זו וואחד נוסטלגיה.

מקום 6: "רוחות רעות"

יש משהו ממכר בשירים שכתב היוצר ראובן כרמל למאור אדרי. זה אחד משלושה שירים שהוא מכניס לרשימה וגם כאן מדובר באחד הגדולים של אדרי מירכתי הקריירה. יש משהו שמושך לעצב, כמה שיותר עצוב ונוגה, ככה יותר מצמרר ויפה. חשוב לשמור על טקסט ברמה ואז מגיע שיר גדול. כזה.

מקום 5: "My Name Is"

בהתחלה אין אחד שלא קרקר מצחוק על הטקסט הנמוך והחרוזים המבועטים משהו, אך בזמן קצר הוא התגלה כלהיט הגדול ביותר שיצא בקיץ 2015. ולא פחות חשוב בשבילו, אדרי ניצח בנוקאאוט בקרב הראש בראש את "בוקרשט" של עומר אדם המתחרה הנצחי. השיר הזה מתנגן תכופות בחתונות. ועכשיו ברצינות, אין אחת או אחד שלא יודע איך קוראים לזמר. אולי חוץ ממשה פרץ.

מקום 4: "אהבנו" (עם רינת בר)

דואט עם רינת בר הוא דבר גדול ויפה בפני עצמו, השילוב ביניהם פשוט נולד כדי להיעשות. מדובר בשיר דיכאון על מלא שעושה את העבודה הכי טוב בעולם. אדרי מצליח כאן להוכיח שהוא יוצר נבון ומצליח לעשות את מה שהכתיר אותו אצלנו בין חמשת הזמרים הגדולים במוזיקה המזרחית. אחד מהדואטים הממכרים שיצאו. אהבנו.

מקום 3: "לא כואב לה"

הלחן היווני מבריק ברמה עילאית והפזמון לא יוצא מהראש. המילים נוגעות בעוצמתן במיוחד כשהוא שר: "אני כאן כל הזמן מתגעגע וקורא לה שובי אליי לדקה // והיא איננה, שובי הנה לדבר מעט ולאהוב.." מקום שלישי- כי "לא כואב לה" ממכר כמו פופקורן בזמן צפייה בסרט. וגם כי הוא שיר אהוב על עורך האתר.

מקום 2: "האישה שלי"

הקטע החזק ביותר של הבלדה הסופר מרגשת שכתב והלחין אבירם דרעי מגיע דווקא בפתיחה עם "אינתי רוחי, וחייאתי" (נשמתי וחיים שלי בערבית) ומציבות אותה ברף גבוה מאוד של רגש. לאורך הפזמון זה חוזר, ולפי טקסט השיר שמוצג באתר שירונט, המילים הללו שהם הלב של השיר בכלל לא נמצאות. אם זה היה עניין פוליטי ולא מוזיקלי, הייתה נפתחת מזמן בדיקה. בכל אופן זה ה-שיר שלנו במקום השני.

מקום 1: "כמו שאת" 

את המקום הראשון שלנו קוטף בקושי אך בפאר רב הבלדה "כמו שאת" שעם מילותיה הפשוטות והרכות מצליח אדרי להמיס בביצועו כמעט כל אחד שייחשף אליה. אנקונדה של ממש. "הייתי עיוור בלעדייך בלי כיוון בדרכים" שר אדרי בבית א' ומגיע לנחלה בפזמון: "כמו שאת אני צריך אותך כאן לא לפעמים כל הזמן, ברגעים שקשה לי מידי", כמה פשוט, ככה יפה.

בשונה מ"כולנה" שיר עם יעד דומה שהתמקם במקום השמיני, "כמו שאת" שכתב והלחין גילי זכאי (ואדרי המעבד) הוא שיר חופה וסלואו מהטובים ביותר שיצאו כבר שנים במוזיקה המזרחית והוא איתנו כדי להישאר לעוד הרבה שנים קדימה. מתחתנים? זה השיר הכי מומלץ שתמצאו בסביבתכם. ואצלנו ברשימה, מקום ראשון.  האזינו ברצף לנגן השירים הגדולים

>> מאור מי? הפאשלה של משה פרץ

>> אחרי שזרק מבושה דיסק שלה: חזר לשמוע זהבה בן

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם