יום א'


15 בספטמבר
 • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
  עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
 • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
  עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
 • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
  ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

עומר אדם מציג: הסבה מוזיקלית לבנה

מהפריצה הגדולה בכוכב נולד, דרך הראיון הבלתי נסלח ונשכח לידיעות אחרונות ועד לסינגל הראשון בדרך לאלבום חמישי המעיד על השינוי המוזיקלי המתוכנן. כל הדרך של עומר אדם לעבר מטרתו הסופית: לא להיות זמר מזרחי. טור אישי

עומר אדם עומר אדם צילום: פיני סילוק, יח"צ
יעקב אחנה חמישי, 25 פברואר 2016 10:24

כאשר התארח בשבוע שעבר עומר אדם באולפן גלגל"צ ושר שירים בלועזית והתרפס שם ובראיונות אחרים בדרכו "החדשה" ושירים בעלי טקסט "גבוה", לא יכולתי שלא להיזכר בצעדיו הראשונים ולנוע בחוסר נוחות בכורסא בזלזול שמופגן כלפי ציבור ענק שהמליך אותו כזמר בכיר. כדי להבין את כל הדרך של עומר אדם: לא להיות זמר "מזרחי" נחזור אל ההתחלה. 

("באת כזה ג'אבר מפחיד אבל הפתעת") *דנה אינטרנשיונל מתוך האודישן הראשון של עומר אדם

האודישן הראשון והמפורסם ב"כוכב נולד". עומר אדם, היה רק בן 15 וכבר אז הורגש שזמר מזרחי גדול צומח. בסלסול מופתי לשיר "אבא" של שלומי שבת באודישן הראשון של תוכנית הריאלטי "כוכב נולד", זכה לאינספור תגובות נלהבות כבר מן הרגע הראשון בו הוא פצה את פיו ושר. בשולחן השופטים של העונה השביעית בה הוא נטל חלק יחסי, ישבו אז דנה אינטרנשיונל, צדי צרפתי, מרגלית צנעני, גל אוחובסקי וצביקה הדר, וכל אחד בתורו חלק מחמאות ופרגונים לכוכב הנולד הבא של הזמר המזרחי.

מכל פאנל השופטים זכורה תגובתה של מרגול שאמרה לזמר הצעיר והאלמוני שעמד מולה: "סלסלת את נשמתי", ובדבריה היא למעשה סללה את דרכו של עומר אדם לקדמת הבמה של המוסיקה המזרחית.

עומר אדם מציג: כך כבשתי את קיסריה בגיל 17

לאחר השתתפותו החלקית של עומר אדם בתכנית "כוכב נולד-עונה 7", הכוכב העולה של הזמר המזרחי הספיק להנפיק ארבעה אלבומי אולפן (בממוצע של אלבום אולפן כל שנה וחצי), שבכל אחד מהם נכללו להיטים מזרחיים אהובים שזכו לאינספור השמעות וצפיות.

לאורך כל הקריירה הקצרה והאינטנסיבית של עומר אדם, אנשי ההפקה שמסביבו הצליחו לשמור אותו בתודעה המוזיקלית של כולנו באמצעות טריקים שיווקיים חשובים כאלו ואחרים שכללו בין היתר: נטילת חלק אמיץ במצעד הגאווה וביצוע של "תל אביב" הענק, ביצוע שיר הפתיחה של הסדרה "זגורי אימפריה" ועוד. הצלחתו המטאורית של עומר אדם בשמי המוסיקה המזרחית, הובילה לכך שהוא הפך לזמר הצעיר ביותר שמצליח למלא את אמפי-קיסריה וכל זאת בהיותו בן 17 ושמונה חודשים בלבד! שיא שספק מאוד אם ישבר אי פעם.

כל "האמת" בפנים על המוזיקה המזרחית

בתחילת חודש ספטמבר 2014, וכחלק מהטריקים השיווקיים של אנשי ההפקה שמסביבו, העניק עומר אדם ראיון נרחב למוסף "7 לילות" של ידיעות אחרונות. ראיון זה, הזכור לרעה, היה תחילתו של מהפך מתריס. הוא כלל ציטוטים כנגד המוזיקה המזרחית ("אני לא מזרחי", "גם אני לא אוהב מוזיקה מזרחית", "אני ממש ממש לא שם...אני בקצה השני") ודברי ביקורת כנגד הפופולאריות ההולכת וגוברת של המוזיקה המזרחית ודור המייסדים. וביקש יפה, תקראו לו עומר אדמוביץ', בדגש על הסיומת.

הראיון הלא שגרתי אותו קיים הזמר עם הכתב יהודה נוריאל (הידוע בדעותיו המוצקות כנגד המוזיקה המזרחית הפופולארית על אף היותו מזרחי בעצמו), הצליחו להרים המון גבות בתעשיית המוזיקה המזרחית בישראל, ו חלק גדול ממעריציו של עומר אדם חשו, ובצדק, נבגדים בשל הדברים אותם הוא אמר בכתבה.

400e9e39bbe82a198f3d7fc97a1fb03a XL
עומר אדם (צילום: יח"צ)

אומנם דברי הביקורת שהושמעו על ידי אנשים רבים מתעשיית המוזיקה המזרחית בישראל כנגד הזמר באותם ימים לא פגעו בפופולאריות של הזמר והוא המשיך להמריא, אך במרחק הזמן מסתבר שהראיון הזה, היווה רק את האות בנוגע לתכניות המוזיקלית של הזמר והיום הגיע הזמן לפרוע אותם.

עומר אדם מציג: מהפכה

במהלך שנת 2015 עומר אדם איחד כוחות עם משה פרץ וביחד הם יצרו את המופע המצליח "מהפכה", שאולי בשמו מרמז על השינוי המוזיקלי העתיד לבוא בקריירה של עומר אדם (ומי יודע אולי גם למשה פרץ יש תוכניות מוזיקלית משלו). במהלך אותה שנה, בזמן שיתר הקולגות מהמוזיקה המזרחית החליטו להרים את הכפפה ולפצוח במחאה מתוקשרת כנגד תחנת הרדיו גלגל"צ, עומר אדם החליט לגשת לאולפני התחנה הממוקמים ביפו העתיקה, להתארח באולפן התחנה ואף להנעים את אוזניהם "הלבנות" של העורכים המוזיקליים בתחנה בלקט שירים בלועזית ובדרך להמשיך לבטל את חלקה של המזרחית.

עומר אדם - How Deep Is Your Love + Home Again (לייב באולפן גלגלצ)

מוכנים? קבלו את עומר אדם כמו שאף פעם לא שמעתם אותו. הוא ביצע אצלנו לייב באולפן קאבר לשני שירים ביחד - How Deep Is Your Love של Calvin Harris ו-Home Again של Michael Kiwanuka! עומר אדם - Omer Adam

‎Posted by ‎גלגלצ‎ on‎ חמישי 18 פברואר 2016

בימים אלו יצא הסינגל  "אחרי כל השנים" מאלבום האולפן השישי של עומר אדם, אולי הוא מצליח ברדיו, אך כל חובב מוזיקה מזרחית השומע את השיר יכול לחוש (כבר בשמיעה ראשונה) בשינוי המוזיקלי אותו מתווה הזמר ויתר אנשי ההפקה שמסביבו.

כאן רצוי לציין שכותב שורות אלו איננו נגד השפעות מוזיקליות נרחבות וסגנונות מוזיקה כאלו ואחרים, אך הוא בהחלט נגד "רכיבה" על גל מזרחי פופולארי מצד אחד בתחילת הדרך ויצירת קהל מעריצים נאמן לאורך השנים ולפתע פתאום שינוי מוסיקאלי של 180 מעלות המתבצע לאחר אמירות נוקבות כנגד המוזיקה המזרחית בכללותה ולאחר התעלמות מוחלטת ממחאה לגיטימית כנגד תחנות רדיו מסוימות המעוניינות להחזיר את המוזיקה המזרחית לגטאות של חפלות ומועדונים. אסור לנו בתור אוהביה של המוזיקה המזרחית להתפשר יותר בבחינה הזו, אם אתה זמר מזרחי- עליך להיות גאה בזה! ואנחנו בך. כרגע לא כך הדבר, לפחות מבחינתי. 

--

הכתוב הינו טור אישי

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם

הגיבו לכתבה

תגובות
(10 תגובות)
תגובות

 • תגובה- מחזקת את עומר

  מה לא הבנתי למה להיות קצרי מצח ולא לחשוב על שינויים והתפתחות מוסיקלית להיות באותה ריבוע כל הקריירה זה דבר נדוש לכל זמר באשר הוא...

  מחזקת את עומר שבת, 27 פברואר 2016 13:40
  דיווח
 • תגובה- עינת

  זמר ענק השיר החדש להיט ענק אבל באנגלית הוא שר מזעזע!!!!!

  עינת שישי, 26 פברואר 2016 11:56
  דיווח
 • תגובה- לירוו

  כל השירים שלו תת רמה לא יעזור לו לעבור סגנון......

  לירוו חמישי, 25 פברואר 2016 22:14
  דיווח
 • תגובה- איריס

  עומר אדם כוכב גדול זאת עובדה וזה לא הולך להשתנות בקרוב

  איריס חמישי, 25 פברואר 2016 17:15
  דיווח
 • תגובה- אבי

  זאת הכתבה הכי אינפנטילית שקראתי בחיים
  עומר יכול להוציא איזה שיר שהוא רוצה
  ואם השיר טוב הוא יעבוד
  עובדה שכל הקהל של עומר מאוד אוהב את השיר החדש (הקהל שאמור לאהוב רק מזרחית
  וכל זמר מזרחית היה מאוד שמח לעבור פלייליסט גלגלצ ומי שאומר לא הוא שקרן
  וחוץ מזה די עם הגיזענות הדבילית הזאת
  זאת מוסיקה ישראלית

  אבי חמישי, 25 פברואר 2016 16:53
  דיווח
 • תגובה- אמת לאמיתה

  הוא ואמרגן שלו בלתי נסבלים אף פעם לא אהבתי

  אמת לאמיתה חמישי, 25 פברואר 2016 15:29
  דיווח
 • תגובה- רונה

  לאילוז מה הקשר הוא לא זמר מקסימום חקיין

  רונה חמישי, 25 פברואר 2016 14:51
  דיווח
 • תגובה- הילה

  מה אתה מבין...זמר ענק עומר אדם

  הילה חמישי, 25 פברואר 2016 13:51
  דיווח
 • תגובה- אילוז

  אחד שאומר שהוא תלמיד גדול של עופר לוי לא בוגד במוזיקה המזרחית

  אילוז חמישי, 25 פברואר 2016 12:22
  דיווח
 • תגובה- גיל

  הוא לא יודע לשיר משהו אחר שזה לא מזרחית רק מזרחית כל שיר אחר יהיה נפילה ובטוח לא יביאו אותו להופעות בחתונות. יש במוסיקה הישראלית מספיק עידן חביבים ונתן גושנים..הפסד מלא של עומר

  גיל חמישי, 25 פברואר 2016 11:16
  דיווח