יום ה'


16 ביולי
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

עופר לוי מציג: 50 גוונים של פליטות פה

'ההומואים חולים', 'הכושים מקוללים', 'דוד בן גוריון היה רשע' ו-'הנערות בפרשת הזמר המפורסם בכלל לא היו קטינות' - הם רק חלק מהדברים אותם השמיע עופר לוי, לאורך הקריירה הארוכה. לרגל יום הולדתו ה-50 חזרנו למספר ציטוטים נבחרים אשר הקנו לו את התואר השנוי במחלוקת: "הפה הגדול" של המוסיקה המזרחית בישראל.

פה גדול. עופר לוי פה גדול. עופר לוי צילום: ראובן יעקובי
קובי שי שני, 16 יוני 2014 13:14

"אין אחד שיכול להתחרות בי" (עופר לוי מתוך ראיון ל"ידיעות אחרונות", בשנת 2002)

יש גם את הצד השלילי: קולו הייחודי של עופר לוי הוא זה אשר העניק לו את מעמדו כאחד מגדולי הזמר המזרחי אי פעם, אך במקביל, הוא גם זה שסיבך אותו בלא מעט שערוריות תקשורתיות, אשר נבעו בעקבות דברים אותם הוא השמיע בראיונות שונים לאמצעי התקשורת לאורך השנים. מתחילת דרכו כזמר, עופר לוי לא חסך ממראייניו (ומכלל הציבור) את דעותיו השנויות במחלוקת, ובכל הזדמנות הוא הקפיד לציין שהוא אומר את הדברים מכיוון ש-"הוא לא יודע לשקר".

לדעת רבים מתעשיית המוסיקה בישראל, עופר לוי היה יכול להגיע רחוק יותר מהמקום אליו הוא הגיע לאחר 30 שנות קריירה, אם רק היה שומר חלק מדעותיו לעצמו, אבל עופר לוי, כמו שרק עופר לוי יודע להיות, תמיד מצא מיקרופון פתוח או רשמקול מקליט על מנת להעניק למראייניו את הכותרת לשערורייה הבאה, ועל הדרך "להסתכסך" עם לא מעט קולגות, מגדרים ומגזרים שונים בחברה הישראלית.

"ראית את גל אוחובסקי? אתה מבין באיזה דור אנחנו? גבר עם גבר מתחתנים? ראית פעם כלב עם כלב? ראית יון עם יון? אני רוצה להקיא. הרי אף אחד לא נולד הומו או לסבית. זה חולי" (עופר לוי מביע את דעתו על הקהילה הגאה בראיון ל"ידיעות אחרונות", משנת 2010)

כמעט כל התבטאות פומבית אותה השמיע עופר לוי במהלך הקריירה, זכתה לכותרות ענק והובילה ל-"התנגשות חזיתית" בין עופר לוי לבין המגזרים והמגזרים שלכיוונם הוא השמיע את דעותיו. מתחילת דרכו כזמר, עופר לוי הוצג בתקשורת הישראלית כאחד שלא מפחד לומר את אשר על ליבו. תדמית זו הפכה אותו לאורח של כבוד בתכניות טלוויזיה ולמרואיין מבוקש בעיתונות הארצית. התקשורת "הצמאה" לשערוריות, פשוט אפשרה ללוי לקבל את הבמה הנכונה בה הוא יוכל להשמיע את דעותיו, וזאת מתוך ידיעה כי דעותיו והדברים שהוא יאמר יהיו שנויים במחלוקת.

עופר לוי
עופר לוי (צילום: יח"צ)

"לפני 60 שנה בן גוריון הרשע והמרושע פתח את הקולנוע בשבת, זו מדינה יהודית! אם אתה רוצה להיות חילוני אז תישאר בגרמניה, תישאר בפולין, תישאר ברוסיה, למה באתם לפה?" (עופר לוי מביע את דעתו על הריחוק של האשכנזים מהדת והמסורת בראיון ל"ידיעות אחרונות", משנת 2010)

הליך החזרה בתשובה של עופר לוי בשלהי הצלחתו המוסיקאלית באמצע שנות ה-90 של המאה החולפת, הובילה אותו להתבטאויות חריפות יותר כנגד מוסדות המדינה וכנגד העומדים בראשה, ומאז חזרתו בתשובה הוא מקפיד להביע את דעותיו בכל הקשור ליחסי דת-מדינה, והדברים השנויים במחלוקת אותם השמיע עופר לוי לאורך הקריירה, סגרו בפניו לא מעט דלתות בקרב קהלים המשתייכים למגזרים ולמגדרים שכנגדם הופנו דברי הביקורת מפיו.

"הן לא קטינות. קטינה לפי דת זה מגיל 6. בגיל 3 התחתנה רבקה ליצחק וגיל 11 הולידה את יעקב ועשיו. חמתי התחתנה בגיל 11 וחצי, ובגיל 13 ילדה את יוסי גיסי. בדור שלנו הן מתחתנות קשישות. חבר'ה תפתחו עיניים, באים לדון אותו כי הוא מצליח" (עופר לוי מגן על אייל גולן בדרך משונה בראיון ל-"בטריבונה", נתי לוי, בשנת 2013)

בשיאה של פרשת "משחקי החברה", שכונתה בהתחלה פרשת "הזמר המפורסם", דווקא עופר לוי היה בין הבודדים שיצא להגנתו של אייל גולן והאשים את הקטינות שהן אשמות. מספר חודשים לאחר מכן, התיק נסגר נגד גולן נסגר מחוסר ראיות והקטינות יצאו שאינן דוברות אמת. 

hechal17-52044

"הכול יחסי ציבור,עומר אדם זו טעות של יחצנים שמביאים זמר לטופ כשהוא עוד לא התחיל. הקיסריה שלו זה לא באמת כרטיסים של מעריצים שקנו בטאבו כרטיס ב-150 עד 400 שקלים, אצלם מי שממלא דלק מקבל כרטיס, ככה זה עובד" (עופר לוי מביע את דעתו על התמסחרות המוסיקה המזרחית בראין ל-"מאקו", אסף נבו, בשנת 2011).

בשיא פריחתה של המוסיקה המזרחית בשלבי 2010, עופר לוי "יצא" גם נגד התמסחרותה של המוסיקה המזרחית, דבר אשר הוביל ללא מעט "סכסוכים מבית" עם זמרים וקולגות מובילים במוסיקה המזרחית. בסופו של דבר, עופר לוי הביע חרטה על הדברים אותם הוא השמיע כנגד הקולגות מהצד המזרחי של מפת המוסיקה בישראל.

"אם רה"מ יניח תפילין יומיום וישלח למקווה את האישה שלו, ואם רה"מ ישמור שבת כהלכתה, יחבוש כיפה על הראש, ויגיד 'אני יהודי, גאה להיות יהודי', אז הוא ייחשב רה"מ בעיניי, כרגע, פטפטן, עיתונאי, פולטיקאי, לא יותר מזה" (עופר לוי מביע את דעתו על ראש הממשלה בראיון אותו העניק ל-"בטריבונה", חגי אוזן, באפריל 2014)

בימים אלו, עופר לוי נמצא בעיצומו של קאמבק מצליח המוביל לפריחה מחודשת בקריירה המוסיקאלית שלו, ומי ייתן והפעם הוא ייתן רק למוסיקה לדבר ואת הדעות השנויות במחלוקת הוא ישמור לעצמו, רק כך, נוכל לדעת מה יכול היה להיות מעמדו במוסיקה הישראלית אילולא הוא לא היה בעל "פה גדול".

>> עופר לוי בן 50: מאז ועד היום

>> מהקסטה לדיסק: עופר לוי דרך האלבומים

(צילומים: ניר שבתאי, יח"צ)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם