יום ש'


06 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

מדוע בפסטיבל הפסנתר "שכחו" מהזמרים המזרחים?

התשובה ברורה: כי זה יפגע בסגנון הלבן והמהוגן של הפסטיבל הזה. כי זה ימשוך קהל שנחשב בעיניהם ל-״לא איכותי״. כי פסנתר זה יעני איכות, פסנתר זה אירופה וקלאסי. אופיר טובול בטור אישי זועם ל-בטריבונה

יעני לא "איכותי". יעני לא "איכותי". צילומים: אילן פולישוק, ניר שבתאי (בטריבונה)
אופיר טובול שני, 20 אוקטובר 2014 08:35

במדינת אשכנז השקד פורח ואין חדש תחת השמש.

והנה מגיע הרגע הזה בשנה שמתפרסם הפסטיבל שתושבי תל אביב, ובהם אני, מממנים עם הארנונה שלנו- פסטיבל הפסנתר.

אני עובר על התוכניה הבאמת ארוכה. עשרות שמות. וגם השנה- שוב מתי כספי, שוב שלומי שבן, שוב ערן צור ושלמה גרוניך- מה, יש להם מנוי לפסטיבל הזה? השנה יש גם לא מעט שמות לא מוכרים שזה דבר חיובי, אבל איפה אנחנו?

מאור אדרי פסטיבל הפסנתר
גם אנחנו משלמים ארנונה. מאור אדרי על הפסנתר(צילום: יח"צ)

גם השנה זה פסטיבל שבע ו״איכותי״, לתושבי צפון העיר הבורגנים. גם השנה התוכן לא פונה ולא מדבר אל מחוץ לגטו האשכנזי של מרכז וצפון תל אביב- המיעוט השולט שחוזר על עצמו שוב ושוב, בזמן שהרלוונטיות שלו בציבור יורדת ויורדת.

גם השנה לא העלו שם על דעתם להזמין למשל את עופר לוי עם המופע פסנתר שלו (מופע מוכן וקיים), את נסרין קדרי, מאור אדרי או את דודו אהרון למופעים אקוסטיים. סביר להניח שהם בכלל לא מכירים ומתעניינים במוזיקאים האלה במקרה הטוב, או חושבים שמדובר בתרבות נחותה במקרה הרע. גם השנה לא חשבו שיש צורך אולי לקדם אמנים מתחילים מהפריפריה שזקוקים לדחיפה. או אפילו את מוריס אל מדיוני, פסנתרן יהודי-אלג׳יראי אגדי שמעולם כף רגלו לא דרכה בפסטיבל הזה.

עופר לוי פסטיבל הפסנתר
לעופר לוי יש מופע מוכן (צילום: ניר שבתאי)

בפעם האחרונה שבדקתי, גם תושבי שכונת התקווה, יד אליהו או קריית שלום משלמים מיסים. אז למה הפסטיבלים האלה מתעקשים להדיר אותם מהקהל לפסטיבל הזה ואחרים? התשובה ברורה: כי זה יפגע בסגנון הלבן והמהוגן של הפסטיבל הזה. כי זה ימשוך קהל שנחשב בעיניהם ל״לא איכותי״. כי פסנתר זה יעני איכות, פסנתר זה אירופה וקלאסי. כמה בורות ועליבות רוח מצד המנהלים האמנותיים של הפסטיבלים האלה.

הסיפור לא מתחיל ונגמר בפסטיבל זה או אחר. מדובר בשיטה שהמדינה מטפחת, ואריה דרעי קרא לה ״הדרת מזרחים״. רק אתמול בכנס של משרד החינוך תחת השם ״משנאת הזר לקבלת האחר״ ישבו להם חבורת מכובדים אשכנזים ודנו בנושא בלי לחשוב שאולי במקרה מזרחים ירצו גם לדבר על הנושא שלהם יש הכי הרבה מה להגיד עליו.

הגיע הזמן שנתעורר ונסתכל על המציאות בעיניים. מיסים אנחנו משלמים וממלאים את כל החובות כלפי המדינה, מתי המדינה תמלא את החובות שלה כלפינו ותפסיק לנהוג בנו כאזרחים סוג ב׳?

--

הכותב הוא עורך ומייסד אתר "קפה גיברלטר" 

>> עופר לוי בשיר חדש "עיניים". האזינו

(צילום מאור אדרי: יח"צ, עופר לוי: ניר שבתאי)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם