יום ש'


10 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

סערה: הנשיא ביטל הופעתו של עמיר בניון

שירו מעורר המחלוקת "אחמד אוהב ישראל" של עמיר בניון מוסיף לעורר ביקורות. בבית הנשיא ביטלו את השתתפותו בטקס בטענה ש"אמירותיו אינן אחראיות". בניון הגיב: "אני אוהב את הנשיא ריבלין אהבת אמת". האמרגן ישראל בונדק עומד לימינו 

עמיר בניון, רובי ריבלין עמיר בניון, רובי ריבלין צילום: ענת לוי, איציק אדרי (ויקימדיה)
בטריבונה שלישי, 25 נובמבר 2014 14:13

הסערה סביב השיר "אחמד אוהב ישראל" שהוציא עמיר בניון לפני יומיים ממשיכה להתגבר. במערכת הפוליטית תקפו  בחריפות את בניון מיד עם הוצאת השיר והגדירו אותו כ-"שיר הסתה" שמלבה את השנאה בין יהודים לערבים דווקא בתקופה מתוחה. בניון מצידו דחה את הטענות וביקש לאפשר לו את חופש הביטוי. בניון שר בשיר על סטודנט ערבי ששונא את ישראל: "אני אחמד, גר באזור המרכז, אני עובד סמוך לגן ילדים ואחראי על בלוני הגז. מי כמוני נהנה משני העולמות, היום אני ומחר הם לא, הרבה מהם, הרבה מהם לא".

היום (ג') עולה מדרגה בחריפות נגד השיר מעורר המחלוקת לעד כדי ביטול השתתפותו והופעתו בטקס לציון יום היציאה והגירוש של יהודי ערב ואירן שאמור להיערך ביום ראשון הקרוב במשכן הנשיא בירושלים. הראל טובי, מנכ"ל בית הנשיא, שלח ומכתב למארגנים של הטקס ובו דרישה שבניון לא ישתתף כי אינו רצוי בבית הנשיא: "אבקש להודיעכם כי לא נוכל לאפשר את הופעתו במשכן הנשיא. בניון הוא אמן מוערך ויוצא דופן בכישרונו ובתרומתו למוסיקה הישראלית. לצד זה, אמירותיו בעת מתוחה ומסוכסכת זו, גם אם נאמרו מתוך סערת רגשות וכאב רב, אינן מסייעות, בלשון המעטה, להרגעת הרוחות".

טובי סיכם: "אמירותיו אינן עולות בקנה אחד עם האחריות הנדרשת ממשכן הנשיא ומכל מוסד המשפיע על הלך הרוח הציבורי - לפעול למען הפגת המתחים וביסוס השותפות בין חלקיה של החברה הישראלית". 

ישראל בונדק: "איפה הדמוקרטיה וחופש הביטוי של ישראל?"

מנגד, האמרגן ישראל בונדק ממהר לעמוד לימינו של עמיר בניון ומביע בו ובשירו תמיכה מלאה. "עמיר בניון עשה מבצע בלתי רגיל של גבורה אנושית ועילאית למען כלל עם ישראל, דבר שאף אומן לא העז ולא יעז לעשות", אומר בונדק ל-בטריבונה. "מדובר במדינה שכל היום מנפנפת בדגל הדמוקרטיה ובחופש הביטוי שלה, אז בטח שמותר לבניון להביע רגשות פנימיים שלו, ואחת כמה וכמה שאויבנו מוציאים כל רבע שעה להיטים נגדנו. לפני שנטפלים לבניון ומגישים תלונה במשטרה, אני מציע להגיש 300 כתבי אישום נגד גדעון לוי", עוקץ בונדק.

ישראל בונדק

בונדק כמו שהבנתם לא רואה שום הסתה בשיר של בניון: "לשירים אין שום משמעות של הסתה. אם שירים היו מובילים לשלום או לחילופין לחורבן אז מזמן היה קורה אחד מהם. הרמב"ם כותב מפורש ש"מצווה לשנוא את האויב", שהאויב מכל סוג שהוא בה להרוג אותך ואתה לא שונא אותו - הוא יהרוג אותך". השיר של עמיר בניון מכוון רק נגד אויבים שלנו. ויש ערבי ישראל שהם טובים אני לא אומר לא- כבודם במקומם מונח. אבל להציג את השיר שיכול לגרום להסתה זאת בדיחה גרועה". 

עמיר בניון: "אני אוהב את ריבלין אהבת אמת"

עמיר בניון, רובי ריבלין

לפני זמן קצר הגיב עמיר בניון לביטול הופעתו: "בעניין ההודעה שפרסם בית הנשיא, ואשר כפי שצפו מנסחיה הוסיפה שמן למדורת הצלייה של עבדכם הנאמן בתקשורת, אבקש לומר שאני מכבד את מוסד הנשיאות ואוהב את הנשיא ריבלין אהבת אמת, ושמח שהוא האיש שנמצא בבית הנשיא בעת הזו", נכתב בהודעה שפורסמה בעמוד בעמוד הפייסבוק שלו. 

בהודעה עוד נכתב: "עמיר כתב שיר מחאה מתוך כאב על גל הטרור האחרון. לגבי טיבו ניתן כמובן להתווכח, אך נדגיש: השיר מדבר על אלימות המופנית כלפי אזרחי ישראל וכואב אותה, אין בו כל כוונה להסתה, ואלימות איננה דרכנו ואיננה דרך היהדות, גם אם יש מי שמנסים לטעון שכן. עמיר ימשיך לשיר את אהבתו לארץ ישראל ולעם ישראל במדינת ישראל".

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם