יום ג'


15 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

ערב גדול: הפסנתר הלבן, המחאה המזרחית

זה התחיל מפוסט בפייסבוק, ונהפך להיות "פסטיבל הפסנתר המזרחי הראשון" על הדרת זמרים מזרחיים מהפסטיבל התל אביבי. אמש הוא נערך במועדון מפוצץ בקהל (מפולח!) עד אפס מקום עם זמרות וזמרים, משוררים, ירון אילן וישראל בונדק, ושברקע זמזומי התנגדות תמוהה של אנשים בודדים שחשבנו שהם "בשר מבשרנו"

פסטיבל הפסנתר פסטיבל הפסנתר צילומים: אילן פולישוק
נתי לוי חמישי, 30 אוקטובר 2014 12:02

אחרי שבוע של הכנות וסיקורים תקשורתיים נרחבים התקיים אמש (ד') פסטיבל הפסנתר המזרחי על הדרתם של אמנים מזרחיים מהפסטיבל התל אביבי. זה התחיל מפוסט שהעלה ממארגני המחאה אופיר טובול בפייסבוק והתגלגל לטור אישי כאן באתר, והרעיון התפתח באופן מרשים. את הערב יזמו והפיקו אתר בטריבונה ומגזין התרבות "קפה גיברלטר" יחד עם ישראל בונדק וחגי אוזן בחסות קואליציית "ליבי במזרח", בערב שזימן ממיטב מאמני הג'אנר, משוררים, ובהנחייה של ירון אילן שנרתם - ונהפך לאירוע היסטורי והיסטרי.

נסרין קדרי פסטיבל הפסנתר המזרחי

אמש הופיעו 16 זמרים ועוד 5 דוברים, כל זמר ביצע שיר או שניים מהקלאסיקות האהובות בזמר המזרחי, בליווי הפסנתרן רונן רחמני. הערב נפתח עם אלי לוזון בעל הגרון העוצמתי שפתח את המופע כשהוא מנגן בעצמו על הפסנתר הלבן עם "ילדתי ראי" של זוהר ארגוב והלהיט "גשם", כשסיים לשיר נשא דברים. הערב המשיך עם הזמר והיוצר שיקו חייק בבלדה היפה "את לי לילה", לירון עמרם בנו של הזמר הוותיק אהרן עמרם הפתיע עם "למה אל" של חיים משה ונמשך בהופעות מרגשות וסוחפות של מאור אשואל בלהיטו "לבד בינתיים", אתי לוי בלהיט העבר "היא בדמו", דוד דהרי "לוגם לוגם", עופר בדיחי "נחש העיר", שניר כהן, אביחי מליחי, זמרת הפלמנגו יעל הורביץ, הפייטנית רקפת אמסלם, חיים איפרגן, שי שרעבי, איזקיס, אהרון ירימי, והסתיים עם נסרין קדרי שריגשה ב-"חבייתק" ו-חייאתי" מאלבומה החדש וחתמה את הערב עם "שמע ישראל".

>> צפו בוידיאו מספטיבל הפסנתר המזרחי

במהלך הערב נשאו דברים ישראל בונדק, איש הפנתרים השחורים ואמרגנה של הזמרת אתי לוי, ושולה קשת מקואליציית "ליבי במזרח" נותני החסות לאירוע. המשוררים שלומי חתוכה, תהילה חכימי ורועי חסן הקריאו על הבמה משיריהם המזרחיים. גם יוצרים כמו דורון מדלי הגיעו לתמוך ולחבק. "פסטיבל הפסנתר המזרחי" שהתארגן בתוך 6 ימים בלבד, היה עמוס עד אפס מקום במאות אנשים, קהל מגוון שנתן אווירה מזרחית אומנותית מדהימה.

במהלך הימים האחרונים, זכינו לפידבקים רבים מצד אנשי תקשורת וכתבות מפרגנות רבות אך באופן תמוה עלו גם תגובות נגד דווקא של פעילים בודדים מהז'אנר, אלה שחשבנו שמזוהים כ"בשר מבשרנו" שהחליטו משום מה לנסות לקלקל. לשמחתנו ולדאבונם, המוזיקה המזרחית כולה ניצחה! הערב נחקק כיריית הפתיחה לחלוקה צודקת של תקציבים אומנותיים ציבוריים. תודה!

אתי לוי
אתי לוי

אלי לוזון פסטיבל הפסנתר
אלי לוזון. צילום: אילן פולישוק, בטריבונה

פסטיבל הפסנתר המזרחי
מאות הגיעו, המועדון התמלא עד אפס מקום. צילום: אילן פולישוק, בטריבונה

שיקו חייק
שיקו חייק.

דוד דהרי
דוד דהרי

מאור אשואל
מאור אשואל

רועי חסן נושא דברים
רועי חסן מקריא קטע טקסט שכתב במיוחד

אוריאל שלומי
אוריאל שלומי

קהל

לחיים- פסטיבל הפסנתר המזרחי

ירון אילן
ירון אילן

שניר כהן, דוד דהרי, אביחי מליחי
שניר כהן, דוד דהרי ואביחי מליחי

NEP 0564חיים איפרגן
מימין: שי שרעבי. משמאל: חיים איפרגן

חגי אוזן, ישראל בונדק
חגי אוזן וישראל בונדק

ירון אילן, נסרין קדרי
נסרין קדרי וירון אילן

-

*הכותב הוא אחד מיוזמי ומפיקי "פסטיבל הפסנתר המזרחי"

(צילומים: אילן פולישוק, בטריבונה)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם