יום ה'


19 בספטמבר
 • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
  עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
 • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
  עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
 • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
  ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

לא מדובר במצעדי השנה - אלא מצעדי השנייה

חגי אוזן בטור אישי ל-בטריבונה: אף אחד לא יכול להאשים אותי באהבה יתרה לפאר טסי אבל איך זה ש"דרך השלום" לא זכה בשיר השנה באף אחד מהמצעדים? גם שלמה ארצי, עופר לוי וחיים משה לא זכו אף פעם. אם מישהו ברחוב יגיד לכם שהוא זכה באיש השנה, תאמינו לו  

פאר טסי פאר טסי צילום: אלכס שוורץ, בטריבונה
חגי אוזן חמישי, 17 ספטמבר 2015 20:34

יש רק מכנה משותף אחד לכל מצעדי השנה. המכנה המשותף הוא שאין מכנה משותף. שימו לב לכל המצעדים השונים שהתפרסמו עד כה. אין בינהם הסכמה על שום דבר. כאילו כל אחד חי במדינה אחרת. במקום אחר. אפשר להסיק כמה מסקנות מהעובדה הזאת. אני מעדיף להתמקד באחת: המצעדים האלה סתמיים. אין להם משמעות אמיתית למעט אולי דאווין יחצנ"י. גם זה לא בטוח.


שיר השנה שלא זכה, דרך השלום

הרי גדולי הזמרים, השחקנים ובכלל הכוכבים, רובם המכריע לא זכו בשום תואר. זוהר ארגוב מעולם לא היה זמר השנה. גם לא חיים משה או עופר לוי. השנה שלמה ארצי לא זכה בשום תואר ואפילו בר רפאלי לא היתה מעולם מלכת היופי. יש משהו מאוד מרמה במצעדי השנה. במהלך הקיץ פגשתי את אייל תהילה, איש רדיו ותקליטן באירועים שאמר לי שלהערכתו "דרך השלום" לא יזכה בשיר השנה. אתמול התקשרתי אליו כדי להוריד בפניו את הכובע.

למרות זאת, לא נראה לי שגם הוא האמין שהשיר הזה ששבר כל שיא אפשרי לא יזכה אפילו במקום השני במצעדים. או לפחות יקטוף את התואר במצעד זניח. תהילה טען שזה קשור לזיכרון הקצר של הקהל. הגיוני. מעבר לכך, הקהל ממצא עניין מהר. בדומה לכל תחום. אופנות מתחלפות. במיוחד כשמדובר בפופ הכל מאוד נזיל וגמיש. היציבות בז'אנר המזרח תיכוני דומה מאוד ליציבות בכלל במזרח התיכון.

223אף אחד לא יכול לחשוד בי באהבת יתר לפאר טסי. למרות זאת, לא משנה איך נהפוך את השנה הזאת, האיש עשה מהפכות עם "דרך השלום". לא מדובר רק בהצלחת השיר עצמו אלא גם בהשפעה שלו על כל הז'אנר. איש השנה במוסיקה הישראלית לדעתי הוא אבי אוחיון. זה לא רק רשימת הלהיטים שהוא כתב השנה, מדובר גם בדומיננטיות שלו. פתאום כולם כותבים כמוהו. 

כל מי שקשור לתעשיה או בסביבה שלה, הוצף בשבועות האחרונים בהודעות של זמרים ומנהליהם בשכנועים להצביע להם במצעדים. אי אפשר היה לברוח מזה. התוצאה הורגשה במצעדים. כל גדוד מעריצים התמקד במצעד מסוים וכך בעצם קיבלנו מצב שהתארים התחלקו בין כמה וכמה זמרים. למעשה, אם תמצאו מישהו בשכונה טוען שהוא זמר השנה, אל תתווכחו איתו. יש מצב שזה נכון והוא זכה בתואר זמר השנה של רחוב רוטשילד פינת פנקס בנתניה.

יש מסקנה נוספת: שימו לב עד כמה לרדיו אין באמת השפעה. השיר המושמע ביותר השנה הוא "מסתובב" של אביב גפן ומתי כספי. בדירוג של גלגל"צ הוא הגיע רק לעשיריה השלישית. כך גם "חיכיתי לו" של שרית חדד שנטחן ברדיו. לעומת זאת "שישי בצהריים" שבכלל לא יצא כסינגל לתקשורת זכה בתואר "שיר השנה" בתחנות האזוריות ובערוץ "מוסיקה 24". אגב, ברשת גימל "שישי בצהריים" לא דורג בכלל כי התקנון בתחנה הזאת קובע שרק שירים שיצאו כסינגלים נכנסים למצעד.

11863266 986203411431114 7203555410292832861 n

ההתייחסות הנכונה בעיני למצעדים האלה צריכה להיות הרבה פחות דרמתית ויותר משחק עם הקהל שבוחר משהו רגעי. יכול להיות שהשירים שיצאו השנה היו עונתיים ולא עשויים מהחומרים מהם מכינים קלאסיקות נצחיות. לא נראה לי שזה המצב. "דרך השלום" הוא לגמרי סוג של קלאסיקה. יש בו משהו פורץ דרך, חדשני מאוד ומשפיע.

לדעתי הבעיה במצעדים האלה טמונה בכותרות שלהם. זה הקטע שלהם. הם משחק בין הקהל לתקשורת. בדומה לכל סיכומי שנה או פרויקטים אחרים לחג, כך גם המצעדים האלה הפכו להיות חלק מהמנהגים. לא מדובר במשהו שבאמת משפיע על הקריירה, אלא בתואר להתבשם בו באותו רגע. בדומה לשער המחזור או אלופת הסיבוב הראשון בליגת העל. במשפט אחד: לא מדובר במצעדי השנה אלא במצעדי השניה. קריירה זה משהו הרבה יותר ארוך. 

--
חגי אוזן הוא מנהלה של נסרין קדרי מחברת "ליאם הפקות"

(צילום: יח"צ, ניר שבתאי, אלכס שוורץ)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם

הגיבו לכתבה

תגובות
(21 תגובות)
תגובות

 • תגובה- אדם

  אם זמרת תינוקת כמו עדן בן זקן זוכה זה באמת מצעדי השנייה!!

  אדם שני, 28 ספטמבר 2015 19:29
  דיווח
 • תגובה- מוטי

  אייל גולן לא רואה את פאר טסי באף צורה באף דרך הוא אפס מאופס לידו וגם אם דרך השלום יותר הצליח עדיין אין כמו אייל גולן

  מוטי ראשון, 27 ספטמבר 2015 09:22
  דיווח
 • תגובה- אייל גולן הקינג העולמי

  אייל גולן התותח מגיע לו לזכות בטוח!!!

  אייל גולן הקינג העולמי חמישי, 24 ספטמבר 2015 17:23
  דיווח
 • תגובה- חמדה

  אייל היה מגיע לו לזכות בכל התוארים ,האלבום שלו נמכר פלטינה משולשת ממלא אולמות 6 פעמים קסריה בנוסף סבב הופעות זמר מעולה זמר העשור וזמר השנה גרף את כל התוארים עדן בן זקן לא היתה צריכה לזכות בשביל שני שירים לא זוכים בזמרת השנה , האלבום שלה יצא רק עכשיו את התואר קיבלה לפני שיצא האלבום זו בדיחה שני שירים והיא זמרת השנה

  חמדה שני, 21 ספטמבר 2015 20:52
  דיווח
 • תגובה- צליל מיתר

  הכי חשוב שאייל זכה כל השאר שילכו ללמוד לשיר

  צליל מיתר ראשון, 20 ספטמבר 2015 20:10
  דיווח
 • תגובה- ....

  חגי אוזן אתה ענק!!

  .... ראשון, 20 ספטמבר 2015 08:47
  דיווח
 • תגובה- טוב שאייל גולן זכה

  פאר טסי לא זכה ולא יזכה כי הוא שחצן מזל שאייל גולן זכה!!!!

  טוב שאייל גולן זכה שבת, 19 ספטמבר 2015 21:20
  דיווח
 • תגובה- מיקי

  חאלס להתבכיין

  מיקי שבת, 19 ספטמבר 2015 08:04
  דיווח
 • תגובה- ביזיון שדרך השלום לא זכה

  דרך השלום שיר השנה!!!!

  ביזיון שדרך השלום לא זכה שישי, 18 ספטמבר 2015 21:37
  דיווח
 • תגובה- צחי

  אחלה חגי צודק בכל מילה המצעדים האלה איבדו טיפת שכל שהייתה להם. עופר לוי וחיים משה לא זמרים שצריכים שמישהו ייתן להם גביע הם כוכבים והקהל שמבין יודע את זה בלי כל היחצנות והקומבינות מסביב...

  צחי שישי, 18 ספטמבר 2015 18:43
  דיווח
 • תגובה- מסחרה של שקל

  לא מגיע לעדן בן זקת זמרת השנה

  מסחרה של שקל שישי, 18 ספטמבר 2015 17:18
  דיווח
 • תגובה- מישהו שמבין

  פאר טסי לא יזכה בכלום הלך לו עם שיר אחד כל השאד הלך כפרה.. הדן בן זקן שנה הבאה לא יזכור איך קוראים לה ולא משנה עמה כסף יש לה.

  מישהו שמבין שישי, 18 ספטמבר 2015 16:11
  דיווח
 • תגובה- אופיר

  אייל גולן זמר השנה כולם נדחפים אחריו משום מקום

  אופיר שישי, 18 ספטמבר 2015 12:29
  דיווח
 • תגובה- שלומית

  אני שמחה שהטווס הנפוח פאר לא זכה
  שחצן הוא חשב שהוא הימצאי את המוזיקה
  לך הביתה פאר שלום ותודה רק שיר אחד דרך השלום
  ולא יותר מי שמתנפח סופו להתפוצץ.!!!!!!

  שלומית שישי, 18 ספטמבר 2015 09:26
  דיווח
 • תגובה- מיכל

  זה לא מצעדי השנייה זה נכון לגבי תחנות שלא משקפות מציאות או ששם דוחפים רק סגנון אחד ,מרוצה מאוד מהמצעד שהוא חשוב ביותר לאומן שעובד שנה שלמה, זה הזמן שהוא זוכה על מה שעמל שנה שלמה , אלבומים, שירים , הופעות, עשייה.

  שישי בצהריים הלהיט של הקיץ לא זכה בגלגלצ כי הוא לא סינגל אוקיי , מה עם אלבום שידוע לנו שבסוף כל יום שבר כל שיא, ברכות למי שזכה שם בחור מקסים.
  שיר שמושמע בכל מקום , קליל וכייפי אז זכה בכל תחנות רדיו למעט גלגלצ וזה היופי שגם אם אין הכרה בתחנה 1 יש הכרה בתחנות אחרות עם זכיה.
  מרוצה מאוד מהבחירה של המצעד בחרתי באייל גולן זמר אלבום ושיר ומגיע לו בענק , מוסיקה ששומעים ונהנים ממנה מצביעים לה והמצעד בהחלט חשוב
  אני גם בדיעה שאין צורך לבקר את הזאנר יש לנו מספיק 2 כותבים בעיתון כלשהו שמספיק יורדים על הזאנר , לא משקפים את המציאות והם נמצאים בזאנר שלא מתאים להם ,קשה להם לראות את הצלחתו .

  מיכל שישי, 18 ספטמבר 2015 09:06
  דיווח
 • תגובה- ליאת

  לא נכון מגיע לעדן בן זקן!! די לקנא בה ולכלך עליה היא הצליחה יש לה אלבום יותר חזק פי עשר משרית חדד ופי מיליון משל נסרין שבחיים לא תזכה אז מגיע לה! לא קשה לפרגן ולהגיד לזמרות צעירות שעושות כבוד ומביאות שירים שהופכים ללהיטים שכולם מדברים וכולם שרים...בקיצור הכול מקנאות.. עדן את מלכה אל תתייחסי!!!!

  ליאת שישי, 18 ספטמבר 2015 08:39
  דיווח
 • תגובה- עופר לוי המלך

  עופר לוי ורק עופר כל החיים אני שומע ובחיים לא בחרו בו לזמר השנה אתה צודק..לא מבינים במוסיקה באמת רק ביחצנות ובפוזות של זמרים..

  עופר לוי המלך שישי, 18 ספטמבר 2015 01:52
  דיווח
 • תגובה- חחחח

  פאר טסי התחתן אז אתה מפרגן לו הבנתי את הקטע

  חחחח שישי, 18 ספטמבר 2015 00:33
  דיווח
 • תגובה- הקהל בוחר את הרגע זה ידוע

  אם דרך השלום היה יוצא חודשיים לפני בדוק שהיה מנצח

  הקהל בוחר את הרגע זה ידוע חמישי, 17 ספטמבר 2015 23:47
  דיווח
 • תגובה- שרון

  מה נהיה טריבונה תפרגנו קצת לזוכים אז מה מגיעים להם קצת חדש לא צריך אותו דבר כל הזמן וחגי אוזן בטוח ירצה שהזמרת שלו תזכה והוא מבואס טילים אז הוא מוציא את זה על עדן בן זקן שמגיע לה!!!

  שרון חמישי, 17 ספטמבר 2015 23:29
  דיווח
 • תגובה- שלומי

  חוץ מאייל גולן שזכה ומגיע לו הכול חרטא בפיתה שיר וחצי עושה את עדן בן זקן לזמרת השנה

  שלומי חמישי, 17 ספטמבר 2015 22:56
  דיווח