יום ו'


23 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

"היהודים הכי אוהבים אותי": מי אתה מאמון זיוד?

כבר כילד הוא נחשב לעילוי שמבצע בצורה מופלאה מוזיקה ערבית ישנה, עד היום הקהל בהופעותיו בודק שמדובר בביצוע חי ולא הקלטה, ואוהביו הכתירו אותו כיורש של פריד אל אטרש. הזמר מאמון זיוד הוא הדבר הכי גדול ששמעתם בתקופה האחרונה. במהלך צום הרמדאן, פגשנו אותו לראיון וחשיפה ראשונה

מאמון זיוד מאמון זיוד צילום מסך מיוטיוב
שלומית צברי, נתי לוי חמישי, 09 יולי 2015 18:02

כבר מגיל 7 מאמון זיוד (36) תושב נצרת, בן למשפחה של שבע נפשות, ידע מה הוא ייעודו בחיים. הוא התחבר למוזיקה המצרית הישנה שברובה נשענת על מוזיקה קלאסית ובסגנון ה"טרפ", שהיא מעין טברנה אוריינטלית. אביו, עלי זיוד, היה מורה לעוד שמלמד ילדים ומבוגרים, ולמאמון היה אסור להפריע, אז הוא היה מתיישב בשקט ליד הדלת ולומד את טכניקת הנגינה במשך שעות.

כבר מצעירתו זוהה כי מאמון זמר שקורץ מזן נדיר. הוא החל להופיע בגיל מוקדם על במות כשהוא שר את שירי פריד אלטרש ועבד אל חלים ומדהים את הקהל. בזמן הופעותיו של מאמון יש תכונת רגש חזקה מאוד כאשר אנשים ניגשים עד קידמת הבמה לראות אם אכן מאמון שר באמת וזה לא במקרה פלייבק של פריד אל אטרש האורגינל, "אנשים בטוחים בהתחלה שהקול והצלילים יוצאים אולי מאיזה מכשיר אלקטרוני", מעיד אמרגנו מזה שנה, משה גואטה.

חובבי המוזיקה הערבית הקלאסית בישראל שותים בצמא את ביצועיו ומסמנים אותו כלא פחות מהיורש הישראלי של פריד אל אטרש. אל הקהל הרחב הוא עוד לא הגיע ומקווה שזה יקרה בקרוב מאוד. את מאמון הכרנו לראשונה דרך כתבה מזערית במדור "ויראלי" שעלתה לאחרונה באתר תחת הכותרת המרעישה "האם נמצא היורש הישראלי של פריד אל אטרש?" שבאה בעקבות התעניינות ערה ברשת. הבטחנו לנסות לחקור את הנושא יותר לעומק ולהביא עימו ראיון נרחב. לשמחנו הרבה, עמדנו במשימה. הראיון התקיים עם מאמון במהלך צום הרמדאן שאותו הוא צם במלואו.

"כבר כילד, אבא הבין שאני מומחה" 

"אני התחברתי מהר למוזיקה המצרית הישנה", מציין מאמון תוך כדי שהוא מגולל את סיפור הפריצה של ילדותו. "אבא שלי שם לב מיד שיש משהו מיוחד בשמיעה שלי וקנה לי חליל קטן והחליט לעשות לי בדיקה. הוא התחיל לנגן בעוד ואני לצידו בחליל, הוא קלט שאני מכיר את המוזיקה היטב הסתכל עליי ושאל: "מאיפה אתה מכיר את המוזיקה הזאת?", עניתי לו: "מאז שאני ילד הייתי יושב מאחורי הדלת של החדר שלימדת עוד ומשם אני מכיר".

מהנקודה הזו ביקש אביו של מאמון שילמד לפי התווים ובשיעור הראשון נתן לו את העוד שהיה גדול ממדים לעומתו כילד. "התחלתי לנגן לפי התווים והוא שמע שאני מכיר מנגינות ובשיעור השני הוא כבר קלט שאני מנגן לא לפי התווים, אבל מנגן מקצועית. פתאום אבא עצר אותי ואמר לי: "רגע לאן הגעת?" הצבעתי על המקום הלא נכון, אבל הוא הבין שאני מומחה - הוא הביט עליי וגירש אותי, "קח את העוד ועוף מפה", אמר לי.


מאמון שר פריד אל אטרש "עלשאן". קליפ חדש

בהמשך החליט אביו להתייעץ עם להקת המוזיקה הערבית בניצוחו של סוהלרדואן. "הוא קבע איתם לשיחה על קפה והציע להם לקחת אותי איתם לחפלה. אני ממצב של אפס על העוד הגעתי לרמה של מצטיין, אחרי הבחינה אצל סוהל נאמר לאבא שלי שבאמת יש משהו מיוחד בי והוא מוכן שאני אופיע אצלו. הופעה ראשונה שלי הייתה בטלוויזיה שם שרתי שני שירים של פריד אל אטרש, "אחבה בינה יעני" ו-"יעוואזל פלפילו".

"הנגנים הכי תותחים היו מנגנים מהלב"

בנקודה הזו הגיע הפריצה של מאמון שהחל להופיע עימם בקונצרטים על במות ברחבי הארץ: תאטרון יהלום, תיאטרון רמת גן, בית ליסינג, היכל התרבות אור יהודה - הופעות שמשכו קהל ישראלי שמורכב מעיראקים, תימנים, ומצרים שאוהב ומתחבר למוזיקה הערבית הישנה.

לדעתך בארץ מחבקים מוזיקה ערבית?
"היהודים מתחברים לקלאסית, מהצפון מתחברים בעיקר לסורית והלבנונית, כמו פירוז למשל, והערבים מתחברים להטר".

עניין הפולטיקה והסכסוך יהודי-ערבי לא פוגע?
"לא, אני מכבד את כל סוגי הדתות. אצלנו המוסלמים כתוב שחייבים לכבד כל דת ואני מופיע אצל כולם כל בני האדם שווים, ואני בן בית אצל הרבה יהודים".


מאמון זיוד בהופעה בת 25 דקות לשירי פריד אל אטרש

איך התגובות שאתה מקבל מאנשים בנוגע לשירה המיוחדת שלך לשירי פריד אל אטרש?
"התגובות הכי חזקות והכי טובות מיהודים, אני מוכר פחות במגזר הערבי. רוב העבודה שלי היא למעשה ממזמינים יהודים".

המוזיקה הערבית הקלאסית מאוד מורכבת - לעומת הפופ המזרחי, גם בשירים שאתה מחדש כל ביצוע הוא מעל 8 דקות.
"שיר אחד בהופעה של אום כלתום נמשך כשעה וחצי כל הזמן עם להקה שלמה, הנגנים היו פעם הכי תותחים הם היו מנגנים מהלב - ולעולם לא עניין אותם המחיר שיקבל בסוף ההופעה העיקר הכיף והסיפוק, וככה אני מרגיש".

504bf178a85581616511d04d1ecf3494 XL
המודל. פריד אל אטרש 

ספר לנו על הקשר שלך עם משה גואטה.
"הייתי בחפלה במסעדה בראשון לציון ומשה גם היה שם בתור אורח, אני שמעתי בעבר על משה והתכנית שלו "המגרש של גואטה". משה שאל אותי "איך קוראים לך?" אמרתי: "מאמון" והוא אמר שמאוד אהב את השירים, ומאז התחברנו. עברה כמעט שנה, בזכותו אני נחשפתי יותר לקהל, ואני אוהב אותו כמו אבא, והוא אותי ממש כמו בן משפחה".

מה לא יודעים עליך?
"אני עושה עבודת אמנות יחד עם אבא בנגרייה שקשור למוזיקה". משה גואטה מוסיף: "מאמון אוהב טיולי ג'יפים, טבע, טיולים רואים אותו תמיד עם חליפות אבל בפנים הוא אוהב ליהנות".

למי אתה חייב תודה?
"לאבא שלי, שבזכותו אני היום אני נמצא כאן ויודע לשיר ולנגן".

איפה אתה מופיע בימים אלה?
"באירועים פרטים לרוב, ולקהל הרחב ב-21/7 במועדון בגין 17, קפה תל אביב לשעבר".

אני ואתר בטריבונה מאחלים לך צום קל והצלחה גדולה.
"תודה גדולה לכם על החשיפה הגדולה, ואני מזמין את כולם לבוא להופעות שלי". 

(וידאו מתוך ערוץ היוטיוב "היכל המוסיקה העיראקית")

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם