יום ב'


01 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

שעת חזרה: שימי רון בראיון אישי מרגש

הזמר הוותיק שימי רון נמצא על הבמות כבר שלושים שנה, ברזומה המכובד תמצאו בין היתר את הקלאסיקות "מייחל לבואך" ו"שעת פרידה" אותו חידש אייל גולן. בשיחה בגובה העיניים עם שלומית צברי הוא נזכר במחלה הקשה שגרמה לו להילחם על חייו, להיטי העבר הגדולים והקריירה של היום שממשיכה: "קיסריה זה יפה אבל אירועים, מתנסים ומועדונים זה הבית שלי"

שימי רון. 30 שנה בג'אנר שימי רון. 30 שנה בג'אנר צילום: אלכס שוורץ
שלומית צברי ראשון, 15 יולי 2012 16:32

שימי רון זמר ותיק ומעורך במוזיקה המזרחית נראה שנולד על הבמות ועד היום מככב עליהן או לפחות מופיע בהן. הצעירים שאיתנו, דור האסאמסים והיוטיוב התקרבו אליו דווקא שאייל גולן חידש את אחד מלהיטיו הגדולים "שעת פרידה" אבל כמו שבעיקר הקהל הבוגר יודע שימי רון שווה הרבה יותר לפי הרזומה המכובד שלו, עליו שמח לספר לנו בעצמו: "זמר שנמצא כמעט 30 שנה בז'אנר הים-תיכוני, נולדתי באשקלון, התחלתי את הקריירה שלי עוד כשהייתי על מדים, הוצאתי 5 אלבומים עד היום, 3 מהם מקוריים, השאר של חאפלות, ערבית ועוד". 

ושימי של היום? זה אדם אחר?
"שימי של היום יותר מפוקס ובשל. שימי של בית וילדים לא רק של הקריירה. אני אדם יותר ביתי, מוותר ומבין את החיים".

מה דעתך על הדור הצעיר שעושה חיל על במות קיסריה?
"קיסריה זו דרך יפה לעמוד מול אלפים זה חלום וכבוד, אבל אני רגיל לאירועים של מתנסים, אולמות ומועדונים, שם זה הבית החם שלי, קרוב לקהל. קיסריה זה קר, מתכתי וממש לא בשבילי. היום יש פחות זמרים שמופיעים בקיסריה, מחירי הכרטיסים יקרים מאוד, מי שמשקיע בילדיו בחוגים והוצאות חשובות אחרות מעריך את הכסף ויודע בדיוק על מה אני מדבר.

היית מעוניין לבצע דואט עם אחד הזמרים הצעירים?
"אני אשמח לעשות את זה, אני לא פוסל, אני פשוט מחפש את הטקסט הנכון והאמיתי כי הרמה של הטקסטים היום לא משהו. בעבר כמו שכולם יודעים שיתפתי פעולה, עם אתי לוי, מגי לוי, ולידיה שחזרה בתשובה ולא נמצאת כיום בתחום".

shimi ron- pini -galשימי רון וחברים למקצוע (צילום: אלכס שוורץ)

מי הם חבריך לז'אנר?
"רוב הזמרים, אני מופיע מידי ערב על במות עם כולם".

יש לך מנטור לחיים? 
"המנטורים שלי לחיים הם שניים: ההורים שלי, הם ידעו הכול שום דבר לא נעלם מעיניהם, גם במוסיקה ובעצם בכל דבר בחיי, תמיד התייעצתי ושאלתי לדעתם. כמו שאומרים יש "דור הולך ונעלם", הם מאוד חסרים לי, הם היו הביקורת והוויזות שלי לחיים האמיתיים".

במה אתה עוסק כיום?
"אני תמיד עסקתי במוזיקה, מתפרנס מזה תודה לאל, מאז הצבא שהתחלתי לשיר את "פרח שלי הו פרח" שאחר כך חידש גידי גוב, הקלטתי אותו ממש בלי יחצני ציבור, חיים חפר כתב אותו, והלחינו אותו יוג'י גבאי וננסי ברנדס, וגם את "שעת פרידה" ו"פעם את היית שלי" אותם שילמתי בעצם ממענק השחרור שלי. אני שורד בתחום למעשה כי אני מופיע הרבה בפני צעירים.

מי הזמר הכי מוערך בעיניך?
"אייל גולן ושלומי שבת".

למה לא השתתפת ב"היכל התהילה" המדוברת בערוץ 24? אולי פה פספסת הזדמנות לחזור בגדול?
"האמת שאני בעל קלסטרופוביה. לא אוהב להיות סגור המון זמן באותו מקום, גם בהופעות לפעמים קשה לי הלחץ, אני עובד על עצמי, אני אוהב פרטיות ופחות אוהב את החשיפה, הרבה אנשים נכשלו שם. גם שאני מאוד ביקורתי כלפי עצמי, באתי מבית מסורתי, פה קללה שם קללה, זה בעצם מחיר התהילה שאנשים לא לוקחים כאן בחשבון, אני יודע בדיוק מה אני שווה ולכן לא אין למה ללכת לשם".

אם הייתה ניתנת לך אפשרות, לאיזו תכנית היית פונה כדי לקבל חשיפה: "כוכב נולד", או "דה וויס"? 
ל"דה וויס". יש לי הרגשה ששם מחפשים משהו יותר מקצועי, יותר רחב, "כוכב נולד" יותר מזרחי, אז בוחרים מישהו מהפרוורים, ולא רוצים מקצוענים, דה וויס רמה אחרת בעיניי".

"קיבלתי על עצמי להיות בן אדם טוב יותר" 

לא כולם יודעים אבל בעבר נלחמת על חייך בגלל מחלה קשה. 
"בשנת 1989 נדבקתי במחלת מעיים. היא איימה לגדוע לי הקריירה, אבל יותר גם את החיים. כשסיימתי למעשה את האלבום, המחלה חדרה למעיים, הובהלתי לבי"ח, הרופאים נלחמו על חיי, והצליחו, אחרת לא הייתי כאן היום. הם טוענים שזה ממש נס רפואי, זה אחד הדברים שגרם לי לקחת את החיים בפרופורציה. משום שכמעט גמרתי את חיי הוביל אותי להיות אדם מאמין, לעשות מצוות, אם צריכים את עזרתי אז אני נותן מהלב, ולא בתשלום. אני מפרגן תמיד בכבוד לאמנים אחרים". 

מה נתן לך את הכוח לקום להמשיך הלאה?
"האמונה, כשאתה שם רגע לפני שאתה רואה את המוות מול העיניים, אתה שואל את עצמך: מה לא עשיתי נכון? במה טעיתי? למה זה מגיע דווקא לי? איך הבית יתנהל בלעדיי? מה אני מוכן לתקן? קיבלתי על עצמי להיות בן אדם טוב יותר" .

למי אתה חייב תודות?
"אני חייב המון תודה לאשתי, לילדים ולמשפחה הקרובה, זה הפרגון הכי גדול מהמקום הכי אמיתי.כמובן גם לקהל שנמצא תמיד שם בשבילי". 

 

--

מראיינת שלומית צברי

עריכה: נתי לוי.

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם