יום ו'


23 באפריל

פלייליסט מוזיקה דתית

הקפץ נגן

  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

ליאור אלמליח משיק אלבום פיוטים מהפכני. ראיון

הפייטן ליאור אלמליח בשיתוף עם קובי אוז כמפיק מוזיקלי בפרויקט שכולל פיוטים מוכרים משירי עדות המזרח בעיבודים חדשנים. "אם יש אלבום שיש סיכוי שישמעו אותו במסיבות, בחתונות ואפילו בברים -זה האלבום הזה", הוא אומר

ליאור אלמליח ליאור אלמליח צילום: יח"צ
בטריבונה רביעי, 08 יוני 2016 12:05

ליאור אלמליח נולד וגדל במשפחה מסורתית בקריית שמונה. מאז ילדותו נמשך ללמוד את השירה האנדלוסית בכלל ושירת הבקשות בפרט. כבר בהיותו בן 11 התחיל להופיע ברחבי הארץ, ובעודו סולן בלהקה הצבאית בעת שירותו בצה"ל פרץ בחו"ל והוזמן להופיע בפני הקהילות היהודיות. בהמשך הצטרף אלמליח לתזמורת האנדלוסית הישראלית ובה שימש במשך מספר שנים כסולן הבית . עם השנים בהרכבים מוסיקליים שונים השתתף בפסטיבלים ברחבי העולם כגון: פסטיבל "פאז במרוקו", מוגדור", פאריז פסטיבל מוזיקת עולם, לינקולן סנטר ניויורק ועוד המון פסטיבלים נחשבים.

"התארחתי בפסטיבלים של מוסיקת עולם, מוסיקה אנדלוסית, מוסיקה דתית בכלל", אומר אלמליח בראיון, "זאת אומרת שעל אותה במה יכול להיות אחד מאנשי הדת והמואזין הכי גדולים של המוסלמים, אני כמייצג את היהדות וזמר נוצרי שמייצג את הנצרות. כל סוגי הפסטיבלים שהחומרים שלי מתקשרים אליהם הופעתי בהם. עד היום דאגתי לשמר את האותנטי והמסורתי כמו שהוא גם מבחינת הנגנים וההרכבים והאלבום הזה בעצם בא עם סיפור אחר לגמרי, אלדד פרי איש נדל"ן, היזם ואיש העסקים שהייתה לי היכרות איתו והוא מאוד מעריך את העשייה האומנותיות שלי בתחום הפיוט בתור אחד שגדל בבית מסורתי דתי, ביקש ממני לעשות פרויקט מעניין - אלבום לזכר אביו.

"כשסיפור האלבום הוא בעצם לקחת את הפיוטים הכי מוכרים וידועים מכל הזמנים, קלילים, לא המסובכים, לא המקומות שאני באופן טבעי הייתי הולך אליהם ולהנגיש אותם לקהל הרחב. הרעיון הוא לקחת את הפיוטים המוכרים ולא שזמר ישראלי ישיר אותם אלא דווקא פייטן שבא ושולט בחומרים ייקח את הדברים הפשוטים ויביא אותם לאנשים עם עיבודים הכי מדהימים. ובשביל המשימה הזאת באמת הייתי צריך מפיק מוסיקלי עם ראש שונה ואחר".

כיצד נעשה החיבור בינך לבין קובי אוז דווקא?
"החיבור הראשוני בין קובי אוז לביני נעשה כבר לפני 14 שנים, במסגרת פסטיבל ישראל שנערך בירושלים בזמן שטיפקס היו בשיאם ונבחרו כלהקת השנה, אירחתי אותם יחד עם התזמורת האנדלוסית. לימים יצא לנו לארח אותו לא מעט במופעים של שירת הסליחות ופיוטים מבית אבא. הרעיון שלי היה לקחת את הפיוטים המוכרים לכולם מבית אבא ולהוציא אותם עם עיבודים שונים לגמרי מהמקור ובשביל המשימה הזאת חיפשתי מפיק מוזיקלי עם ראש שונה ואחר, פניתי לקובי אוז, הצגתי לו את החומרים וכעבור שבועיים הוא חזר אליי עם רעיונות מבריקים וחדשניים".

מה המיוחד באלבום הזה?
"לאלבום הזה נבחרו כ- 11 שירים-פיוטים, מקורות השירים הם מצפון אפריקה ומדינות ערב בכלל, אבל הטוויסט המיוחד וכלי הנגינה השונים לוקחים אותם למקום אחר לגמרי-למוזיקה המשלבת בין הפאנקי המאפיין את הסגנון של "הדג נחש" לבין סגנון המוזיקה של "טיפקס"-עם השפעה ים תיכונית ורוק.

"כלי הנגינה של הפיוטים האלה במקור הם הכלים המסורתיים כמו:עוד,כינור, דרבוקות ואילו באלבום הזה שולבו בס, תופים, גיטרות חשמליות וכלי נשיפה כמו- סקסופון, חצוצרה ועוד, הכלים יחד עם הגאונות המוזיקלית של קובי אוז הוסיפו לפיוטים נופך אחר וכששומעים אותם זה ממש נותן חשק לקום ולרקוד, שזה דבר שלא היה קודם.

איך ההרגשה לשמוע את הפיוטים העתיקים בסטייל 2016 חדשני באלבום החדש?
"זאת הייתה עבורי הפתעה עצומה ונעימה. בפעם הראשונה כששמעתי את העיבוד לפיוט "נגילה הללויה" אשר מוכר בכל בתי הכנסת ומקושר לכלל העדות ,נדהמתי! השיר קיבל טוויסט קליל וחדשני וצבע אחר לגמרי".

מיהו קהל היעד העיקרי של המוסיקה הזאת?
"אם הייתי נשאל כך לפני מספר שנים הייתי עונה שקהל היעד באופן טבעי הוא אנשים מעדות המזרח, אבל בשנים האחרונות יש רנסאנס גדול בעולם הפיוט אם זה בעקבות יוצרים ישראלים שמתעסקים בפיוט וזמרים מכל הז'אנרים כמו דוד דאור ואחרים.

"היום המילה "פיוט" לא מבהילה אנשים ויש תהליך של חזרה לשורשים וחיפוש אחר החזרה למקורות", מוסיף אלמליח. "המטרה של האלבום היא להנגיש את "שירת הבקשות" והפיוטים בני אלפי השנים לדור הצעיר של היום ששומע ונחשף לסוגי מוזיקה שונים מכל העולם אבל לא מודע לסגנון עתיק היומין ששייך לנו".

מה המטרה שלך?
"אני רוצה שלפיוטים האלו יתחברו אנשים מכל הגילאים ואם יש אלבום שיש סיכוי שישמעו אותו במסיבות, בחתונות ואפילו בברים -זה האלבום הזה, שפשוט אי אפשר לשמוע אותו מבלי לשמוח, לקום ולרקוד".

האזינו לאחד מהביצועים המיוחדים באלבום. "אליך אקרא יה" בנוסח מרוקאי מסורתי מוכר למילים של רבי שלמה זריהן.

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם