יום א'


01 באוגוסט
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

משה פרץ בשיר החדש "ברצלונה" וראיון מיוחד

משה פרץ מוציא שיר חדש ("מסוג השירים שנוגעים באנשים"), ובראיון ל-בטריבונה לא משאיר סימני שאלה פתוחים. מיכאלה ששינתה לו את החיים מרגע שנולדה ("יש למה לקום בבוקר"), האלבום ("יהיו בו דברים שלא רגילים לשמוע ממני"), נזכר בתחילת הקריירה, מדבר על עופר לוי, הקולגות, הסגנון, וחושף שיש דואט נוסף בדרך

קבלו אותו. משה פרץ בראיון קבלו אותו. משה פרץ בראיון צילום: רונן אקרמן
נתי לוי שלישי, 20 ינואר 2015 18:22

משה פרץ משחרר הבוקר (ג') שיר חדש בשם "ברצלונה" (חידוש לא, אבל שם זהה כן) שכתבו דנה וחנה לפידות, ללחן של דנה ועם עיבוד והפקה מוזיקלית של תמיר צור. זהו סינגל רביעי אחרי "אם זאת מלחמה", "תהיה מאושר" ו-"גיבור של אמא",  בדרך לאלבום שביעי שייצא לקראת פסח. 

מברוק על השיר החדש. למה דווקא "ברצלונה", מה מיוחד בעיר הזאת?
"דנה לפידות כתבה את השיר הזה, כל אחד והעולם הדמיוני שלו לא שאלתי אותה אם זה אישי כי אני לא נכנס לה לפרטיות. היא שכנעה אותי. ברצלונה היא עיר מאוד אהובה, אני גם מאוד אוהב אותה, טיילתי בה צפיתי במשחקים, אבל זה לא ה'אישיו' פה, זה יכול היה להיות בטורקיה, במדריד ובכל מקום בעולם, התחברתי לסיפור שלהיות רחוק ממי שאתה רוצה להיות קרוב אליו, וגם שאתה רחוק אתה מנסה לקבל תשובה מזאתי שאתה מאוד רוצה וחושק בה, ואתה לא מקבל את זה".

השיר הזה נכנס לתוך קבוצת שירי העצב?
"אני חושב שאנשים עצובים יכולים להתחבר אליו, הוא מאוד מרגיע, שאני שמעתי אותו נהייתי רגוע, יש בו קסם כלשהו. בדרך כלל אני לא מתחבר לשירים עצובים, ויש לי כמה כאלה כמו "אם את הולכת", ו-"הולך לי מיואש", הקול שלי נשמע אחרת, המילים יוצאות אחרת, וזה מה שאני אוהב. יש משהו בעצב שיש בשירים שהם נוגעים באנשים והתחברתי לזה".

בין השורות בטקסט יש את "מתגעגע לימים טובים, לשעות קטנות שנעלמו", למה אתה בדיוק מתגעגע?
"הרבה פעמים חוויתי געגועים, אומנם לא בתקופה הנוכחית אבל אני חושב שאין בנאדם שלא חווה אהבה או אכזבה מאהבה, תמיד אתה אומר 'יואו איזה ימים היו לי'. אם יש משהו ספציפית? אלה רגעים שאתה נמצא בהם בזמן אמת ואז אתה יכול להסביר אותם, עכשיו אני לא יכול כל כך, אני נמצא ברגעים הפוכים לגמרי, אני מאושר מאוד עם הילדה שלי ומחבק אותה. אבל אם אני יצטרך להכניס את עצמי לתוך השיר הזה ולקחת את עצמי אחורה - אז כן, בתור ילד לפני כמה שנים, זה כן מתגעגע, וכן נשבר, וכן רוצה ומתקשר והיא לא עונה, ככה כמו בכל תהליך רגיל של בני זוג. גם ההפקה המוזיקלית של תמיר צור לקחה את זה יותר להפקת רוק של כעס, של הבעת רגשות, יש הרבה אלמנטים של רוק שמביאות כעס וגעגוע ואתה מתחבר לזה תוך כדי שאתה שומע את המילים".

משה פרץ
לא מסתכל אחורה או לצדדים. משה פרץ
(צילום: לירן אוחנה, בטריבונה)

זה הסינגל הרביעי שלך, ובשניים מתוכם נתת במה ליוצרים אחרים.
"כן זה חשוב לא להיות על אותו מסלול של יצירה באלבום, צריך לשנות כל הזמן. בנוסף לזה שמגיעים אליי המון שירים יפים ואני לא יכול לשלוח אותם בחזרה, כי פשוט מתחשק לי לשיר אותם. וזה הכי כיף בעולם שנותנים לך שירים שאתה יכול להתחבר אליהם. בפסח ייצא האלבום ועד אז אני ייתן עוד כמה טעימות, אני יכול לומר לך שיהיה אלבום מגוון מלא בדברים טובים".

אם זה יוצא בפסח, אתה נותן פייט לאייל גולן.
"אין לי מושג, אנחנו חברים טובים, האנשים אני חושב, ייצרכו את המוזיקה, יאהבו את המוזיקה, תמיד לשירים טובים יש מקום ולא משנה כמה יצאו".

ממה האלבום החדש יהיה מורכב?
"יהיו טקסטים שאני כותב ויהיו תובנות על החיים לצד דברים חדשים שלא רגילים לשמוע ממני".

יהיה בו גם דואט?
"יש הפתעות, גם מבחינת ההופעות החדשות, וגם מבחינת האלבום שיכלול שיתוף פעולה אחד שאני מאוד אוהב. הנה, גיליתי לך סקופ, אבל אני לא יגיד לך שם, כדי שיישאר בהפתעה".

"מיכאלה הכניסה פרופורציות לחיים"

איך האווירה בבית מאז שמיכאלה נולדה?
"יש "אור", במילה אחת. היא הביאה הרבה מזל איתה, הרבה אושר, כיף גדול, ויש למה לקום בבוקר".

היא ביגרה אותך?
"היא שינתה אותי, יש עכשיו פרופורציות לחיים, התבגרתי, יש עליי אחראיות גדולה, אבל מלאה בשמחה ובכיף".

ומוזיקלית?
"תראה, אני צף עכשיו בדברים ואני מאמין שזה יבוא ויישפך לדף, לקלידים, ולמוזיקה. אני נותן לעצמי לזרום ולאט לאט להבין את זה".

משה פרץ
(צילום: יח"צ)

אתה מאמין במושג "להמציא את עצמך מחדש"? אתה מיישם את זה?
"ברור. אני מקבל את זה, אבל אני לא עושה את זה בכוח. אני ממתין למוזה לדברים שנופלים עליך, צריך להמתין להם ולא ללחוץ על עצמך, אבל כן יש דבר כזה".

עם הוצאת השיר "אם זאת מלחמה" אמרת, ואני מצטט: "האלבום החדש יפנה לכיוון רוקונרולי ומחוספס יותר", למה התכוונת?
"אני לא זוכר אם אמרתי, אבל אין לי בעיה לעמוד מאחורי המשפט. מי ששמע את "אם זאת מלחמה" אמר 'היי, מה זה קשור למשה פרץ?', הרי זה לא קשור למי שמכיר אותי מלפני, ושאני שר אותו בהופעה הוא בין השירים הבולטים, אנשים מדקלמים אותו, אז הצלחתי להמציא את עצמי מחדש. אין לי פחד להוביל, אין לי פחד שאנשים ירימו גבה ויגידו 'מה הוא עשה פה', אני תמיד מנסה ומצליח להביא משהו חדש".

משה פרץ עופר לוי

יש לך קהל מאוד מפולח.
"אני מוכר מוזיקה טובה! אני נותן מהנשמה מוזיקה טובה, ומי שאוהב הדלת פתוחה, ומי שלא, זה גם בסדר. בהופעות שלי יש מגוון של דברים, מסגנון רוק שזה "אם זאת מלחמה", "שתיים בלילה", ו-"הראשונה", ועד ל "עוד יום עובר" שזה הכי נוסטלגיה ו-"קדימה בנאדם", אפשר לקבל בהופעות שלי מכל דבר".

אם נחזור לציטוטים שלך קודם, אתה יכול לנצל כאן את הבמה ולהרגיע את הקוראים של אתר בטריבונה, שהם הקהל של המוזיקה המזרחית, שלא תשנה סגנון?
"אני לא חושב שהם לחוצים אם אתה שואל אותי, הקהל של המוזיקה המזרחית שומע אותי ועף איתי, אני שר לו והוא משתתף איתי, ואם הוא יבוא לאירועים אז נשיר ביחד, גם בחפלות שאני עושה, ובמה שצריך. אני ישראלי גאה! אני עושה מוזיקה שאני אוהב ושלם איתה ולא מחפש הגדרות. אתה לא נוגע בנקודה, אנחנו מדברים על המוזיקה שאני עושה, מזרחי? אני המזרחי הכי גאה בעולם".

"תמיד הערכתי את עופר לוי כזמר"

לפני כמה שבועות נערך אירוע נוצץ לבתו של המעבד שי ראובני שהוביל למפגש פסגה עם שורה של אמנים סביב שולחן אחד, אחד מהם היה עופר לוי, ושם הייתה פתאום התקרבות יוצאת דופן בינו לשאר הזמרים, ובפרט למשה פרץ שבעבר כידוע היו מצויים בסכסוך. 

אחד מהאורחים באירוע תיעד שנישקת לעופר לוי את היד והבעת הערכה אליו.
"אני תמיד הערכתי את עופר לוי כזמר, אף פעם לא התייחסתי לדברים שהוא אמר, אני מאוד אוהב איך שהוא שר ואוהב את הקול שלו. בכלל אין זמר שיכול להגיד שאני לא בסדר איתו או משהו כזה, אני מכבד את כולם, אני מכבד אותם כאמנים וכחברים, והיה מפגש מאוד כיף, לדעת ולהבין שאנחנו באמת יכולים להיות חברים אחד של השני, כי זה הכוח האמיתי. שי ראובני הוא אדם מקסים שהשתתף ביצירות של כולם והפעם כל הזמרים באו להכיר לו תודה בלי להסתכל על השעון, זה היה חסר תקדים- כי מגיע לו".

אז אתה ועופר לוי הנחתם בצד את המשקעים מהעבר?
"אני לא הסתכסכתי עם אף אחד, כל הסכסוכים שאתה מדבר עליהם, הם מצד אחד, אני אף פעם לא השתתפתי בהם, לא התייחסתי שאמרו דברים וגם אם אמרו אני הבנתי למה אמרו. אני בסדר עם כולם".

משה פרץ
אני ישראלי גאה (צילום: בטריבונה)

בתעשייה יצא לך שם של "חבוב", אפשר באמת להיות חבר של כולם?
"אפשר להיות אם אתה לא מקנא להצלחה שלהם ואתה מסתפק במה שיש לך, וכל עוד לא תשים את עצמך בתחרות ותהיה אמיתי".

יש מקום לכולם?
"כן, יש מקום לכולם, מי שמוציא שירים טובים, עובד".

אתה כבר בדרך לאלבום השביעי שלך, אתה זוכר את ההתחלה?
"אני לא יכול לשכוח אותה, אני נזכר שהופעתי מול עשרים אנשים, ואספתי בנאדם בנאדם, אספתי את הקהל שלי מהמועדונים הכי קטנים ועד היכל נוקיה, בדרך החתונות והבריתות וכל הדרך שעשיתי אסור לשכוח, להפך, צריך להעריך ולכבד ולהמשיך לחלום ולהגיד תודה לאלוקים שאנחנו בריאים ועושים את מה שאנחנו אוהבים, ומתפרנסים מזה".

ואתה מתפרנס מזה.
"ברוך השם, אין לי תלונות. תארים וכל מיני כאלה רואים ביומן עבודה ובמקומות שאתה מופיע, שיש קהל בבית שצורך אותך- זה הדבר האמיתי. אם יש רעש ואתה לא מתפרנס מזה, אז לא שווה כל-כך".


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם