יום ו'


29 במאי
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

מהפך: הפורץ בתים שהפך לזמר מוכשר. ראיון

סיפור חייו מלא התהפוכות של טירן אליהו: תאונת דרכים טראגית בזמן שירותו הצבאי שגרמה למות מפקדו. הכניסה לדיכאון והתמכרות לקוקאין. התחברות לכנופיית פורצים שנחשפה אצל רפי גינת, היציאה המוצלחת למרכז גמילה ופניית פרסה לדרך חדשה - המוזיקה. ראיון פתוח 

הסיפור הלא יאמן של טירן אליהו הסיפור הלא יאמן של טירן אליהו צילום: יח"צ
נתי לוי חמישי, 13 יוני 2013 17:48

לאחרונה יצא דואט חדש של טירן אליהו (30) עם הזמר תמיר גל. מאזיני המוזיקה המזרחית ששמעו אצלנו לראשונה ובמקומות אחרים בוודאי חשבו על עוד זמר חדש ונוסף שנכנס לתעשייה, אך לחדי הזיכרון השם צלצל מוכר דווקא ממקום אחר, עסקים פליליים בהם היה מעורב אליהו והורשע בעבר.

סיפור חייו של טירן אליהו מלא בתהפוכות. עד גיל הצבא חייו היו נורמטיביים לחלוטין ("לא ידעתי מה זה לגנוב"). הסיבוב ששינה את חייו התרחש כאשר עברו שנתיים מהרגע שהחל את שירותו הצבאי, אחרי שלא ישן שלושה ימים ברציפות בגלל פעילות מבצעית קודמת, היה אחראי לתאונה דרכים קשה וטראגית שהובילה לנפילת הרכב בו נהג לוואדי, ולגרימת מותו של מפקדו שישב לצידו. מאותה תאונה ימיו של טירן אליהו לא נראו אותו דבר, הוא סבל מפוסט טראומה וחייו השתנו מקצה לקצה: "הייתי אז בן 20, נכנסתי לדיכאון מהתאונה שהשביתה הכול אצלי", אומר טירן אליהו בראיון ל-בטריבונה.

טירן אליהו

מספר חודשים לאחר מכן, בית הדין הצבאי מצא אותו אשם ושלח אותו לשלושה חודשי מאסר בפועל בכלא 4, למרות שהוצע לו להמיר אותם בחודשי עבודות שירות לציבור, הוא סירב. "לא היה לי ראש לבעל בית מעליי ולכן סירבתי לעבודות השירות", הוא אומר, "הייתי אז במצב על הפנים, פוסט טראומה. שהשתחררתי מהכלא כבר לא היה לי חשק לכלום ויצאתי מהצבא על פרופיל נפשי 21, זאת עוד שלפני התאונה בכלל בניתי על קריירה צבאית".

הנפילה לקוקאין, חיי הפשע ויציאה לדרך חדשה

בנקודת הזמן הזו בחיפושים אחר עצמו התמכר אליהו לסם הקוקאין והתחבר לכנופיה של פורצים. הכנופיה התחזתה למדבירים ופעלה בצורה מתוחכמת של הדפסת פלאיירים מזויפים של "ברגר הדברות" עם מספרי הטלפון שלהם שהחליפו את המקור, לקוחות תמימים שפנו אליהם זכו ל"מקלחת קרה" משיטת הרמייה שפעלה כך: קודם הם הגיעו לבית הלקוחות במטרה להדביר ובאותו הזמן חקרו את הדירה, שכפלו את המפתח של דלת הכניסה, וחזרו בשנית - כדי לפרוץ את הכספת.

את הכנופיה חשף לפני מספר שנים רפי גינת בתוכניתו "כלבוטק" בעזרת מצלמות נסתרות בדירה שכורה ששימשה לפיתיון מוצלח. כבר לפני השידור בטלוויזיה עצרה מחלקת ימ"ר מרכז את חברי הכנופיה, בניהם כאמור, טירן אליהו.

"הייתי עצור 9 חודשים עד תום ההליכים" אומר אליהו. "הסברתי לקצינת המבחן שהכול התחיל בעקבות הפוסט טראומה מהתאונה הטראגית בצבא, החיבור לכנופיה זה היה המפלט שלי. עד לקבלת גזר הדין שלחו אותו לקהילת מכורים בבית שמש, זו קהילה למכורים של אלכוהול, סמים והימורים. הייתי שם 7 חודשים וסיימתי את הקהילה בהצלחה. אחרי 9 חודשים, השופט בגזר הדין התחשב בסיפור הקשה שעברתי ונתן לי מאסר על תנאי  עם פיקוח של שירות מבחן. אחזתי בהזדמנות הזו בשתי ידיי והלכתי עד הסוף. 4 שנים עברו מאז, אני נקי והתנתקתי מכל החברים שהייתי איתם בקשר מעולם הפשע. מכולם התנתקתי".

איך הגיע המעבר החד להתעסקות דווקא במוזיקה?
"תראה, תמיד אהבתי את המוזיקה, הייתי מתופף בהופעות לפני הצבא, לשירה אז הייתי פחות מחובר למרות שתמיד אהבתי לשיר אבל לא עשיתי את זה. רגע אחרי שהתנקיתי, משך אותי מאוד לשיר, אהבתי אבל לא עשיתי עם זה שום דבר. השינוי הגיע לפני כמעט שנתיים, זה מה קורה ברגע שאדם מתנקה מכל סוג חומר שמשנה את מצב הרוח, אתה הופך להיות בנאדם רגיש מה שקרה לי מהקריסטל שאיתו הצלחתי לברוח מהדיכאון שלי, הוא החזיר לי כביכול את הביטחון לחיים. שהתנקיתי מצאתי כתחליף את השירה".

טירן אליהו תמיר גל רדיו דרום
טירן אליהו עם הזמר תמיר גל ברדיו דרום (צילום: יח"צ) 

"בגיל 28 התחברתי לשירה וזה משהו שנותן לי להתנתק ולהרגיש טוב, השירה הפכה באופן ממשי המפלט החדש שלי. בהתחלה התחלתי להופיע באירועים משפחתיים של חברים, אח"כ קיבלתי מחמאות שגרמו להמשיך ולהתעמק במוזיקה".

מתי החלטת להיכנס לאולפן ולהקליט שיר?
"הייתי במועדון שבו היה תמיר גל, בהתחלה התביישתי לפנות אליו כדי לדבר איתו ולהציג את עצמי, אבל החלטתי לאזור אומץ וביקשתי ממנו שישיר את השיר "לילה לא לילה" של עופר לוי, הוא אמר לי שהוא לא מכיר את המילים, 'קח את הבמה, תשיר אתה', וככה עליתי לשיר. תמיר נדלק עליי ושם נולד הדואט בינינו "נוגעת ברגש".

איך היו התגובות?
קיבלתי הרבה תגובות טובות הרבה מפרגנים לדרך הזאת, למרות שבהתחלה אנשים גם מהסביבה הקרובה לא הבינו איך התחלתי פתאום לשיר אחרי כל מה שעברתי, הם צחקו 'אמרו לי מה פתאום נהיית זמר?'. היום אני עובד על אלבום מלא שיכלול מגוון של סגנונות, יהיו גם שירים שמחים ים-תיכוניים שמסמלים את הדרך שעברתי". 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם