יום ו'


10 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

חגיגה יוונית: ראיון אישי וראשוני עם הזמר טליוסיס

אומנם הוא מנהל קריירה ארוכת שנים בסגנון של שירי יוונית, אך זוהי החשיפה הראשונה בהיקף רחב של ממש לזמר היווני-ישראלי טליוסיס.  טליוסיס מדבר על האלבום החדש עם השינוי לכיוון השירה בעברית, ההתחזקות מבחינה דתית שכוללת הפקה חדשה של אלבום שירי דת עם המפיק רוני רומי. ואיך בעצם הוא מתקשר לזוהר ארגוב ולזמר היווני הדגול 'סטליוס קזנג'ידיס

מי אתה טליוסיס? מי אתה טליוסיס? צילום: ליאור אסולין
נתי לוי, ליאור אסולין חמישי, 15 נובמבר 2012 18:31

"התארחנו בביתו של הזמר טליוסיס לראיון, בפנינו התגלה אומן שנחבא אל הכלים, שעד כה לא חיפש את אור הזרקורים. ועם משיכה גדולה לדבר הכי חשוב מבחינתו והיא המוסיקה היוונית שמושרשת אצלו בדם: "קרוב משפחתי הוא הזמר היווני המוכר סטליוס קזנג'ידיס". הוא מעיד.

טליוסיס (41, בת ים), הוא בעצם 'יוסי טל' שיחד עם משחקי מילים הפך את שמו לשם הבמה המוכר שלו 'טליוסיס'. את תחילת התעסקות במוסיקה היוונית מזרחית, החל באמצע שנות ה-80 עם הופעות במועדוני זמר יווני ובאירועים שמחות. בשנת 1986 ברגע נדיר הופיע על במה אחת עם 'זוהר ארגוב', ממש זמן קצר לפני מותו של זוהר. למרות העשייה והחיבור הממושך למוסיקה היוונית, כולל נגינה קבועה על כלי הבוזוקי, לא היה כל תכנון מצידו להפקת אלבום בצורה מסודרת למדיה, וזאת מסיבה פשוטה כנראה והיא להישאר אדם אנונימי.

רק לאחר הפסקה של 8 שנים מהמוסיקה ובהם שהייה בין השאר ביוון, הוציא את אלבומו הבכורה: "חגיגה יוונית- ים תיכונית" ובו ביצועים ללהיטי יוון הגדולים, אלבום עם הצלחה גדולה להגדרתו: "כל מי ששמע את האלבום ידע להחמיא" הוא מספר,"התגובות מהקהל היו מדהימות, אומנם לקח לי זמן להוציא את האלבום, כי אני מטבעי פדנט, אבל ברגע שהאלבום יוצא חשוב שהוא ייצא הכי טוב מבחינת הביצועים וההפקה. כל השנים שקדמו לאלבום היו בהרהורים, אם לצאת ולהיחשף עם אלבום חדש. ואכן לאורך דרכי במוסיקה הייתי מופיע בלא מעט אירועים, אבל בלי כל רצון להיחשף עד לאלבום הזה.

pic1

לאחר יציאת האלבום הראשון שלי, שחררתי מספר סינגלים בודדים בסגנון יווני אותנטי שלא קיבלו את הבמה הראויה מהתקשורת והקהל. אולי בגלל כי בעידן של היום יש קושי רב להצליח, כל התוכניות של 'כוכב נולד', פגעו ממש במוסיקה המזרחית, מי שרוצה להצליח חייב ניהול חזק שידע לכוון אותך, בלי זה אין הרבה סיכוי לזמר להצליח היום, במיוחד הכוונה למוסיקה היוונית האותנטית שכמעט ונעלמה."

במה שונה המוסיקה היוונית מזרחית של היום מהעבר?

"קודם כל לא נשארו היום מועדוני זמר יווני, וזה בשונה מאוד מבעבר, שהיו מספר רב של מועדונים יווניים בכל רחבי הארץ. היום מה שנשאר זה רק דאנס-בארים מעורבים שנותנים מכל דבר קצת.

לעוד דבר שאם תשים לב, אין כמעט זמרים היום ששרים יוונית אומנם השרים הם על לחנים יוונים אבל הביצוע הוא בעברית. אפילו 'שלומי סרנגה' שנחשב מצליח מאוד עזב את המוסיקה הזאת, ושר את השירים האחרונים שלו בעברית.

וזה בגלל שאין מספיק במה היום למספר סגנונות, ביוון וטורקיה לדוגמא יש עשרות תוכניות ולכל זמר יש את המקום המכובד שלו, כל סגנון שם מקבל את הבמה הראויה, אם זה פופ או שזה שירי נשמה.

כאן יש מספר מצומצם של תוכניות טלוויזיה ורדיו שנותנות במה, מתוך כל כך הרבה זמרים שיש במדינה, כמה שירים יוכל כבר השדר אליקו גם אם ירצה להכניס לתוכנית, 16? 18? זה לא מספיק!

pic2

אז מי בכל זאת נהנה הכי הרבה מהפריחה של המוסיקה המזרחית?

"הסגנון שהכי מצליח היום הוא הסגנון עם הסלסול התימני. היום במוסיקה המזרחית יש מספר אומנים מצומצם שהגיעו לתהילה, והשירים שלהם מושמעים בכל מקום והם מופיעים תמיד. הם הנהנים הגדולים להצלחה, כל השאר נלחמים על מה שנשאר. לדעתי, אולי המוסיקה המזרחית של היום יותר מתוקשרת, אבל הסגנון נהיה יותר אלקטרוני ומחשבים, ופחות נגנים בצורה מקצועית. והיא בעצם גם פחות איכותית טובה מהרמה שהייתה בעבר עם האומנים הישנים שכיכבו פעם".

אלבום חדש, דרך חדשה

לאורך כל השיחה, טליוסיס השמיע ובדק שירים רבים ביוונית לאלבומו הקרב, כל מי שנכח בקרבתו נכח להעיד את אהבתו הגדולה למוסיקה היוונית. לאחרונה הוציא טליוסיס יחד עם הפרטנר והחבר הקרוב 'תמיר גל' את השיר "האחת", שזכה להשמעות רבות בתחנות רדיו אזוריות. טליוסיס גם ביצע את להיטו של אייל גולן:"זה אני" בשירה יוונית, בשיר שהופץ בחנויות בתוך האלבום "מתוקים בדאנס 3".

כעת עובד טליוסיס במלוא המרץ על אלבום חדש, ולראשונה בחייו עם שינוי מסוים בשירה: ביצועים מתוך האלבום בעברית בלבד, אך עדיין שומר שיהיו בניחוח יווני עממי.

"המוסיקה היוונית יוצאת לי מהנשמה," הוא מתאר, "למוסיקה הזאת קיים אצלי החיבור הכי גדול, ואני הכי אוהב לבצע אותה. צריך לשמוע לצלילים ולניחוחות שלה כדי להבין על מה מדובר זאת פשוט תרופה בשבילי. עכשיו הקלטתי בפעם הראשונה שני סינגלים בעברית, הראשון הוא השיר החדש שלי שיצא שנקרא :"תפילה לאבא". והסינגל השני שייצא בהמשך ומוקדש לאשתי הוא: "את האישה שלי", והכול יהיה באלבום החדש שאני יוציא בקרוב. זה ועוד לדואט חדש ונוסף עם הזמר תמיר גל, שיר שקט ונפלא עם שאיפה ללהיט.

ככה שבכלל עכשיו אני בעיצומה של דרך של עשייה ונגיעה בכיוונים וזרמים אחרים במוסיקה שלא עשיתי קודם לכן.

איזה עוד כיוון בנוסף לסגנון ביוונית?

מלבד המוסיקה היוונית שאני מחובר אליה, אני עובד עם המפיק 'רוני רומי', שמפיק את הזמר "יניב בן משיח" ואיתו לקראת אלבום מלא של שירי דת, ובו יהיה שירים שכתבתי בעצמי, והחלק השני שירים שנלקחו מהמקורות.

הכול במקביל לכך שהתחזקתי מבחינה דתית, ואני שומר שבת באופן קבוע וזה מה שגרם לי להוציא שירים מהמקורות, ואפשר לראות את זה בסינגל החדש שלי "תפילה לאבא".

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם