יום ג'


14 ביולי
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

עומר אדם חשף את פרצופו האמיתי. טור אישי

דווקא עומר אדם זה שהתפרנס בשנים האחרונות באושר ובעושר רב על חשבון המוסיקה המזרחית, ניצל את הבמה של "ידיעות" ובלי כל היסוס ירק בפרצופה. תדע עומר, שגם אני מחליף תחנה. ביקורת על הביקורת 

"אני לא מזרחי". עומר אדם "אני לא מזרחי". עומר אדם צילום: דורון עדות, יח"צ
יעקב אוחנה חמישי, 04 ספטמבר 2014 17:31

"גם אני לא אוהב מוזיקה מזרחית" (ציטוט מהראיון)

עומר אדם, עד לסוף השבוע האחרון, אחד מטובי בניה של מוסיקת הפופ המזרחי, חשף במסגרת ראיון אישי אותו הוא העניק בסוף השבוע האחרון למוסף "7 לילות" מבית ידיעות אחרונות, את טעמו המוסיקאלי האמיתי, ועל הדרך גם את פרצופו האמיתי ודעותיו כנגד המוסיקה המזרחית לדורותיה. במהלך הראיון אותו קיים עם הכתב יהודה נוריאל, ציין עומר אדם כי הוא איננו מרגיש שום חיבור לדור המייסדים של המוסיקה המזרחית בישראל, והוא אף הגדיל ואמר כי "אני ממש ממש לא שם" (הכוונה לדרך הארוכה אותה עברה המוסיקה המזרחית מאז ועד היום)..."אני בקצה השני". את זה אמר אותו זמר ששר את השירים (המצליחים) שדווקא זכו להכי הרבה לעג מהממסד האשכנזי. כל מי שיצא להגנתו בזמן שהוא ואנשיו ספרו את הכסף במדרגות ביציאה מהאולם או מהוועדי עובדים- מקבלים עכשיו יריקה רטובה לפנים.

עומר אדם דורון עדות צילום
גם אני מחליף תחנה. עומר אדם (צילום: דורון עדות)

אז נכון שעל טעם ועל ריח אין מקום להתווכח, ונכון שזכותו של כל אמן, יוצר וזמר לבחור את סגנונו המוסיקאלי בהתאם לטעם הקהל ותו לא. אך כאן מסתיים שלב הטיעונים בעדו, ומתחיל שלב טיעוני הנגד. הרי לא יעלה על הדעת שזמר צעיר, האמור לחגוג את יום הולדתו ה-21 בחודש הבא, יבטל במספר מילים את תעשיית המוסיקה המזרחית ממנה הוא הגיע וממנה הוא התפרנס ומתפרנס (באושר ועושר רב) במהלך השנים האחרונות. הרי לא יעלה על הדעת שזמר צעיר אשר זכה לתשומת לב הזרקורים בגלל דור מייסדים ששכב עבורו על הגדר, יבטל במספר מילים את פועלם ואת כישרונם פורץ הדרך. וגם אם דבריו של עומר אדם נאמרו מתוך תחושת מיצוי או חוסר שלמות עם פועל המוסיקאלי, הוא לא אמור להפגין בוז כלפי הסגנון המוסיקאלי שקהל מעריציו נושם וחי 24 שעות ביממה.

"אני לא מרגיש אמן או יוצר ענק שמחובר למוסיקה שלו ברמה מטורפת" (ציטוט מהראיון)

במהלך הראיון עומר אדם התייחס בדבריו גם לעובדה כי נמאס לו מהמוסיקה המזרחית, ולכן הוא בוחר לשלב סגנונות מוסיקאליים נוספים בעבודתו הנוכחית. עד כאן הכול טוב ויפה ויש כאלו שיאמרו שהצדק עימו. אבל מצד שני, קהל מעריציו ואוהביו של עומר אדם אינם מעוניינים בסגנון מוסיקאלי אחר, אם הם היו רוצים בכך מלכתחילה הוא לא היה הופך להיות מי שהוא.

אז במקום להבין את רחשי הלב של קהל מעריציו, הוא מעדיף להפנות את גבו, להתעלם מרצונות הקהל ואף להשחיר את חובבי הז'אנר המזרחי, שחור על גבי עיתון (וכאן הרשו לי לצטט שוב את דבריו): "ואם מישהו בא לפעמים ואומר לי אני לא אוהב לשמוע מוזיקה מזרחית, אז וואלה, אח שלי, מבין אותן. גם אני לא אוהב כל כך מוזיקה מזרחית! זה מה שאני עושה אבל, אני שומע מלא סגנונות" כאילו רוצה לומר: וואלה אחי, גם אני לא מבין מה הם אוהבים במוזיקה הזו –כלומר, אבל אני עושה מזה ימבה של כסף.

>> איתי לוי בראיון חושפני במיוחד לרגל האלבום

עומר אדם
אני אשכנזי בכלל. עומר אדם בהופעה (צילום: אלכס שוורץ)

"אנשים חושבים שבגלל שאני שר מזרחית, אני השגריר המזרחי, אבל אני לא כזה" (ציטוט מהראיון)

אז עומר "יקירי", אף אחד לא ביקש ממך להפוך לשגריר ומליץ יושר של המוסיקה המזרחית, ואף אחד לא בא אליך בדרישות להגן בגופך על מעמדה בתרבות הישראלית של ימינו, אבל כן היינו מצפים ממך (אני בכל אופן, ואני משוכנע שגם קהל מעריציך), למינימום כבוד ודרך ארץ אשר קדמה לתורה ולכל סגנון מוסיקאלי אחר אותו אתה מעדיף.

ואם כבר אנו עוסקים בענייני כבוד, חשוב שתדע עומר, שלאורך שנים רבות המוסיקה המזרחית על כלל יוצריה, אומניה, יחצ"ניה וקהל מעריציה, סבלה מאפליה גזענית (שבחלק מהמקרים מתברר כי היא חשוכת מרפא) בכל הנוגע למיקומה על מפת התרבות בישראל. כיום, לאחר שדור המייסדים ופורצי הדרך (אליהם אגב אתה ממש ממש לא מתחבר), הגיע תור הזהב של המוסיקה המזרחית, שעל פי מיטב הבנתי לאחר קריאת הראיון, הגעת אליו הרבה יותר בגלל הזהב פחות בגלל הנשמה.

משהו לסיום. בסוף הראיון עימך אתה דואג לציין כי נמאס לך לשיר את להיטי המזרחית שלך בהופעות ("הופה", "וואי לי" ו-"נסיכה"), ואתה גם מקפיד לציין שבכל פעם שהם מושמעים ברדיו אז אתה דואג להחליף תחנה...אז רק שתדע עומר ככה בינינו, גם אני מעדיף להעביר תחנה. 

>> איתי לוי בראיון חושפני במיוחד לרגל האלבום

*הכתוב הינו טור דעה 


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם