יום ג'


02 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

השקרנים שמגדירים עצמם כמייסדים ופורצי דרך

ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה: בזמן שפחדתם להשתתף באירועי מחאה וישבתם באולפנים, הקלטתם יצירות ועשיתם חזרות בסלון ביתכם המצועצע עם פריזורה, היה מתנדב אמיץ שעוד משנות השבעים לחם מלחמת חורמה, בממסד האכזר והגזעני כדי שינגנו את היצירות שלכם. השתדלתי להבליג, עד עכשיו  

ישראל בונדק ישראל בונדק צילום: רמי זרגרי
ישראל בונדק חמישי, 14 מאי 2015 17:53

להבין את הבלתי מובן. בהעלאת הטור הזה, התחוללה בגופי מלחמת התלבטות בין הצניעות לאמת, האמת ניצחה, מומלץ לקרוא לאט ויותר מפעם אחת! המאמר ארוך, אך מחייב. זה רץ ומשתולל כבר שנים רבות בכל כלי התקשורת, רדיו, טלוויזיה, ועיתונות, הרגשתי חובה וצורך מוסרי להתייחס למי שמוגדרים ומגדירים עצמם פורצי דרך במוסיקה המזרחית, והנה חלק קטן מהאמירות השקריות שהם זוקפים לזכותם: "היינו המייסדים" אמרו, "היינו החלוצים" התגאו, "עשינו מה שעשינו בלי שהתכוונו" העידו, ואפילו "הצלחנו לפרוץ חומות וליצור שינוי בתודעה" - חחחח... תרשו לי לגחך. עם השנים השתדלתי להבליג ולחיות עם זה, עצמתי עיניים, התעלמתי מהעובדות ולעיתים זה גם שעשע אותי, עד שקלטתי שבעצם אולי אלו הן הסיבות שנותנות להם את הזכות להמשיך להתפאר על מהפכות ומאבקים לא להם!

ואולי הם לא אשמים, אשמים אותם עיתונאים ואנשי תקשורת שלא בודקים עובדות, ופועלים משיקולים אישיים זרים ובלתי מקצועיים, בולעים את הסיפורים, ומפרסמים שקרים. כעת החלטתי לשבור שתיקה, ובפעם הראשונה והאחרונה לשתף אתכם בעובדות שאולי רובכם לא מכירים, ואני מקווה שאף אחד לא ינסה לחלוק עליי או להטיף לי מוסר מבלי לבדוק עובדות.

 10360203 899496323406342 377297007547551427 n5b15d
אל תטיפו לי מוסר. ישראל בונדק (צילום: מהאוסף הפרטי)

חברים, לא רק שאותם אנשים לא היו חלק מהמהפכה, חלקם לא נולדו, וחלקם האחר סרבו לשתף פעולה ולהגיע להפגנות מחאה בטענות חשש שהתקשורת תחרים אותם וזה יפגע להם בקריירה בכלל ובכיס בפרט. ואני חשבתי לעצמי, מה היה קורה אם אותם אנשים היו יושבים מולי בשידור חי בטלוויזיה מול כל עם ישראל מסתכלים לי בעיניים ומספרים את מה שהם מספרים כבר שנים, אז עד שזה יקרה, אם בכלל! קבלו טיפ: זמרים זמרות, אמרגנים מפיקים ומעבדים, יחצני"ם כותבים ומלחינים בתעשיית המוסיקה המזרחית, מוכשרים אתם ואני מפרגן לכם, אבל אל תתחזו לגיבורים פורצי דרך- כי אתם לא, ואתם יודעים שאני יודע שאתם לא, ושזו החלטה שקרית, ואומללה.

הפחדנים ישבו בבית בזמן שנלחמתי

בזמן שישבתם באולפנים, הקלטתם יצירות ועשיתם חזרות בסלון ביתכם המצועצע עם פריזורה, משקפי שמש, חליפות פופאי ונעלי טשטש, היה מתנדב אמיץ שעוד משנות השבעים לחם מלחמת חורמה, בממסד האכזר והגזעני כדי שינגנו את היצירות שלכם, מתנדב שאירגן אוטובוסים להפגנות וקיבל עשרות אלות משטרתיים בראש מפרשים, מתנדב שהגיש בגצ"ים, הקים במות ואוהל מחאה מול כנסת ישראל ורשות השידור, מתנדב שהגיע עשרות שנים לדיונים בוועדת תרבות של כנסת ישראל והתעמת עם חברי הוועדה על אי השמעת מוסיקה מזרחית שווה לכל מוסיקה אחרת, מתנדב אמיץ שעבר על חוקי המדינה והקים תחנת שידור פיראטית ראשונה ולא חוקית לקידום התרבות והמוסיקה המזרחית בישראל, ועל כך שילם מחיר כבד, של מעצרים, מעצרי בית וחקירות, תיקים במשטרה, קנסות וישיבה בכלא לתקופות ארוכות.

מתנדב שייקח על עצמו הוצאות משפט ונזקים כלכליים במיליוני שקלים, מתנדב אמיץ שקיבל על עצמו פגיעה תדמיתית חמורה וגזענית כאילו מדובר באחרון העבריינים, כאשר בפועל מדובר בנורמטיבי שכל פשעו הוא העמידה האיתנה על עקרונותיו, והוא בכלל נושא תעודת יושר ונשק ברישיון למעלה מ- 20 שנה, מתנדב שעלה על העץ טיפס כשגופו נחרך ע"י קוצים חודרניות שהשאירו על גופו צלקות שספק אם יגלידו אי פעם, הגיע, ניער, הפירות נפלו, וכשירד לא מצא כלום, באתם אתם ולקחתם הכל.

55df0111232e1c4fd8c02e91888d2313 XL
לו מגיע קרדיט באמת. זוהר ארגוב (צילום: מיכאל קרמר)

אתי לוי

הייתי מתנדב ראשון בישראל שהפיק שני אלבומי מחאה על האפליה, הקיפוח, והפערים החברתיים בישראל, אלבומים אותם ביצעה באומץ רב הזמרת אתי לוי עם ידיעה ברורה כי המהלך יפגע קשות בקריירה המוסיקלית שלה, דבר שאכן קרה בפועל, אז כן, היה צריך מתנדב אמיץ, אני התנדבתי, ולא, לא בקשתי להדליק משואה, לא חיפשתי, ואין לי כל צורך לחפש לקבל פרס או הוקרה.

אינני מייצג, ואינני מתיימר לייצג את עדות המזרח, פעלתי ועשיתי ממניעים אישיים כי לא יכולתי לסבול את זה שאני חי במקום שבו כל מיני אנשים עם דעות גזעניות מזהמים את האוויר שאני נושם, חברים: מאז שאני מכיר את עצמי, אף פעם לא התנפחתי על אף אחד, אף פעם לא מכרתי אף אחד, ואף פעם לא רציתי להיות יותר מדי גדול, אלא רציתי להיות באמצע, ושאף אחד לא ירים עליי את האף, וידבר אליי מלמעלה, גם כשכאבתי סבלתי, והיה לי קשה, אמרתי תמיד יהיה בסדר, ואף פעם לא נתתי את הצ'אנס שמישהו ירחם עליי !!!

כל עוד אני חי, תפסיקו לשקר 

ואם בפורצי דרך עסקינן? אז גם אם הם לא היו פיזית חלק מהמאבק בפועל, הם תרמו רבות למוסיקה המזרחית אסלית אותנטית ואורגינלית בלי שסטו ימינה או שמאלה בכדי למצוא חן בעיני מאן דהוא, ובעיקר הצליחו בזכות הכישרון ולא בזכות אנשי תקשורת מושחתים שמשדרים סינדיקציה במספר תחנות רדיו, ושדואגים לפמפם אותם יום יום פעמיים בשעה, הראויים הם: שימי תבורי, זוהר ארגוב, יהודה קיסר, בן מוש, ג'קי מקייטן, דקלון, אבנר גדסי, משה גיאת, חיים משה, עופר לוי, זהבה בן, אהובה עוזרי, ישי לוי, ניסים סרוסי, להקת צלילי הכרם ולהקת צלילי העוד, אלו אמנים שהוכיחו כשיש איכות אין צורך ביח"צנות הבל משומנת, ואני כל כך מתגעגע לימים שבהם היה נדרש כישרון כדי להצליח, בלי גימיקים, קשרים, ופרוטקציות. בתחום התקשורת ראוי לציין את מי שלמעלה משני עשורים, נתן דחיפה ודריסת רגל ראשונה לקידום התרבות והזמר המזרחי והוא לא אחר מאשר ירון אילן, וזה מתבטא בתוכניות הנוסטלגיה שהוא משדר ברדיו ירושלים, ובטלוויזיה ערוץ המוסיקה 24, שם משדר ירון תוכנית של מיטב העדות בתרבות המזרחית, מאכלים, זמרים, וכיו"ב, אז לכל פורצי הדרך המדומים, באתם על מוכן, שבו בשקט, תעשו חיל, תהנו מהקרקע ומהדרך שסללו עבורכם, מי שהקיזו דם למענכם, אך לעולם אל תנסו לזקוף זאת לזכותכם.

ירון אילן לסיום אבהיר: כי אין באמור לחלוק על כישרונם של אותם אמנים (שאליהם מכוון הטור) בתחום השירה והכתיבה, כבודם במקומם מונח, אלא יותר על הצהרותיהם כאילו היו שותפים מלאים למחאות ולמאבקים שגרמו למהפכה שבקידום התרבות והזמר המזרחי, כי חד משמעית הדברים שקריים ואינם נכונים, סורי, קשה מאוד להתחרות עם הכנות שלי, ומחובתי לפרש ולהסביר את המציאות האמיתית, מציאות שלמענה הקרבתי את חיי, את משפחתי ורכושי, בקיצור, מציאות שלמענה אני מוכן גם להתאבד, וההבדל ביני לבינכם הוא שהביטחון בצדקתי נשאב מין העובדה שאני מחזיק בו.

אל תפרגנו, זה בסדר, התרגלתי, וזה על הכיפאק, אבל שלא תעזו לפזר שקרים ולזקוף לזכותכם מאבקים ומהפכות של אחרים, לפחות וכל עוד אני חי נושם ובועט, זה לא יפה, זה אסור, זה מבייש, זה פלצני, וזה מעשה פחדי! אגב, מה שאני מוציא החוצה זה המעט ממה שאני יודע ומרגיש פנימה, החשיפה, הראיות והעובדות, האמת וכל האמת, בקרוב. ולכל מי שממלמל לעצמו "למי הוא מתכוון", א' - אל מי שמכוון הטור -מבין, ב' - מי שלא הבין ימצא את התשובה בגוף הפוסט, ג'- מה דעתכם על ב'? ודי לחכימא ברמיזא. 

--

הכתוב הינו טור דעה
ישראל בונדק הוא אמרגן ומפיק במוזיקה המזרחית ובעבר פעיל בתנועת הפנתרים השחורים

(צילומים: אלכס שוורץ, אילן פולישוק)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם