יום א'


15 בספטמבר
 • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
  עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
 • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
  עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
 • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
  ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

השקרנים שמגדירים עצמם כמייסדים ופורצי דרך

ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה: בזמן שפחדתם להשתתף באירועי מחאה וישבתם באולפנים, הקלטתם יצירות ועשיתם חזרות בסלון ביתכם המצועצע עם פריזורה, היה מתנדב אמיץ שעוד משנות השבעים לחם מלחמת חורמה, בממסד האכזר והגזעני כדי שינגנו את היצירות שלכם. השתדלתי להבליג, עד עכשיו  

ישראל בונדק ישראל בונדק צילום: רמי זרגרי
ישראל בונדק חמישי, 14 מאי 2015 17:53

להבין את הבלתי מובן. בהעלאת הטור הזה, התחוללה בגופי מלחמת התלבטות בין הצניעות לאמת, האמת ניצחה, מומלץ לקרוא לאט ויותר מפעם אחת! המאמר ארוך, אך מחייב. זה רץ ומשתולל כבר שנים רבות בכל כלי התקשורת, רדיו, טלוויזיה, ועיתונות, הרגשתי חובה וצורך מוסרי להתייחס למי שמוגדרים ומגדירים עצמם פורצי דרך במוסיקה המזרחית, והנה חלק קטן מהאמירות השקריות שהם זוקפים לזכותם: "היינו המייסדים" אמרו, "היינו החלוצים" התגאו, "עשינו מה שעשינו בלי שהתכוונו" העידו, ואפילו "הצלחנו לפרוץ חומות וליצור שינוי בתודעה" - חחחח... תרשו לי לגחך. עם השנים השתדלתי להבליג ולחיות עם זה, עצמתי עיניים, התעלמתי מהעובדות ולעיתים זה גם שעשע אותי, עד שקלטתי שבעצם אולי אלו הן הסיבות שנותנות להם את הזכות להמשיך להתפאר על מהפכות ומאבקים לא להם!

ואולי הם לא אשמים, אשמים אותם עיתונאים ואנשי תקשורת שלא בודקים עובדות, ופועלים משיקולים אישיים זרים ובלתי מקצועיים, בולעים את הסיפורים, ומפרסמים שקרים. כעת החלטתי לשבור שתיקה, ובפעם הראשונה והאחרונה לשתף אתכם בעובדות שאולי רובכם לא מכירים, ואני מקווה שאף אחד לא ינסה לחלוק עליי או להטיף לי מוסר מבלי לבדוק עובדות.

 10360203 899496323406342 377297007547551427 n5b15d
אל תטיפו לי מוסר. ישראל בונדק (צילום: מהאוסף הפרטי)

חברים, לא רק שאותם אנשים לא היו חלק מהמהפכה, חלקם לא נולדו, וחלקם האחר סרבו לשתף פעולה ולהגיע להפגנות מחאה בטענות חשש שהתקשורת תחרים אותם וזה יפגע להם בקריירה בכלל ובכיס בפרט. ואני חשבתי לעצמי, מה היה קורה אם אותם אנשים היו יושבים מולי בשידור חי בטלוויזיה מול כל עם ישראל מסתכלים לי בעיניים ומספרים את מה שהם מספרים כבר שנים, אז עד שזה יקרה, אם בכלל! קבלו טיפ: זמרים זמרות, אמרגנים מפיקים ומעבדים, יחצני"ם כותבים ומלחינים בתעשיית המוסיקה המזרחית, מוכשרים אתם ואני מפרגן לכם, אבל אל תתחזו לגיבורים פורצי דרך- כי אתם לא, ואתם יודעים שאני יודע שאתם לא, ושזו החלטה שקרית, ואומללה.

הפחדנים ישבו בבית בזמן שנלחמתי

בזמן שישבתם באולפנים, הקלטתם יצירות ועשיתם חזרות בסלון ביתכם המצועצע עם פריזורה, משקפי שמש, חליפות פופאי ונעלי טשטש, היה מתנדב אמיץ שעוד משנות השבעים לחם מלחמת חורמה, בממסד האכזר והגזעני כדי שינגנו את היצירות שלכם, מתנדב שאירגן אוטובוסים להפגנות וקיבל עשרות אלות משטרתיים בראש מפרשים, מתנדב שהגיש בגצ"ים, הקים במות ואוהל מחאה מול כנסת ישראל ורשות השידור, מתנדב שהגיע עשרות שנים לדיונים בוועדת תרבות של כנסת ישראל והתעמת עם חברי הוועדה על אי השמעת מוסיקה מזרחית שווה לכל מוסיקה אחרת, מתנדב אמיץ שעבר על חוקי המדינה והקים תחנת שידור פיראטית ראשונה ולא חוקית לקידום התרבות והמוסיקה המזרחית בישראל, ועל כך שילם מחיר כבד, של מעצרים, מעצרי בית וחקירות, תיקים במשטרה, קנסות וישיבה בכלא לתקופות ארוכות.

מתנדב שייקח על עצמו הוצאות משפט ונזקים כלכליים במיליוני שקלים, מתנדב אמיץ שקיבל על עצמו פגיעה תדמיתית חמורה וגזענית כאילו מדובר באחרון העבריינים, כאשר בפועל מדובר בנורמטיבי שכל פשעו הוא העמידה האיתנה על עקרונותיו, והוא בכלל נושא תעודת יושר ונשק ברישיון למעלה מ- 20 שנה, מתנדב שעלה על העץ טיפס כשגופו נחרך ע"י קוצים חודרניות שהשאירו על גופו צלקות שספק אם יגלידו אי פעם, הגיע, ניער, הפירות נפלו, וכשירד לא מצא כלום, באתם אתם ולקחתם הכל.

55df0111232e1c4fd8c02e91888d2313 XL
לו מגיע קרדיט באמת. זוהר ארגוב (צילום: מיכאל קרמר)

אתי לוי

הייתי מתנדב ראשון בישראל שהפיק שני אלבומי מחאה על האפליה, הקיפוח, והפערים החברתיים בישראל, אלבומים אותם ביצעה באומץ רב הזמרת אתי לוי עם ידיעה ברורה כי המהלך יפגע קשות בקריירה המוסיקלית שלה, דבר שאכן קרה בפועל, אז כן, היה צריך מתנדב אמיץ, אני התנדבתי, ולא, לא בקשתי להדליק משואה, לא חיפשתי, ואין לי כל צורך לחפש לקבל פרס או הוקרה.

אינני מייצג, ואינני מתיימר לייצג את עדות המזרח, פעלתי ועשיתי ממניעים אישיים כי לא יכולתי לסבול את זה שאני חי במקום שבו כל מיני אנשים עם דעות גזעניות מזהמים את האוויר שאני נושם, חברים: מאז שאני מכיר את עצמי, אף פעם לא התנפחתי על אף אחד, אף פעם לא מכרתי אף אחד, ואף פעם לא רציתי להיות יותר מדי גדול, אלא רציתי להיות באמצע, ושאף אחד לא ירים עליי את האף, וידבר אליי מלמעלה, גם כשכאבתי סבלתי, והיה לי קשה, אמרתי תמיד יהיה בסדר, ואף פעם לא נתתי את הצ'אנס שמישהו ירחם עליי !!!

כל עוד אני חי, תפסיקו לשקר 

ואם בפורצי דרך עסקינן? אז גם אם הם לא היו פיזית חלק מהמאבק בפועל, הם תרמו רבות למוסיקה המזרחית אסלית אותנטית ואורגינלית בלי שסטו ימינה או שמאלה בכדי למצוא חן בעיני מאן דהוא, ובעיקר הצליחו בזכות הכישרון ולא בזכות אנשי תקשורת מושחתים שמשדרים סינדיקציה במספר תחנות רדיו, ושדואגים לפמפם אותם יום יום פעמיים בשעה, הראויים הם: שימי תבורי, זוהר ארגוב, יהודה קיסר, בן מוש, ג'קי מקייטן, דקלון, אבנר גדסי, משה גיאת, חיים משה, עופר לוי, זהבה בן, אהובה עוזרי, ישי לוי, ניסים סרוסי, להקת צלילי הכרם ולהקת צלילי העוד, אלו אמנים שהוכיחו כשיש איכות אין צורך ביח"צנות הבל משומנת, ואני כל כך מתגעגע לימים שבהם היה נדרש כישרון כדי להצליח, בלי גימיקים, קשרים, ופרוטקציות. בתחום התקשורת ראוי לציין את מי שלמעלה משני עשורים, נתן דחיפה ודריסת רגל ראשונה לקידום התרבות והזמר המזרחי והוא לא אחר מאשר ירון אילן, וזה מתבטא בתוכניות הנוסטלגיה שהוא משדר ברדיו ירושלים, ובטלוויזיה ערוץ המוסיקה 24, שם משדר ירון תוכנית של מיטב העדות בתרבות המזרחית, מאכלים, זמרים, וכיו"ב, אז לכל פורצי הדרך המדומים, באתם על מוכן, שבו בשקט, תעשו חיל, תהנו מהקרקע ומהדרך שסללו עבורכם, מי שהקיזו דם למענכם, אך לעולם אל תנסו לזקוף זאת לזכותכם.

ירון אילן לסיום אבהיר: כי אין באמור לחלוק על כישרונם של אותם אמנים (שאליהם מכוון הטור) בתחום השירה והכתיבה, כבודם במקומם מונח, אלא יותר על הצהרותיהם כאילו היו שותפים מלאים למחאות ולמאבקים שגרמו למהפכה שבקידום התרבות והזמר המזרחי, כי חד משמעית הדברים שקריים ואינם נכונים, סורי, קשה מאוד להתחרות עם הכנות שלי, ומחובתי לפרש ולהסביר את המציאות האמיתית, מציאות שלמענה הקרבתי את חיי, את משפחתי ורכושי, בקיצור, מציאות שלמענה אני מוכן גם להתאבד, וההבדל ביני לבינכם הוא שהביטחון בצדקתי נשאב מין העובדה שאני מחזיק בו.

אל תפרגנו, זה בסדר, התרגלתי, וזה על הכיפאק, אבל שלא תעזו לפזר שקרים ולזקוף לזכותכם מאבקים ומהפכות של אחרים, לפחות וכל עוד אני חי נושם ובועט, זה לא יפה, זה אסור, זה מבייש, זה פלצני, וזה מעשה פחדי! אגב, מה שאני מוציא החוצה זה המעט ממה שאני יודע ומרגיש פנימה, החשיפה, הראיות והעובדות, האמת וכל האמת, בקרוב. ולכל מי שממלמל לעצמו "למי הוא מתכוון", א' - אל מי שמכוון הטור -מבין, ב' - מי שלא הבין ימצא את התשובה בגוף הפוסט, ג'- מה דעתכם על ב'? ודי לחכימא ברמיזא. 

--

הכתוב הינו טור דעה
ישראל בונדק הוא אמרגן ומפיק במוזיקה המזרחית ובעבר פעיל בתנועת הפנתרים השחורים

(צילומים: אלכס שוורץ, אילן פולישוק)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם

הגיבו לכתבה

תגובות
(29 תגובות)
תגובות

 • תגובה- בכיין

  עוד בכיין מדופלם

  בכיין חמישי, 21 מאי 2015 08:53
  דיווח
 • תגובה- ציון דהן

  כל מילה בסלע חקוקה ישראל בונדק זה אחד ויחיד בדור. אחד הגברים הכי אמיתיים לא רואה בעיניים ועושה בית ספר לכל מי שחושבים עצמם גברי.

  ציון דהן רביעי, 20 מאי 2015 08:20
  דיווח
 • תגובה- אחת שאוהבת

  אני חולה על האיש הזה כמה אמיתי ונכון.גברררררר

  אחת שאוהבת שני, 18 מאי 2015 08:34
  דיווח
 • תגובה- אחד שיודע

  כי כולם נמושות ואין להם את האומץ לצאת במלחמות רק ללקק בוקר וערב לשדרנים ולעיתונאים

  אחד שיודע ראשון, 17 מאי 2015 13:17
  דיווח
 • תגובה- יסמין

  חולה על האיש הזה. לוחם גבר לא רואה בעיניים ואומר את הדברים הנכונים ביותר. מעריצה אותך בונדק אשרייך

  יסמין ראשון, 17 מאי 2015 07:53
  דיווח
 • תגובה- ציון דהן

  ישראל בונדק פנתר וגבר אמיתי. מי חושב אחרת הוא קנאי פחדן אשריך בונדק להגיד את מה שאני והרבה פוחדים להגיד. אין על זמרים ומוסיקה של פעם. היום הכל מוסיקה של פטישים איכסה

  ציון דהן שבת, 16 מאי 2015 23:59
  דיווח
 • תגובה- הרצל כהן

  ישראל בונדק אתה אחד בדור גבר שבגברים הכי אמיתי וצודק .אין עליך מעריץ אותך

  הרצל כהן שבת, 16 מאי 2015 22:44
  דיווח
 • תגובה- סמי

  אם היו עוד אנשים כמו בונדק בישראל היה טוב לכולם!!!

  סמי שבת, 16 מאי 2015 12:48
  דיווח
 • תגובה- יש בי אהבה והיא תנצח

  הטור הזה נכון באופן חלקי תמיד יהיו כאלה שיפחדו מה יגידו עליהם ואיך יסתכלו עליהם כמו בפרשת אייל גולן שפחדו פחד מוות לצאת ולהגן עליו אבל בלי מוסיקה טובה אין בסיס להצלחה ולא יעזרו כל המלחמות שלך נגד כל העולם כמה שיהיו אמיתיות והרבה אומץ

  יש בי אהבה והיא תנצח שישי, 15 מאי 2015 19:28
  דיווח
 • תגובה- דנה אסיף

  פוסט אמיתי ומרגש רק חבל שיש פה אנשים עם בעיות בהבנת הנקרא, תהיו כפרות על בונדק. גבר אמיתי פיו ולשונו אחד הם

  דנה אסיף שישי, 15 מאי 2015 16:29
  דיווח
 • תגובה- איריס רחמים

  יש פה כמה כוסיות בתחפושת גברים מאחורה המקלדת, פחדני ישראל בונדק זה אחד בדור. פנתר ולוחם שעשה רבות למען הכלל

  איריס רחמים שישי, 15 מאי 2015 16:05
  דיווח
 • תגובה- ניסו

  גם אם נלחמת זה לא אומר שזמר כמו אייל גולן לא תרם פי אלף ממך! אייל הזמר הכי גדול שהיה בישראל אי פעם...!

  ניסו שישי, 15 מאי 2015 15:53
  דיווח
 • תגובה- שלומי

  מה קרה כאן לכל המלכלכים למיניהם כואב לכם התחת שישראל בונדק אומר בפנים שלכם ? לעומת זאת אתם פה מתחבאים מאחורי המילים הריקות שלכם משקשקים מפחד. נמושות! נראה אותכם י'חלאות אומרים את כל מה שאתם כותבים לבונדק. יחי הפחד !!!

  שלומי שישי, 15 מאי 2015 15:48
  דיווח
 • תגובה- דנה אסיף

  אדון אמיר, ישראל בונדק תמיד לחם את המלחמות של המוסיקה המזרחית והוא לא מתחרה עם אף אחד לאן הוא הביא את הזמר שלו, רק לתקן אותך מי שעשה את שרית חדד זה לא גואטה זו היא עצמה והיא גם עשתה את גואטה, ישראל בונדק גם לא הזכיר את אתי לוי, וברוך ה' היא לא צריכה וילה לא היא ולא אתי בשביל לחיות טוב ולנקר עיניים. וכל הזמרים שמצליחים היום הם לא מצליחים בגלל האמרגנים שלהם הם מצליחים בגלל שירים טובים, וזה שמשמיעים אותם היום בתדירות גבוהה, זה בזכות המלחמות של ישראל בונדק. אדיוט !!

  דנה אסיף שישי, 15 מאי 2015 15:45
  דיווח
 • תגובה- יעקב טויטו

  חחחח איזה מגיבים פחדנים יש פה .אני מכיר את בונדק ופועלו ואלה שמכפישים בעילום שם. תפרגנו אין לכם שמץ של מוסג על מי אתם מלכלכים הבן אדם עם הקומבינות שלו יגיע גם אליכם חבל

  יעקב טויטו שישי, 15 מאי 2015 15:18
  דיווח
 • תגובה- נעמי

  תמיד אתה מחלק ציונים לזמרים -אולי תחלק ציון לעצמך לעומת אמרגנים אחרים?ראה לדוגמא לאן הביא אבי גואטה את שרית חדד ולאן אתה הבאת את אתי לוי????במקום לרמוס את הזמרים הטובים והמצליחים של היום שאהובים על כל המגזרים קצת תסתכל על המציאות בעיניים וכנראה שאתה לא כ"כ מוכשר .האמרגנים של היום עושים את העבודה והתוצאות בשטח.

  נעמי שישי, 15 מאי 2015 15:00
  דיווח
 • תגובה- אמיר

  אם אתה פרצת דרך והזמרים שאתה מייצב מדוע כולכם פשטתם רגל ואין לכם אפילו בית לגור בו.תראה את שרית חדד עצמאית ומסודרת ומנגד הפורצת דרך שלך אתי לוי או זהבה בן רעבות ללחם וזרוקות בדירת חדר.הזמרים של היום מצליחים ועצמאיים ואת זה קשה לך לקבל וחבל.

  אמיר שישי, 15 מאי 2015 14:54
  דיווח
 • תגובה- ויצמן

  כל מילה חקוקה בסלע איש יקר.. להצלחות פנים רבות...ונלחמים יש מעט מאוד

  ויצמן שישי, 15 מאי 2015 11:41
  דיווח
 • תגובה- מיכל

  ישראל בונדק אין לי מושג למי אתה מכוון כי אין שמות אבל כתבת שלזוהר ארגוב מגיע קרדיט אז זוהר ארגוב לא עשה כלום במוסיקה לא היה פורץ דרך שר רגיל לא הביא שום דבר חדש למוסיקה.
  בעניין מה שאתה נתת למוסיקה אין ספק היית עם עוד אנשים שנתנו למען המוסיקה המזרחית כאלו שהיו איתך באותה תחנה ועוד תחנות רדיו ועוד המון שתרמו למוסיקה כל אחד בדרכו , אז כבוד למי שנתן ונותן עד היום .

  מי שפרץ דרך מוסיקאלית לא מבחינת אמרגנות וניהול תחנות אלא כזמר שהוא מעל זוהר ארגוב אם צריך לומר אמת , זה אך ורק זמר 1 שמו אייל גולן הוא הביא את הרף הגבוהה הוא בלבד .

  לא בדקתי אם הוא מוזכר בכתבה אבל כאשר נותנים עמדה חשוב לדייק.

  נ.ב אני לא נגדך זו רק דיעה בלבד ואותך מכבדת .

  מיכל שישי, 15 מאי 2015 11:35
  דיווח
 • תגובה- חונדה חונדה

  ישראל גיבור תרבות אמיתי.לא נשכח שלחמת כל חייך למען התרבות המזרחית ובזכותך השירים האלו היום מושמעים ברדיו כי עד לפני כמה שנים הם היו מושמעים רק בתחנות הפיראטיות ונתנו לנו שעה של גטו ביום שישי ברשת גימל. האמת תמיד יוצאת לאור ואתה הוא אחד האבות המייסדים הכי חשובים בענף הזה אתה ששכבת על הגדר שהקרבת הכל למען האידיאולוגיה שלך. יודעים ומעריכים.

  חונדה חונדה שישי, 15 מאי 2015 09:40
  דיווח
 • תגובה- אהרון

  לא קשה לדעת למי בונדק מתכוון הוא כתב את כולם חוץ מאביהו מדינה שהדליק משואה ביום העצמאות

  אהרון שישי, 15 מאי 2015 01:18
  דיווח
 • תגובה- Ailana Atias

  התגובה שרשמתי למטה מיועדת ליוסי שמתחבא מאחורי המקלדת ולא לזמר שאוהב אותך. איתך הסליחה.

  Ailana Atias חמישי, 14 מאי 2015 23:10
  דיווח
 • תגובה- ailana atias

  ישראל בונדק יש לו נסיון חיים שלך ולעוד כמה מליוני אנשים לא יהיה אף פעם. ואם יש לך איזושהי טענה תפנה לישראל ואל תתחבא מאחורי המקלדת, ישראל בונדק הוא הגבר האחרון שיבכה י'חתיכת אדיוט. זה מיועד לך הזמר "שאוהב" את ישראל בונדק. עאלק.

  ailana atias חמישי, 14 מאי 2015 23:08
  דיווח
 • תגובה- זמר שאוהב אותך מאד

  ישראל לייק ענק שאתה שומר על האמת שלך ולא סופר אף אחד!!!!!

  זמר שאוהב אותך מאד חמישי, 14 מאי 2015 21:57
  דיווח
 • תגובה- יוסי

  קראתי את כל מה שכתבת ויש לך טעות בתפיסה ובמחשבה, לקדם את המוסיקה המזרחית לא אומר לשבור ולהרביץ למי שלא משמיע אלא לעשות מוסיקה טובה שישמיעו יכבדו ויוקירו ואתה אין לך את זה. אתה לא מוסיקאי רק אמרגן עם כל הכבוד לך.. אייל גולן שרית חדד אביהו מדינה חיים משה ודקלון עשו שירים שכולם שומעים ואהובים והרבה בזכותם היום נותנים במה למוסיקה המזרחית. אם אין זמרים וקודם כל יוצרים טובים שיודעים לעשות שירים ברמה לטעם הקהל ולטעם השדרנים ברדיו אז לא שווה כלום. להתלונן ולבכות זה מקצוע ואתה עושה את זה טוב אין ספק אבל צריך גם לשנות את המחשבה ולהעריך מוסיקאים גדולים שתרמו הרבה מאוד למוסיקה. מקווה שתבין אותי וגם אם לא אז לא נורא...

  יוסי חמישי, 14 מאי 2015 21:05
  דיווח
 • תגובה- ירין שחף

  לכל הפחדנים שמאחורי המקלדת למה מפחדים? אין אומץ? תזדהו ניראה אותכם. מעניין אותי לדעת אם אתם יכולים להגיד בפנים לישראל את מה שאתם כותבים !!! בטח שלא !

  ירין שחף חמישי, 14 מאי 2015 20:07
  דיווח
 • תגובה- יצחקי

  צודק בכל מילה ומילה כאן

  יצחקי חמישי, 14 מאי 2015 19:38
  דיווח
 • תגובה- יש לי חדשות בשבילך בונדק

  תפסיק להתלהב מעצמך כי זמרים ויוצרים שמוציאים שירים שהם להיטים הם תורמים יותר ממךךךך!!!!

  יש לי חדשות בשבילך בונדק חמישי, 14 מאי 2015 19:20
  דיווח
 • תגובה- רון

  ישראל בונדק התותח קראתי ואתה צודק בכל מילה אין אנשים כמוך

  רון חמישי, 14 מאי 2015 18:53
  דיווח