יום ה'


28 באוקטובר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

מה עומד מאחורי סבב ההחתמות של אייל גולן?

סבב ההחתמות האחרון של אייל גולן בזמר המזרחי קיבע אותו היום יותר מתמיד בליגה משלו. והאם הזמרים ב-"ליאם הפקות" יכולים להיות רגועים עכשיו מבחינת השמעות אצל ירון אילן שחתום גם הוא? נתי לוי בטור אישי

אייל גולן אייל גולן צילום: אלוני מור, יח"צ
נתי לוי שני, 29 יוני 2015 20:14

אייל גולן הוא לא רק זמר אלא גם איש עסקים וכדרך פעולה של איש עסקים הוא מסתכל כמה צעדים קדימה כדי לנצח יריבים וקולגות. אין ספק שמדובר בזמר המצליח במוזיקה הים-תיכונית שלא זקוק לזמרים כדי להוכיח את גדולתו על פני אחרים. אך ההחתמות הרבות במשרד "ליאם הפקות" בבעלותו של גולן ובניהול מנכ"לי של בני פרץ, מעלות כמה שאלות: ראשית, איך גולן יוצא נשכר מכך? מה מרוויחים האמנים החתומים? מה הם מפסידים? מהם הצעדים הבאים שלו? ובעיקר, האם ההחתמה של ירון אילן לא מהווה ניגוד אינטרסים? 

נכון להיום, שאתם שומעים את השם אייל גולן, דמיינו לכם ליגה פעילה בפני עצמה, במשרד חתומים מושיק עפיה, נסרין קדרי, איתי לוי, ירון אילן והרכבו המוזיקלי "עושים שמח" שכולל בתוכו שורה של אמנים. אליהם תוסיפו את מאור אשואל, מורן מזור ועדן אבוטבול שהתנתקו מהמשרד במשך הזמן, וכעת התשובה לגבי מה ירוויח אייל גולן- תהיה לכם ברורה יותר. לפי אדם הבקיא בחוזים, "ליאם הפקות" אחראית בלעדית של שיווק ומכירת ההופעות לצד הפרשה מסוימת לזמר, ודואגת להקלטות אלבומים ויחסי ציבור.

904f3ac4c855176c2a7e02aee0613185 XL
אייל גולן עם "הרכש הטרי" איתי לוי (צילום: יח"צ)

לגולן האפשרות - והוא ממש את זה - לארח את הזמרים בהופעותיו מעת לעת. תחשבו שבמקום ללכת לעוד הופעה סטנדרטית של דודו אהרון, ליאור נרקיס או כל זמר אחר, תוכלו להגיע להופעה של אייל גולן ולראות מצעד זמרים מכל הסוגים כולל ההבטחה הגדולה במוזיקה המזרחית וליהנות מהכל מהכל, בכרטיס אחד. יש לציין שגם הזמרים נהנים מכך לפחות בהתחלה, כמו איתי לוי שבזכות גולן עלה לראשונה על במת קיסריה, אך לטווח הארוך- קיימת בעיה. תמיד גולן יהיה הראש והדמות הדומיננטית ולעולם יישארו הזמרים החתומים אצלו ככלי שני במקרה הטוב או כלי רביעי וחמישי במקרה הרע. תמיד טוב שלזמר צעיר מבטיח ככל שיהיה יעמוד מנהל שאפתן ש"יתאבד" עליו, ולא מניירות או מזכירה אחת יותר, בחיקם של ליאם הפקות, זה לא יקרה לטווח הרחוק.

מה אתם הייתם עושים במקום ירון אילן?

דבר העיקרי שיכול להעיב על ההחתמות של אייל גולן הוא ירון אילן והרכבו המוזיקלי שכולל שורה של זמרים לא רעים בכלל כמו איציק שמלי, ליאור פרחי ואחרים- וסליחה מראש שאני לא בקיא בכל חברי הלהקה, אילן הוא שדרן מוביל של מוזיקה מזרחית ברדיו ירושלים קרוב ל-15 שנה, ככזה הוא לפחות אמור לשמור על ניטרליות - עצם חתימתו - וששווה לבדוק במצעד מדיה פורסט - הוא יהיה "מחויב" לליאם הפקות, לאו דווקא ברמה החוזית אלא ברמה האישית - לשדר ולפרגן, ולא רק לאייל גולן - שבמילא מפורגן באופן תמידי אצלו - אלא לכל הזמרים שחתומים במשרד. האם זה אכן כך? ראוי לומר, דבריי אלה לא באים ממידע מבוסס כלשהו אלא מסבירה שבוא תבוא מכורך הנסיבות. באופן תיאורתי אייל גולן הפך כעת באופן רשמי לבוס של ירון אילן.  

יש פסול בכך? ייתכן, אך בעידן שבו אבי נמני הוא סוכנם של רבים משחקני הכדורגל בליגת העל בעוד שהוא פרשן של המשחקים המרכזיים, או שנדב פרי פרשן ערוץ 10 הצעיר עובר לעבוד אצל יצחק תשובה בשכר של 60 אלף שקל בחודש, ומעל כולם מקומם שעופר עיני מ"נציג העובדים" בישראל הופך למייעץ למעסיקים בבנק דיסקונט תמורת מאות אלפי שקלים בשנה, אז שופו כי ניגוד אינטרסים מזמן לא נחשב לדבר שיש הקפדה עליו. ולא ניכנס לכך שאילן עשה זאת בפומבי שבעוד בז'אנר קיימות התלחששויות בקול שהקולוגות הבכירות אליקו ודידי הררי מחזיקים ומתחזקים זמרים בסתר.  

7e1dc8b9134f1e90b7387fabc1f747cc XL
באופן תיאורטי, אייל גולן הפך לבוס ירון אילן (צילום: אריאל אוחנה)

בסופו של יום, אנשי עקרונות הולכים ומתמעטים. המלחמה היומיומית על פרנסה והתחרות הקשה מאוד משאירה בודדים שמוכנים ללכת עד הסוף, ראוי לציון במזרחית הוא האמרגן ישראל בונדק שהולך עד הסוף, אך הוא ומעטים אחרים מתמודדים בנוסף למלחמתם הקשה, באיוולות של "לעג" נגדם, 'מדוע אתה לא כמו כולם עם תווית מחיר על החולצה?', אומרים להם.

אני לא יודע מה אני הייתי עושה אילו הייתי במקרה דומה במקומו של ירון אילן ומקבל הצעה מפתה שאינה עולה בקנה אחד של שמירת אינטרסים, אני כן יודע שבתור עורך ומיזמי האתר בטריבונה היו לי אפשרויות לעבור לכלי תקשורת גדולים אך סירבתי ונשארתי נאמן לעקרונותיי כדי לא לפגוע בגוף הייחודי הזה. כל אחד צריך לשאול את עצמו באמת ובתמים מה הוא היה עושה אילו היה במקומו של ירון אילן, אני בטוח שרובכם הגדול היו עונים בתשובה לא ברורה. וכך גם מסתיים הטור. בתשובה לא ברורה.

--

הכותב הוא עורך אתר בטריבונה

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם