יום ד'


20 באוקטובר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

רון שובל: "זו התקופה הטובה בחיי"

רון שובל בראיון נרחב "בגובה העיניים" עם שלומית צברי: מ"אהובה עוזרי גילתה אותי בחפלה", דרך עבירות התנועה הרבות, ועד התקופה הטובה בחייו: "גולסטאר שינתה לי את הקריירה"

רון שובל בראיון "בגובה העיניים" רון שובל בראיון "בגובה העיניים" צילום: יח"צ
מאת: שלומית צברי, עורך: נתי לוי שישי, 19 אפריל 2013 08:13

רון שובל נמצא בתקופה הטובה שידע אי פעם בקריירה, ואתם יודעים, הוא עבר חתיכת קריירה. בנוף המוזיקה הים-תיכונית הוא נמצא לפני רבים כאשר החל כ"ילד פלא" עם הלהיט האלמותי "לפעמים" ונשאר כאן, בניגוד לילדי פלא רבים שנעלמו תחת דפי ההיסטוריה של המוזיקה המזרחית - בעשייה מוזיקלית רצופה וארוכה עם הצלחות לא מעטות - וקבלת חותמת הערכה בתעשייה במיקום של משבצת האיכות. רון שובל כבר בן 40, מציג: 30 שנים של פלא. 

"אהובה עוזרי - הסרט של חיי"

pic 1
רון שובל (צילום: יח"צ)

30 שנה אחורה, היכן גדלת? 
"גדלתי בכרם התימנים בגדול בבית מוזיקלי, כשלמעשה המשפחה שלי היא משפחת 'השובלים'. נולדתי כרון שובלי".

מה זה מוזיקלי? תרחיב.
"שלום שובלי היא הסולן וגם אמא שלי למרות שלא הייתה ממש מקצועית אבל אהבה תמיד לשיר. אם תיקחי 40 שנה אחורה, עוד לפני דקלון, הם כבר התחילו לשיר".

גילו אותך בגיל מאוד צעיר ביחס לזמרים של היום, מי אחראי על כך?
"השובלים התחילו בחאפלות, כשכל הילדים היו מתרוצצים בשכונה ונהנים אני בשונה מהם הייתי תמיד לצד הלהקה. מי גילתה אותי? אהובה עוזרי. באחת החאפלות המשפחתיות, היא החליטה לתת לי את כל הקרדיט ולקחה אותי לחברת גלרון – שם למעשה התחיל סיפור הקריירה שלי".

בראיון שעשיתי עם אהובה עוזרי היא סיפרה לי שקראת לה בזמנו 'אמא'.אהובה עוזרי  
"קודם כל אהובה היא חברה של הוריי. שנית, תשמעי, אני הייתי צמוד אליה כל הזמן, מן הסתם הרגשתי אותה כתחליף לאמא - וחוץ מזה שאהובה אישה נדירה, חמה ומיוחדת, היא נתנה לי במה והרגשה של בית.

חשוב שתצטטי את זה: אהובה אישה קרובה לליבי תמיד, והיא חלק גדול מאוד ודומיננטי מחיי, כשאני רואה אותה כל הסרט של חיי רץ יש לי הרבה כבוד אליה בכל מקום, אני מפרגן לה גם כאדם וגם כאשת מוזיקה גדולה". 

מה קרה אחרי אהובה?
בגיל 16 אהוד שמר שעבד עם בועז שרעבי נכנס לתמונה, הקלטתי 2 קאברים ל"שבחי ירושלים" ו-"הזוהר לארגוב" שנכנסו לתקליט שנקרא "פיצוץ ים תיכוני". אהוד היה סקרן מאוד ושאל עליי, אחר כך יצר קשר עם המשפחה, באנו לפגישה ובועז שמע אותי, ומכאן הכל מתהפך".

לטובה או לרעה?
"פה התחיל בעצם האלבום. יצא שחידשתי את "פמלה" בדואט הבלתי נשכח עם בועז שרעבי והפריצה הגדולה בתכנית "סיבה למסיבה" – אז זה היה 100% רייטינג, לא כמו היום, אחרי זה הקלטתי את השיר "לפעמים" שאני חושב שזה שיר נצחי לעוד הרבה דורות".

"השיר 'מסובבת אותי' נכתב בשעה 4 בבוקר"

יכול להיות, ותתקן אותי אם אני טועה: הטקסטים הפחות מזרחיים יושבים עליך טוב יותר, וזה מה שהביא לך את ההצלחה.
"אני לא יכול לומר את זה. אני מכבד אותם והם מצוינים: בשיר "לפעמים" שנחל הצלחה גדולה מגיעה קרדיט לארקדי דוכין ומיכה שיטרית. אתן לך דוגמא על עצמי. לפני 10-11 שנים בועז אמר לי: 'למה שלא תכתוב אתה?', ככה יצאה לי הפעם ראשונה בכתיבה. קלטתי בחורה בפאב שמסובבת את הגבר שלה והוא מצידו לא מתייחס וכתבתי את השיר "מסובבת אותי", השעה הייתה 4 בבוקר, התקשרתי לעוזי חיטמן ז"ל היקר, שיאשר לי את הטקסט.
מאז הרבה שירים כתבתי והלחנתי "בייבי" ו-"די מספיק עם זה ודי", וחוץ מזה בז'אנר הזה יש דור צעיר עם הרבה מוכשרים, אז למה לא?"

גם החיבור עם הצל ל"איני יכול" התחיל טרנד מצליח.
"באותה התקופה שירי "מסובבת אותי" פשוט הפך את המדינה, אני הבאתי את הטרנד הזה ואז יצא גם השיר "בלבלי אותי" שכתב חברי גילי מסאמי לקובי פרץ. יום אחד שלחו לנו למשרד סינגל של סאבלימינל, ואני כ'אחד שאוהב מאוד היפ-הופ, עשיתי תחקיר קטן והבנתי שאוהבים אותם ויש להם קהל גדול, והחלטתי לעשות שיתוף פעולה. הייתה בנינו כימיה כבר מהרגע הראשון. באתי לאולפן ופשוט שרתי, אמרתי להם שייתנו לי לעשות מה שאני יודע, וכך נולד השיר הזה "אני יכול".


(רון שובל בשיר הפריצה - "לפעמים") 

חוץ ממך, איזה כותב אתה מעריך?
תקשיבי אני לא הולך על שם, אלא על אינטרס, שורה תחתונה - מעניין אותי מה התוצאה. "תישארי לנצח" שיר חדש שלי שמדבר על אהבה למוזיקה ואם קוראים אותו הוא מדבר גם על אהבה לאישה. שני חברה צעירים ומתוקים דן סמרא ועציון מוסאי כתבו ואהבתי ואז לקחתי ולא עשיתי חשבון! יוסי בן דוד כותב מהנשמה להיטים טובים, ונתן פה לאמנים שירי מקפצה גם למוכרים וגם לפחות מוכרים.
יש גם את אופיר כהן שבתור זמר הוא לא הכי הכי מוכר, הוא התגלה ככותב מוכשר אדם מתוק ותראי כל הכבוד לו, הוא עובד עם אמנים מהשורה הראשונה וכל שיר שלו להיט".

"אני מפרגן, אני שמח"

אם נחזור אחורה רון, אתה למעשה היית האמן הצעיר שפתח דלת לחבריו, מה הרגשת כשהיית כמעט ביציאה מאותה הדלת?
"דודו אהרון ועוד אחרים יצאו ברגיעה, אני מפרגן ואני שמח, כי מי שטוב לו - מגיע לו. עם הצלחה אין ויכוח. תמיד בדרך הטבע שלי פרגנתי לכולם ולא פסלתי".

ומה הביא אותך לרגיעה?
"לא קרה כלום זה חלק מהחיים, אני מודה לבורא עולם שנשארתי אותו בן אדם, חיכיתי לזמן שלי ואם שומעים את שיריי יודעים שזה אני, התחברתי למשרד הכי טוב שאני חושב שהיה לי בכל הקריירה".

התגעגעת אז לחיי הזוהר?
"אני תמיד הייתי, לא נעלמתי. אצלי הכול טוב. בואי נקרא לזה שהייתי פחות מתוקשר, אבל אני אומר "שכל עכבה היא לטובה". חמין טעים על הפלטה כשהוא מתבשל לאט הוא בטוח. ואם יש רגיעה תאמיני לי שזה לצורך עלייה".

איך משלבים קריירה ובית?
"כל דבר בחיים משלבים בפרופורציה, יש את חיי הלילה ויש לי אישה שמבינה את המקצוע ומפרגנת, אבל כל זה לא היה קורה אם היא לא הייתה מבינה, כי קנאה ולחץ לא הולכים יחד".

יש חברים בג'אנר?
ליאור נרקיס, קובי פרץ, בועז שרעבי, מרגול וטום קשתי".

מה אתה נוהג לשמוע ברכבך הפרטי?
"אני שומע הרבה מוזיקה שחורה, את מרווין גיי וטרייסי צ'פמן, ומצד שני במוזיקה הישראלית, את מוש בן ארי. אני לא אחד ששם דיסקים אלא הרבה רדיו, וגם אין לי הרבה זמן לשמוע כי אני בעיקר מדבר".

אמרת מדבר, אתה הורשעת בהרבה עבירות תנועה, אתה לא מפחד על חייך?
"היה מה שהיה וזה לא יקרה שוב בחיים, רק לומדים וזה מאחוריי. אני לא מצדיק ולא מעודד, קרה, חלף, למדנו וממשיכים את החיים".

"גולסטאר שינתה לי את הקריירה"

הגענו לתקופה העכשווית הזוהרת, איך קרה שהגעת לגולסטאר?
"הם פנו אליי, לא ידעתי בדיוק מזו התכנית הזו כי אף פעם לא הייתי בשום תכנית ריאליטי וגם לא במסגרת, אני יחד עם זאת אוהב מאוד מאוד כדורגל. אני גרופי של כדורגל. אהבתי את הרעיון ואת הפורמט - אמנם חששתי איך להשתלב, אבל בסופו של דבר הסכמתי והקב"ה אהב אותי כאשר גרר אותי לשם. אמרתי לעצמי: 'תלך לשם וזה כבר יוציא ממך הכול: אופי, חוש הומור - הכול מהכול'. זה פשוט שינה לי את הקריירה".

תן לי רגע מרגש שעברת שם.
"כשהלכנו לרב עם טום קשתי, טום סיפר לרב על המחלה של אבא שלו ואני הזלתי ממש דמעות, מה שיצא לא לעיני המצלמות".

ורגע פחות טוב?
"שאבי מלר ואני הבאנו קמע מהרב הוא זרק את הקמע ואני ממש התעצבנתי, לא אהבתי את המהלך והתפרצתי עליו, הוא יכול לא להאמין אבל יש את קצה הגבול של יהודי שצריך לכבד".


(שיר הנושא של התוכנית גולסטאר) 

התארחת אצל אייל גולן קורא לך כחלק מפאנל השופטים, איך הרגשת בניהם ולא מהצד השני?
"עשה לי טוב, אמרתי לו: "שציפור קטנה לחשה לי שהוא אהב את הסדרה של גולדסטאר", והוא ציטט אותי בכל מיני התבטאויות שלי שם. אמנם הייתי שופט אבל בשפיטה חד פעמית אתה חייב להיות נחמד ולא לפגוע, ואם יהיה מצב לשפוט בפאנל בעונה הבאה אני מאוד אשמח, מלבד זאת אייל מלא בחוש הומור - על הכפאק של בן אדם".

שיר הנושא של הסדרה, "לא נורמלי", עשה הצלחה מדהימה עבורך.
"שתדעי שאין חתונה, מועדון, פאב או אירוע שלא משמיעים את השיר הזה, זה שיר מסיבות שחצה גבולות - אם זה לא מתנגן - זה לא סוג של אירוע. ואני אומר את זה בצניעות, ואני שמח מאוד שנבחרתי לבצע כבוד גדול עבורי".

לסיום, יש משהו שלא יודעים עליך?
"לא, אני חושב שאמרתי הכל. אולי לבשל?"

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם