יום ו'


23 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

יהודה קיסר: "מקנאים בהצלחה של אייל גולן"

אחרי ששופטי אקס פקטור בחרו להדיח את יהודה קיסר, מה שעורר תמיכה מלאה בעדו בתעשייה וברחוב, לאומן, הגיטריסט, ואחד מחלוצי הז'אנר המזרחי, יש בטן מלאה על מה שקורה בתכנית, פרשת אייל גולן החדשה, ועל מדינת ישראל שאינה מתקצבת אמנים וותיקים: "אני מכיר אמנים שהגיעו לחרפת רעב". ראיון אישי

יהודה קיסר ואייל גולן בערב מחווה לזוהר יהודה קיסר ואייל גולן בערב מחווה לזוהר צילום: אלוני מור
שלומית צברי שישי, 24 יולי 2015 09:39

שלום יהודה, אני רוצה לדבר איתך על הנושא של אקס פקטור. איך זה היה לך?
"האודישן לא היה טוב ואני אסביר לך למה. בחזרות אמרתי שאני בא עם הרכב רוקיסטי, ואני צריך שיהיו כלים חיים בס, תופים ועוד כי אנחנו באים לעשות רוק כאסחיסטי, ואז הם אמרו: תעלה אקוסטי, ואני הסברתי להם שזה לא הסגנון וזה יהרוס את השיר ואז הם הבטיחו שיעבירו אותנו ככה את השלב הראשון והבטיחו שבנוקיה הכל יהיה אחרת".

ואז מה קרה?
"הגענו לנוקיה וכמובן שזה לא קרה, השופטים מבינים שזה לא נשמע טוב עלינו בכל זאת והבאתי גם פלייבק למקרה הצורך, ולמרות הכל לא שמעו את המנגינה טוב אז התחלתי לסמן עם הידיים לשופטים, הם התעקשו שנמשיך ולא עברנו את האודישן, גם לא התכוונתי שנעבור אותו בצורה כזו, אפילו משה פרץ אמר שאצלו בהופעה זה בחיים לא יקרה".

>> ביקורת: לא אתם תשפטו את יהודה קיסר

11268937 936218659762923 9092167733147769464 n
זמר לא יכול לשפוט זמר. יהודה קיסר (צילום: אילן פולישוק)

מה לדעתך הייתה הטעות?
"באקס פקטור הבינלאומי בחו"ל יש שופטים מגוונים, לא ארבעה זמרים כמו כאן, ואם מדברים על רמות ניהול – כאן ושם, זה הבדל של שמיים וארץ. שנית, לא התבטאנו כפי שאנחנו רוצים ויודעים, בפעמים הקודמות בתוכניות אחרות היו שופטים מכל מיני סגנונות, צדי צרפתי, צביקה הדר, רני רהב ולכל אחד תפקיד אחר משלו. זמר לא יכול לשפוט זמר, נקודה! שופט דן נאשמים, הרכב צריך אנשי מקצוע. צריך אנשי תקשורת, במאים ועוד מהתחום, אבל לא זמרים בלבד כי זה לא לעניין".

הקהל ברחוב מחבק? מה היו התגובות?
"בכל מקום מפרגנים ואומרים שאנחנו נהדרים, יש לנו ביוטיוב הופעות שנשמעות יותר יפה ומבוצעות טוב יותר מהאודישן הזה. הבאתי איתי כישרונות אחד אחד אפילו שלשום בהופעה באו אנשים ושאלו אותנו למה לא הופעתם כמו שצריך? הם לא מביאים שהטכנאים לא הוציאו אותנו נכון בעיני הקהל, בלי מיקרופונים טובים, בלי בס ובלי תופים אם אין כלים נכונים אי אפשר להתבטא".

"שרת התרבות תפקידה - לשמור עלינו" 

המצב של האמנים הוותיקים לא משהו, בלשון המעטה. מה תפקיד המדינה בסיפור?
"שרת התרבות כשרת הבטחון תפקידה לשמור על התרבות הישראלית, אני כמוזיקאי מוכר מכיר ופוגש הרבה חברים שמגיעים לחרפת רעב. לתרבות יש תקציב שהיא מקבלת ובסל הזה נכלל ספורט וכדורגל ובעיניי לכדורגל והכדורסל יש מספיק כספים. קחי למשל דוגמא סרט, אדם רוצה לעשות סרט בעלויות יקרות הוא מכין תסריט יפה הוא מקבל תקציב 50,000 דולר כי הסרט עולה 200,000 דולר. ללהקה יש עלויות, ואם רוצים להקים לבד ומתחילים מאפס אין פשוט למי לפנות וזה מפליא אותי. אמנים מוזיקאים שעברו לגיל הזקנה ולא מתפקדים אין להם שום קרן שתגן עליהם".

אתה נשמע מאוכזב מאוד.
"כל אמן יוצא לו בחיים להתנדב להמון הופעות אבל כשהוא זקוק לא עוזרים לו. יש חולה שצריך התרמות אז מזמינים לו 3-4 אומנים שעולים בערך 40 אלף ש"ח כל אחד, הם עולים בחינם, העזרה ניתנה, ואז הם שוכחים את האמנים האלו. אמן, רבע מחייו מתנדב ומעבר לכך שזה מצווה וזכות לעזור לאנשים, יש את האמת שמונחת על השולחן".

תן לי דוגמאות לאמנים שפגשת במצב קשה.
"אבא של סי הימן, נחצ'ה, משורר עם רמות כשרון בלתי מוגדרות, הגיע לחרפת רעב ורק שלמה ארצי מכיסו הפרטי, בא ועזר לו. גם הזמר דוד אבידן שנפטר בגיל 60 חולה ועני. לצערי, אלה סיפורים מתומצתים מתוך רבים מאוד". 

מה קורה איתך? מישהו עזר לך?
"עשו לי שניים לא אחד וזה עזר לי חלקית, היו ימים שהייתי ישן באוטו ואני עד עכשיו עוזר לעצמי מנגן ברחובות, ירון אילן גם נתן לי דלת פתוחה ואמר לי: 'תבוא מתי שאתה יכול לנגן, אבל אני רוצה להופיע במקומות ציבוריים גדולים מופעי קיץ שהמדינה נותנת".

7c7b96f53ac4e184df929c559e57af26 XL
אחרי תאונה התחיל הרומן עם הגיטרה (צילום: יח"צ)

"ישנתי עם אייל גולן בבתי מלון, הוא בנאדם שקול"

אם נחזור לילדות שלך מה אתה זוכר על עצמך?
"נולדתי בקרית אונו, אבל כנער גדלתי בכרם התימנים בימים שבדיוק התחילה המוזיקה המזרחית לפעום. הייתה לי סבתא שעבדה שם בשכונה היא מכרה פלאפל ובסמטאות של הכרם תמיד היו מופעי רחוב אז תמיד הייתי עומד ומסתכל. כילד אהבתי לתופף על סירים ואני זוכר שיום אחד היא גם לקחה אותי להופעה של משה משומר, שלום שובלי ודקלון.

הרגע המכונן עם הגיטרה קרה בזכות מקרה הזוי כשהייתי בלונה פארק נדרסתי ע"י מכונית קרטינג, נפצעתי קשה ושכבתי במיטה עם רגל תלויה במשך 8 חודשים. אחותי קנתה לי גיטרה והתחלתי להתאמן עם פטיפון על השירים של אהרון עמרם וג'ו עמר ז"ל. בחלוף הימים התחלתי לעבוד עם צלילי העוד הלהקה שהקמתי"

אלה היו ימים שלא יישכחו. 
"הלהקה פרצה בגדול חרשנו את הארץ בהופעות כל יום במקום אחר, ג'קי מקייטן בא לשיר, זוהר ארגוב ז"ל גם ולימים פתחתי גם אולפן שבו הקלטתי את ציון גולן, חיים משה, מרגול, אלי לוזון ועוד רבים וטובים. עשרות זמרים פרצו והצליחו עד היום".

לסיום, אי אפשר שלא לשאול אותך על הפרשה החדשה של אייל גולן, בתור מי שיש לו היכרות ארוכה איתו.
"תראי כרגע אני לא מעורב בפרשיות ממש, אבל אני הייתי מופיע איתו שנים בכל מקום אפשרי, היו פרשיות עליו בעבר ואייל יצא ללא רבב ואני עם יד על הלב לא האמנתי אף פעם לתקשורת. אני שנים ישנתי איתו בבתי מלונות אייל אדם מבין ושקול ועובדה שהוא יצא נקי לגמרי. לא יודע מי מרע לו ולמה בעצם? את התשובות נדע מהתקשורת ואני לא יכול לענות. יכול להיות שמקנאים בהצלחה שלו כי מדובר פה באדם כשרוני מאוד, עם קול נדיר וקשה לעקוף את זה".

>> למה גירש אליקו את צלם בטריבונה?

>> "סיפור לידור יוספי צריך להדליק נורה אדומה לכולם"


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם