יום א'


20 בספטמבר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

עופר בדיחי חוזר להקליט: "אני עוד אחזור בגדול"

בשיא הקריירה שלו החליט עופר בדיחי, הזמר שאחראי על אחד מלהיטי הנוסטלגיה הגדולים ביותר "נחש העיר" לעזוב בגלל החשש לאבד את משפחתו. היום מעיסוקו כנהג מניבוס טיולים הוא חושב על חזרה, אך לא לפני שירפא פצע מליבו: "הזדעזעתי שאמרו שאת השיר מבצע זמר שבתו מתה ממנת יתר של סמים, עד היום אני בצמרמורת"

עופר בדיחי חוזר עופר בדיחי חוזר
שלומית צברי שישי, 10 אוגוסט 2012 13:09

את הקריירה התחיל עופר בדיחי בסוף שנות השמונים, ברזומה שלו יש שלושה אלבומים "רחוק מענייך" בו נמצאים יוצרים בכירים כמו עוזי חיטמן ואביהו מדינה, "אהבה חדשה", והאלבום עם שיר הנושא המצליח "נחש העיר" שיצא ב-1993, להיט שמחודש בהופעות אצל כל זמר מזרחי שמכבד את עצמו. "נולדתי במושב מוצא-עלית, עברתי לירושלים וגדלתי בשכונת בית-ישראל בכל שנות חיי הצעירות מה שנקרא. בגיל 18 שירתי בצבא, חזרתי לשכונה, התחתנתי, וכך המשיך מסע חיי", אומר עופר בדיחי בראיון מיוחד לשלומית צברי אחרי הרבה זמן של שתיקה.

"הגעתי לצומת דרכים וחשבתי הרבה לאן לפנות? לבסוף חלצתי את הנעליים"

איך גילית שהייעוד שלך הוא להיות זמר?
"הייתי באמסטרדם, הגענו למועדון של ישראלים שנקרא "מועדון החלום", המועדון שהיה הכי "אין" באזור שם וביקשתי לשיר, בעל המקום אלוף נתן לי לשיר וכך נדלקתי על הקטע הזה של לעלות על הבמה ולהחזיק מיקרופון. החלטתי שכשאני חוזר ארצה זה מה שאני רוצה לעשות, לשיר".

מתי פרצת?
"חזרתי ארצה, חתמתי על חוזים, התחילו הופעות, אלוף הפך להיות האמרגן שלי וכך יצאתי לדרך".

בזמנו הוצאת את השיר "נחש העיר" אנשים כל הזמן מחפשים מה עומד מאחרי הטקסט, הוא מבוסס על סיפור אמיתי?
"את השיר הזה כתב והלחין דני שושן למוטיב ארמני, לא תאמיני שבאינטרנט קראתי באחת התגובות שמבצע אותו זמר שבתו נפטרה ממנת יתר של סמים.. הזדעזעתי לגמרי מהדמיון של האנשים עלה על עץ גבוה מאוד. עד היום כולי צמרמורת רק מהמחשבה שכתבו את זה עליי. אני אבא לילדים וסבא לשני נכדים, ואיך אפשר לכתוב על מישהו תגובה כזו שזה באמת לא קרה, בננו זה מוגזם וכואב".

איך נולד השיר על הפועל ירושלים?
"השיר נכתב בעקבות בקשה של הקבוצה, כתב איתי יחד את השיר משה נגר. למי שלא מכיר הוא כתב גם לזוהר את "ילדה של סתיו" ו"מה לך ילדה".

אפרופו זוהר, אתה ואמנון אחיו חברים טובים, לא?
כמו כל הכתבים את בטח חותרת לזוהר בשאלתך, את בטח מתארת לעצמך שהכרתי את זוהר, כבר שאלו אותי פעמים רבות עליו, אז שתדעי שאף כתב לא הצליח להוציא ממני מידע עליו. תכתבי בפירוש שאני לא מעוניין לספר עליו, אני היחיד מבין האומנים שלא מוכר סיפורים על זוהר. וכן, אני ואמנון חברים טובים".

אז זוהר ארגוב הוא המנטור שלך לחיים?
"זה יהיה די פלצני לומר, אבל כן אני אומר את זה בלי בושה בגאווה גדולה ועם הרבה כוח, זוהר האחד והיחיד".

"אני מתגעגע לעוזי חיטמן"

כתבת שגדלה על שיריך, זכור לי ששרת בעיקר שירים על בדידות וריחוק למה? מה הביא אותך לשם?
"באמת לאמיתה הכותבים הביאו אותי לשם, הזדהיתי עם המילים והלחן, אני לא רגשן השתדלתי להעביר פשוט את המסר ואני חושב שהצלחתי בגדול. השתדלתי להתחבר לאנשים טובים ואני שמח מאוד שהם היו מוכנים להיות שם בשבילי בגדולתם כשאני עוד למעשה הייתי זמר צעיר בן 22, וזה מאוד פרגן לי".

אתה ועוזי חיטמן ז"ל זה סיפור אהבה.
"אני ועוזי נפגשנו בשנת 89' באולפן של יהודה קיסר, הוא שמע אותי שר והחליט לתת לי כמה שירים 4-5 לא זוכר בדיוק, הוא גם כיוון אותי יחד עם אביהו מדינה המון. אני מתגעגע אליו, הוא חסר בנוף במוזיקה, ובכלל כבן אדם טוב, נשמתו תנוח בגן-עדן".

איזה שיר משיריך אתה אוהב במיוחד?
"אני מכיר את התשובה שכולם עונים לך 'כולם היו בניי' אבל אני אענה לך אחרת "רחוק מענייך" השיר הראשון שאביהו מדינה כתב לי".

בשנות התשעים פרשת מהקריירה כשבעצם היית בשיא, מה הייתה הסיבה לכך?
"אני פשוט הרגשתי שאני הולך לאבד את המשפחה. אני לא הייתי חוזר אחרי הופעה הביתה, הייתי מבלה עד 5 בבוקר וזה לא היה יום יומיים או שבוע שבועיים, אלא במשך 15 שנה הייתי חי ככה. הגעתי לצומת דרכים וחשבתי הרבה לאן לפנות? לבסוף חלצתי את הנעליים. נשמע בטח דרמתי, אבל כן הרגש גבר על המוח".

אתה לא מתחרט?
"לא, ויתרתי על הכל כדי להרוויח את המשפחה שלי, הכל מכתוב מהשמיים".

אחרי הכול, מי זה עופר בדיחי?
"עופר בדיחי נושק לגיל 50, איש משפחה, מתון, רגוע,יכול להרשות לעצמו לעסוק במוזיקה בלי לחץ, בדרך שלי והרבה יותר לסלול לי את הדרך החדשה על בטוח".

יש לך תכנונים בעתיד ללכת על דואט עם אחד הצעירים?
"האמת ביקשו ממני כבר כמה צעירים ואני לא שולל את זה אבל בשביל הפתיח אני צריך לצאת לבד, ועם הזמן בשמחה רבה אני אסכים".

במה אתה עוסק היום?
"אני כבר כמה שנים נהג של מיניבוס של טיולים והסעות, כמובן שבמקביל אני מקליט אצל תומר עג'ם, אני נהנה לחזור לתחום המוזיקה, ולכל מי שאוהב אותי אני עוד אחזור ובגדול".

--
מראיינת: שלומית צברי, עריכה: נתי לוי.

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם