יום ה'


22 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

"סיפור לידור יוספי - צריך להדליק נורה אדומה"

למרות ההכחשות מצד מנהלו, יש חשש סביר שאת הפוסטים שתיארו מחשבות אובדניות וצער, אכן כתב הזמר לידור יוספי. השדרן והעורך המוזיקלי רועי בן חמו שהיה איתו בקשר מזהיר: "צריך להתעורר ולמנוע אסון"

צריך לזכור מי היה כוכב. לידור יוספי צריך לזכור מי היה כוכב. לידור יוספי צילום: ארכיון בטריבונה
נתי לוי חמישי, 23 יולי 2015 19:42

35cf0b8e636f37e3b0632f100464619e XL

מאז פרסמנו הבוקר על הפוסט שנכתב בפרופיל פייסבוק שמזוהה עם הזמר לידור יוספי  ובו תיאר מחשבות אובדניות - לצד ההכחשה של מנהלו האישי שטען שמדובר במתחזה - מתקבלות עוד ועוד הודעות סותרות שמצביעות שהפרופיל מוכר כשל יוספי והסיכוי גובר שהוא כתב את הפוסט המצמרר שכבר 5 ימים נמצא באוויר ואף גורם בתקשורת לא התייחס או לא גילה.

יוספי פרץ בשנות התשעים ונחשב אחד מנסיכיה של המוזיקה המזרחית, בסדר גודל של המובילים ביותר בתחום כדוגמת אייל גולן שהתחיל איתו באותו הזמן. מה קרה בדרך שגרם לו להאט? אפשר לחלק לשלושה גורמים. חלק בוודאי קשור להתנהלות של יוספי אך חלק נרחב אחר הוא באחראיות של התקשורת המתעלמת ושדרני רדיו שעובדים לפי יחסי ציבור ומעדיפים מוזיקה מיינסטרימית על פני במה לדור הוותיק, חלק אחרון שייך לקהל של המוזיקה המזרחית שיודע להרים על הכתפיים ולהפוך לכוכב ובדרך פתאום שוכח לעקוב אחר הזמר שכה העריץ.

ליוספי יצאו עד היום 7 אלבומים שהנפיקו שורה ארוכה של להיטים שיישארו לדורות. בשנים האחרונות יוספי עובד לסירוגין על אלבומו השמיני ממנו הוציא מספר סינגלים כולל הדואט "מאמי" עם פיני חדד. בשבוע שעבר יצא לרדיו באמצעות אתר לינקטון השיר שנקרא באופן סימבולי, "תני לי לחזור", ועליו נכתבה בכותרת המשנית באתר זה: "חלק שכחו אותו בדרך, אבל זה זמן מצויין לפרגן למי שהיה נסיך המוזיקה המזרחית שמוציא שיר חדש".


מלהיטיו הגדולים של יוספי. הוקדש לבנו בן ה-3 שנהרג בנסיבות טראגיות

בלי להיכנס לעומק הקריירה ולמצוא האשמים בכך, דעיכתו התגברה מאמצע העשור הקודם, תסכולו גבר כאשר הסינגלים האחרונים שהוציא לא זכו לבמה מספקת בכלי התקשורת. בשיחות לא לציטוט, מופנית ממקורביו של יוספי אצבע מאשימה לשדרן רדיו פופולארי שאת שמו לא נציין - שהחליט למחוק אותו. 

אנשים שבאו במגע עם יוספי סיפרו על התחושות הקשות שמלוות אותו, האכזבה העמוקה מחוסר ההצלחה אחרי שהיה בעבר כוכב גדול, הכפויות הטובה בתעשייה, והבושה לשאלות ברחוב ששואלות 'לאן נעלם?', בפוסט שעלה בפייסבוק לפני 5 ימים (שכאמור, אמרגנו הכחיש כי יוספי כתב) נאמר: "קצתי בחיי. נעשה נגדי מסע העלמה של התקשורת".

"צריך להושיט יד לזמרים הוותיקים ולמנוע אסון" 

5c91d269c799df7f54bd4efd5c3d493b XLרועי בן חמו, מנחה התכנית "סחוטרי" ברדיו גלי ישראל, ועורך המוזיקלי ברדיו דרום 101.5, היו מספר התכתבויות מרגשות עם יוספי שהתגברו לאחרונה, ואף הזמין אותו להתארח אצלו בספיישל בתחנה: "ראיתי את הסטטוסים שלו בפייסבוק ומאוד מאוד כאב וצרם לי שהוא כותב שהתקשורת מתעלמת ממנו, הוא הגיע לפוסטים בהם כתב על התאבדות, זה מטורף. 

"לי באופן אישי זה מאוד כאב. יש לו להיטים ענקיים שעד היום שומעים ומשמיעים", אומר בן חמו. "למרות שהוא לא עבד בצורה מסודרת, נברתי וחיפשתי והגעתי אליו, אני חושב דווקא שזמרים גדולים כמו לידור יוספי שהיו פעם כוכבים גדולים והיו להם להיטים, ואולי היום לא יודעים איך זה עובד - אז צריך לחפש אותם, להושיט להם יד, בכדי לעזור להם להגיע לקדמת הבמה.

"לידור יוספי היה כוכב גדול בשנות התשעים, הייתה תקופה מסוימת שהוא היה מקביל לאייל גולן עם הלהיט אז "ראש בראש", גולן אפילו בזמנו חידש את השיר שלו 'נחמה'. לידור ואייל היו כמו משה פרץ ודודו אהרון של היום, אם לידור היה ממשיך כמו אייל - אז יכול להיות שהיום הוא היה מקביל או קרוב אל אייל, וזאת בהנחה שהיה עושה את הדברים נכון. היו ללידור טעויות בדרך, שיכול להיות שגם לא קשורות אליו, דברים לא תמיד מסתדרים. בכל אופן, אי אפשר לקחת מממנו הכישרון שלו, הוא היה זמר מאוד מוערץ, יש לו סיפור חיים מאוד מרגש שגורם לאנשים להתחבר אליו. "יחד עם זאת", מוסיף רועי בן חמו, "צריך לזכור שהיום זה שונה מאוד מהעבר, אי אפשר לעבוד כמו שעבדו בשנות התשעים, המדיה היא אחרת, ההתנהלות עם השטח שונה.


לידור יוספי עם חיים משה "תני לי" 

אי אפשר להתעלם מכך שקשה לזמרים הוותיקים בז'אנר. הרדיו והתקשורת לא נותנים להם מספיק במה. המצב כאן הוא מקרה קיצוני.
"המקרה של לידור יוספי צריך להדליק נורה אדומה לכולם. אנשי המדיה והשדרנים צריכים לזכור את אמני הז'אנר הזה, ובוודאי שמדובר באמנים שהשאירו חותם, היום אנחנו מדברים על לידור יוספי ויכול להיות שעוד עשרים-שלושים שנה אנחנו נדבר על משה פרץ ודודו אהרון, אין לדעת מי ימשיך ויעשה את הדברים נכון ומי לא. ומכאן אני קורא לכל אנשי התקשורת ולכל מי שקשור לתחום - להושיט יד ולעזור, ולא חלילה מרחמים, מדובר בזמר שיש לו חותם במוזיקה המזרחית-ישראלית. אי אפשר להתייחס רק לזמרים עכשוויים, צריך לזכור את כולם. צריך למנוע אסון ולא רק במקרה שלו, אי אפשר לדעת מי חווה את המצב הקשה הזה".

>> למה אליקו גירש את צלם בטריבונה?

>> יהודה קיסר בראיון: "מקנאים באייל גולן"

(צילום: יח"צ, אלכס שוורץ)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם