יום ב'


21 באוקטובר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

אוהבים להיזכר בזמרים הותיקים רק אחרי מותם

ישראל בונדק בטור אישי לבטריבונה: למרות ההצלחה הנוכחית הזמרים הותיקים, נכסי צאן הברזל של התרבות והמוזיקה המזרחית בישראל חיים במצב כלכלי מביש. הם אכולי בושה והבטן שלהם מלאה כלפי בני עדות המזרח שמתעלמים מהם.

ישראל בונדק שישי, 15 יוני 2012 17:30

האמנים הוותיקים רעבים ללחם. אותם אמנים שבזכותם המוזיקה המזרחית היום הגיעה לאן שהגיעה- אף אחד לא רואה אותם ממטר. אני שואל את עצמי: האם זוהר ארגוב קיבל את הכבוד הראוי? האם ג'קי מקייטן קיבל את הכבוד הראוי? האמנים החשובים האלה רק אחרי שהם נפטרים, אם זה ממצוקה כלכלית וגם את זה מכל דבר אחר פתאום הם מקבלים את הערכה שלא קיבלו בחייהם.
ג'קי מקייטן

למרות הצלחתה הנוכחית של המוזיקה המזרחית הזמרים הותיקים שהם למעשה נכס צאן ברזל והאבות המייסדים של התרבות והמוזיקה המזרחית בישראל, אכולי בושה. הם ממעטים לדבר ומשאירים הכול בתוך עצמם והבטן שלהם יותר מלאה כלפי עדות המזרח, מאשר כלפי אחינו בני עדות אשכנז שדיכאו וניכרו אותם בשנים הקודמות. רוב הזמרים הוותיקים חיים היום למעשה במצב כלכלי מביש כתוצאה ישירה ממה שקורה היום.

מי שיכול היה יותר לתת להם את הגב ולעזור בתקומה הם הזמרים הנוכחיים (שעדיף לא להזכיר את שמם) שהגיעו לאן שהגיעו בזכותם – אבל אני כבר אמרתי את זה בטור הקודם - האומנים המזרחיים אלופים בלשכוח מאיפה הם באו.

אני היום רואה ואפילו גם מקנא, אילו עדות המזרח היו אנשים נחושים ומלוכדים כמו אחינו בני עדות אשכנז, פני המדינה היו נראים אחרת, אבל לצערי בני עדות ברובם המזרחית מעדיפים להמשיך ללכת ולהיות משת"פים של הממסד האשכנזי וזאת בעיקר בגלל שיבוצם בתפקידים זוטרים כאלה ואחרים ומי שנשאר מנצח אלו בעצם האשכנזים.

צחוקו של הגורל הוא דווקא אלו שאני נאבקתי נגד כל מה שהם ייצגו, דווקא הם, עדות אשכנז, נותנים יותר כתף ועוזרים לאנשים האלה, יותר מכל ה"עבד כי ימלוך" מעדות המזרח.

המצב כזה שיש אמנים מעמודי הטווח של המוזיקה המזרחית ששכבו על הגדר והיום אין להם איך לגמור את החודש אז זו האמ-אמא של האפליה. הם יושבים בצמתים ומנגנים בשביל לעשות כמו שקלים כדי להתפרנס, ומצד שני, ישנם אומנים שהולכים לקחת 200 ו300 אלף שקל עבור מופע והם לא רואים ממטר את אותם מסכנים שמסתובבים בצמתים והם ניגנו להם בתחילת דרכם. יש בורא לעולם והמבין יבין. הם יודעים בדיוק למה ולמי אני מתכוון.

"זוהר ארגוב ההוכחה לכך שיש איכות - אין צורך ביחצ"נות"

זוהר ארגוב


עכשיו מידי פעם (מה שלא קרה בעבר), אני שומע את ג'קי מקייטן ברדיו, ככה באמת מידי פעם, האנשים האלה שמתייחסים היום לג'קי מקייטן ז"ל לא התייחסו אליו בכלל וזרקו אותו מכל המדרגות לפני מותו כשהוא פנה אליהם. זה שיא הצביעות, ואני מכיר כאלה בלי סוף, רק שבנוכחותי הם מתנהגים אחרת כי הם יודעים שאני יודע.

גם זוהר ארגוב שהפך רק אחרי מותו להיות למלך, עדיין עד היום, עשרות שנים אחרי מותו, אנשים עושים עליו כסף לאחר ששכחו אותו בימיו האחרונים. אני לקראת הסוף שלו, חבר טוב שלי בשם ניסים בן חיים הציע לי ככה לטפל בו עוד כשהוא היה זרוק והיה ישן פה על המדרכות בירושלים, מי הסתכל עליו בכלל?! אבל היום לא מפסיקים להשמיע אותו והוא נהפך להיות מיתוס.

מבחינתי וכדאי שהרבה אנשים ידעו את זה - זוהר ארגוב הוא ההוכחה לכך שכשיש איכות ואין צורך ביחצ"נות משומנת, בהתבזות של צביעת שיערות וכל מיני פריזורות ובנעלי טשטש ואלו שמסתובבים עם משקפי שמש בשעה 2 לפנות בוקר עם עדרים של מעריצות מזדנבות מאחוריהם. זוהר ארגוב הוא ההוכחה הטובה לכך.

אם יש איכות לא צריך את כל מה שהזכרתי. יש כאלו שאוהבים להיזכר באמנים הוותיקים רק אחרי מותם, ויש אפילו שמעיזים ועושים שירים שלהם אחרי מותם ואני שואל למה לא לפני? בטח יהיו כאלו שיקראו את השורות הללו ויגידו - "מי הוא בכלל ובאיזו זכות הוא מדבר כך?"- האנשים האלה צריכים להבין וכדי להבין אותי הם היות צריכים ללכת קיברת דרך בנעליים שלי, ליפול איפה שנפלתי, לקום איך שקמתי ולחיות איך שחייתי כולל היום - ואז אולי הם יבינו בדיוק על מה אני מדבר.

הכתוב הינו טור דעה המשקף את דעת הכותב. 

--


ישראל בונדק אמרגנה הוותיק של הזמרת אתי לוי ובעבר פעיל תנועת המחאה "הפנתרים השחורים".


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם

הגיבו לכתבה