יום ב'


01 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

נשאר מלך: עופר לוי בראיון על השינוי הגדול בחייו

לכבוד החג עופר לוי בראיון אישי וגלוי לב ל-בטריבונה ■ על הולדת הבת אמילי ששינתה את חייו ■ על הסכסוך שלא היה לדבריו עם אייל גולן ■ מה הוא חושב על דודו אהרון ■ ומבהיר מי היחידים שהיו מצליחים לחמם אותו לפני הופעות: "שעה של פאריד אל אטראש, חוליו איגלסיאס ואום כל-תום"

עופר לוי. שינוי גדול עופר לוי. שינוי גדול צילום: יח"צ
מאת: שלומית צברי, עורך: נתי לוי ראשון, 24 מרץ 2013 19:50

"אני שומר על אמילי הקטנה.. 'נכון חיים של אבא?" אומר עופר לוי לבתו אמילי שרק עתה נולדה. אמילי, היא הבת הראשונה יחד עם אשתו הנוכחית, אושרית. ללוי יש בת נוספת בשם ציפורה עוד מנישואיו הקודמים, עליה נכתב הלהיט "ציפור השמש" לפני קצת יותר מ-18 שנה. לפי דבריו, ואף אפשר להגדיל ולומר - לפי מעשיו, הולדת הבת החדשה שינתה את עופר לוי בקו המחשבה כמעט מקצה לקצה. יותר סבלני, יותר מתחשב, יותר מפרגן, וחזרה לעבוד שוב אחרי לא מעט זמן, בפעם המי יודע כמה, עם מנהל אישי חדש: אלון צדוק, מנהלו לשעבר של רגב הוד במשך 12 השנים האחרונות.

עופר לוי כאן בראיון חגיגי "בגובה העיניים" לשלומית צברי שבו הסכים לדבר על הכול בלי פילטרים ומבלי להשאיר אף סימן שאלה פתוח, כמו שרק עופר לוי יודע. רבים יסכימו עם האימרה הבאה - שבראיונות, כמו בשירה - אין שני לו.

"אחרי חודשיים אושרית הציעה לי נישואין - והסכמתי"

עופר לוי
(צילום: יח"צ)

בחודשים האחרונים התקבלו לא מעט חדשות על הצד החיובי מלוי, פחות התבטאויות מעוררות מחלוקות והרבה הצלחות מקצועיות ואישיות: דואט מוצלח עם אייל גולן, חגיגה נוספת פומבית של נישואיו עם אשתו אושרית ב-6 השנים האחרונות. לחתונה הגיעו רבים מהזמר המזרחי, מוכרים יותר ופחות, וכולם ביצעו על הבמה דואטים עם לוי, לחלקם זו היה ממש חלום שהתגשם. המסיבה המפוארת המשיכה את הדבר הגדול שקרה לו ולאשורית עם הולדת בתם הראשונה יחד שהגיעה אחרי משבר ביחסים ביניהם אותו גולל לוי בשירים שהקדיש לה במיוחד: "הזדמנות שנייה", "אושרית" ו-"בשבילי את הכול".

נראה שכניסתה של התינוקת החדשה שינתה את חייך.
"אמילי באה לעולם הזה, והרגשתי פשוט שאני מתחיל מהתחלה. לפני זה הייתי מדבר מהלב וכולם התלו בי.. אבל זו כבר לא הדאגה שלי. תראי, לא הייתה לי ילדות, גדלתי לבד בלי שם מסגרת, בלי בית-ספר ואני עדיין חושב שמכל הילדים שהיו - אני הכי מחונך בעולם. אני מתפלל על הבנות שלי שה' ינחה אותן וישמור עליהן".

הולדתה של אמילי גם גרמה לך לחגוג שוב בפאר את נישואיך עם אושרית.
"למעשה, החתונה הרשמית שלנו נערכה כבר לפני 6 שנים. אני ורעייתי הכרנו בסוכות באיזו הופעה שלי, אחרי חודשיים היא הציעה לי נישואין והסכמתי, חיתן אותנו הרב גבריאל תורג'מן ממושב יד -רמב"ם, צילמנו במצלמה ביתית והיה אוכל כיד המלך".

למה בחרת דווקא בצניעות?
"לשמחתי אחרי שאני והאישה הקודמת התגרשנו, הרבה בנקודה הזו התפטרתי מהעבר ונכנסתי להווה שזו אושרית אשתי הנוכחית, ראיתי שאני כן אוהב אותה וכן מתאהב ומעוניין להיות שם ולכן החלטתי שאני רץ על זה מהר - כי אין זמן לקדש את האישה שאני מאוד אוהב, לא צריך את כל העולם ואשתו כדי להתחתן - בערבית אומרים: "אלחייק חלאק", שזה: "תזדרז על עצמך".

וזהו?! זה מה שצריך לחתונה?
"כן, אישה, עדים, רב ובקבוק יין איכותי, החתן מקדש את האישה הרב רק עורך והחתן צריך להיות קשוב".

"למוזיקה שלי אין שם"

הקהל הגדול שלך מכנה אותך "מלך" כבר כמה עשורים. אתה עדיין מרגיש את זה?
"אני לא מרגיש, אני יודע שקיבלתי במתנה מאבא שלי מלך מלכי המלכים את הכתר המלכות של המעריצים ואני בשליחות אחת - להזכיר לכולם שיש בורא לעולם. כולם יודעים שאלוקים נתן שכחה במתנה, למה היא נועדה? כדי לשכוח את הלידה אבל לא אותו.
מלך העולם לא התפטר מהתפקיד שלו אלא נתן לי מתנה מיוחדת, כל יום, כל השנה הזמרים עולים ויורדים נעלמים כלא היו, ואני שורד. אני בורח מתקשורת - אבל בורא עולם קובע כבר מילדות שאני כזה, לי נשאר להגיד תודה למלך שברא אותי ככה. המוזיקה מקרבת אנשים לתת הרחוקים למלכות שמיים".

מה אתה חושב על הז'אנר שלנו?
"אני לא יודע מה זה שלנו? יש מוזיקה טובה או לא טובה, או הכי טובה. יש טובה שהיא חובקת עולם, של עופר לוי, ויש לא טובה שלועגים לה ומלגלגים עליה, לגבי הז'אנר - אמא שלי נולדה בירושלים, אבא בחיפה, סבא יצחק גוזלי בנחלאות, וכולנו מגלויות. ככה יוצא שאני סורי, לבנוני, טורקי, עירקי - מעורב כמו שאומרים".

אז למה קוראים לנו בכל זאת מזרחיים?
"אף אחד לא יכול לקרוא "לנו", למוזיקה שלי אין שם, היא יפה ומיוחדת והשירה חכמה מאוד וכולם אוהבים אותה".

עופר לוי
(צילום: ניר שבתאי)

מי הזמר המוערך ביותר בארץ?
"שלמה ארצי, בתור אמן זמר וגם בהגשה של השיר על הבמה".

איזו מוזיקה אתה נוהג לשמוע ברכבך הפרטי?
"את השירים שאני עובד עליהם כשהשיר מנוגן כבר על סקיצה, ירון בכר צורב לי ואז אני שומע".

בהופעותיך אתה נוהג לחבוש כובע, מדוע?
"הכובע זה כיסוי ראש. בבית ובשבת אני עם כיפה, טהכובע הוא גם כיסוי ויש לי כל כך הרבה כובעים יפים ומעוצבים שאני לא רוצה לתת אותם, יש פתגם: "הכובע לא קובע, המעיל לא מועיל והזקן גודל לבד".

"אני העבד שלכם, והעבד לא יכול לעשות הכול"

לאחרונה החלפת ניהול, מה הביא אותך לשם?
"תמיד היו לי מנהלים רציתי שייקחו את הדיבור והעשייה לידיים: שאני אעבד, אקליט, אלחין והם יעשו את הדברים האחרים. אני רק בנאדם, אני לא יכול להיות גם אבא, בן, אח, זמר, בעל וגם עבד שלכם. עבד לא יכול לעשות הכול אלא רק לשיר עם נגנים - כמו שאני לא יכול לדבר איתך - וגם להתקלח באותה העת. לכן בחרתי שאלון צדוק ינהל עבורי את הדברים, הוא מקסים ועניו, צנוע, נעים הליכות וכולם אומרים לי: 'יש לך בחור מקסים'. כולם, אפילו אשתי".

אתה סומך על דעתה בקטע הזה?עופר לוי
"לאישה יש בינה דעת ואינטואיציות, בעסקים לוקחים או ילד בן 3 או את האישה. בשורה התחתונה: הגבר לא רואה את מה שאישה רואה".

אתה נשמע מאוד מפרגן, אבל הרבה טוענים שאתה סנוב לא קטן.
"איך אומרים: 'הפוסל במום חברו פוסל', כל הפסולים שאני מראה להם שהם פסולים הם אלו שחושבים את זה. אני העבד הכי נאמן משנת 85, כל מחשבותיי וליבי הם אתם. אני משלם על לחנים, הפקות, נגנים, אני נאמן ומשלם לעצמי, אז איפה בדיוק הסנוב? אתם פוחדים להגיד שאתם שואלים, אז אני עונה. ואתם על כל מילה ומילה שופטים אותי, מה אכפת לכם? ככל שאדם יהיה יותר מוצלח, ה' מדקדק איתו כחוט השערה".

ומה עם הסכסוך שהיה אייל גולן?
"לא הסתכסכנו מעולם זו הלשון שלכם, ואתם מחליטים מה להוציא, אתם חותמים על המסמכים, ביני לבין אייל, לא הייתה קטטה מעולם".

אז מה זו המצאה?
"סך הכול אמרתי ש'בנוקיה לא ייתכן שאפשר לנגן עם DeLay וסאונד, הכל מחשב עם הקלטות, וזו ממש עבודה של תקליט שלם שהם עשו אותו ברגע. יש זמרים ששרים כמו מדונה, היא לא שרה אצלה הכול מוקלט. אני מנסה להחדיר לכם חכמה ואתם לא מבינים. הצעירים לא חיבקו אותנו המבוגרים. את הכביש שאתם נוסעים עליו אני סללתי, את העיתון שאתם קוראים, אני כתבתי כבר לפני 20 שנה".

אייל גולן נפגע, איך השלמתם?
אני השלמתי, יוסי בן דוד המגשר הוא חבר שלי ושל אייל, חשבתם שיש סכסוך - אז אני אחת ולתמיד רציתי להראות לכם. תמונה אחת שווה אלף מילים, לא הייתה מריבה ולא סולחה - אז על מה השולם? לפני 20 שנה לא היה אינטרנט ולא פייסבוק, לא אכפת לי מי כותב ומה הוא אומר, אני בשלי".

"חיים משה שאל אותי: איך הם יכולים לשיר בידיעה שהם לא זמרים?"

אני זוכרת שדודו אהרון היה מחמם לך את הבמה במועדון האדום 6.
"לחמם אותי צריך שעה של פאריד אל אטראש, שעה חוליו איגלסיאס, שעה של אום כולתום ואז אני אתחמם".

אז שדודו אהרון היה על הבמה במועדון, לא חשבת שיצא ממנו כוכב?
"כשהוא היה שר אני לא שמעתי כי תמיד הייתי בדרך או שישבתי במשרד שזה מקום אטום. אף פעם לא ביקרתי אותו. הוא הכי מקורב לאייל גולן, הוא מעריץ אותו, מי שגדל על זוהר ישיר דברים של זוהר ומי שגדל על עופר לוי גדל עליו. לא רוצה לתת תארים ושמות".

על מה אתה עובד בימים אלו?
"אני עובד כרגע עם ירון בכר, הוא עשה את בועז שרעבי, אני בונה יחד איתו אלבום כפול עם להיטים שאף אוזן לא שמעה. זה עדיין לא מוקלט ונמצא רק בפה שלי, למזלי ירון החרוץ מקליט את מה שלא זכו 20 שנה כי פחדו לגלות אותו.
יש באלבום הזה לחנים ארוכים שלי, ירון מוציא מטעינה את הלחנים כשהוא מנגן על הפסנתר ואז אני מתווי המח שנתן לי ה' מוציא את שלי. אני לא עוסק בזייפנים שיודעים שהם לא זמרים. אפילו חיים משה היה איתי יחד בניחום אבלים אצל בצלאל מזרחי חבר משותף, הוא שאל אותי: 'איך הם יכולים לשיר בידיעה שהם לא זמרים'?


עופר לוי בשיר מהאלבום שבדרך - "עושה שלום" 

מה מיוחד בשירה שלך?
"יש תוכי אחרי בנאדם, וקוף אחרי בנאדם, וגם בנאדם יכול ללמוד לנגן או לשיר - אבל לעולם השיר לא יהיה כתפילת לוי. את יודעת מה היה תפקיד הלוויים בבית המקדש? שירה. היא לא דומה לראובן ולא לאף שבט אחר. שבת זה לא שישי ועם ישראל לא דומה לשום עם. הגשם יורד על כולם, אני מסכים, אוהב ומפרגן, וזה גורם לי להבין מה מקומי - תודה לבורא עולם".

אנחנו נמצאים בערב חג הפסח, מה נאחל לך?
"שאני אהיה בריא, שפוי, שאזכה לתקן מידות, שתהיה לי נחת רוח ושאזכה לחזור בתשובה שלמה, לראות את תחיית המתים ואת בית המקדש יורד מן השמיים. מי שיקרא בטח יחשוב שאני הוזה - אז לידיעתך, הם הוזים, כי כדור הארץ מסתובב ביופיו".

ברוך מזכה הרבים.  
"מגולם נולד פרפר ומטיפה סרוחה נולד האדם, יש גלקסיות וכוכבים ואני חס על אנשים שמלגלגים לעצמם ושלא מאמינים בבורא עולם, אני מבקש שנהיה כולנו מברכים, נוטלים ידיים, שומרי שבת וטהרת המשפחה. כשאני רואה אוטו נוסע בשבת, אני אומר לעצמי:'זה בטוח גוי'. הכול בעולם הזה בולשיט, הכל חרטא, אמר קהלת: "אם נעשה תשובה תהיה תחיית המתים, תיזכרו תמיד: "הכל ביד ה', חוץ מיראת ה'".

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם