יום ג'


02 במרץ
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

בואו נברך לחיים: חיים משה חוגג 60

בלי שכמעט נרגיש, החודש חגג חיים משה, אחד מגדולי וחשובי המוזיקאים המזרחיים, את יום הולדתו ה-60. חגי אוזן כותב על הלילה הקסום במסיבת יום ההולדת האינטימית בביתו של משה ושמייצגת את האמן שאחראי על רפרטואר אינסופי של קלאסיקות

חיים משה חיים משה צילום: בטריבונה
חגי אוזן שני, 28 ספטמבר 2015 19:10

דווקא בתקופה שבה הבידור הישראלי עסוק יותר בשופוני מאשר באמנות עצמה, חוגג הזמר חיים משה יום הולדת 60 והוא עושה את זה בבית. בלי פוזה, במסיבה חמימה ואמיתית, פתוחה לכולם. לחיים משה יש רפרטואר כל כך עשיר שאי אפשר לערוך אוסף שלו מבלי לפספס קלאסיקות. באמת שבלתי אפשרי לרשום את כל שמות הלהיטים מ"אהבת חיי" ועד "כל נדרי", דרך "התמונות שבאלבום". יש כמובן את "תודה", "נשבע", "קום בן אדם", "עד סוף העולם", "לינדה לינדה", "תן לזמן ללכת", "על סף דלתך" ועוד רשימה כמעט בלתי נגמרת של שירים שכולם ללא יוצא מן הכלל, קלאסיקות.

בשבוע שעבר הוא חגג יום הולדת, ממש כפי שהתחיל את הקריירה שלו. חפלה ביתית, עם קלידים, גיטרה וחברים. בדיוק בדרך שבה התחילה כל הסצנה המסתלסלת. בקלות האיש יכול היה לעשות את זה בענק בקיסריה או בהיכל התרבות. הבן שלו, אסי, הפתיע אותו בבית גם כי כנראה הוא יודע שאבא לא ירצה את הרעש וההמולה של מופע ענק. חיים משה עדיין מתרגש מהרידינג. זה המקום שבאמת מתאים לו. כשחיים משה מגיע לרידינג זה תענוג אמיתי. שם עדיין אפשר לקבל את האווירה החמימה, לשבת עם כוסית יין ולהתענג על שירים שהם הפסקול של חיינו. האווירה המשוחררת, הקלאסיות, הנון שאלנטיות, מעניקים להופעה טעם אחר. אפשר לשמוע את הנסיון על הגרון שלו. ממש יין שהשתבח עם השנים. שום דבר לא קופץ, כלום לא בוער. פשוט ליהנות מהזמן במחיצתו.

ליום ההולדת הגיעו חברים קרובים ובני משפחה שבאו לברך "לחיים" את חיים, כשם עוד אחד מלהיטיו. אי אפשר היה שלא להתרגש מסגירת המעגל כשהקלידן מאור חדד והגיטריסט ראם שי ניגנו. ספק אם הם נולדו כשחיים משה כבר היה כוכב. יש סיכוי יותר מסביר שבחתונה של ההורים שלהם שמעו את "לינדה, לינדה" ו"להיות זמר".

IMG 6077
יכול היה בקיסריה, העדיף בבית. חיים משה בן 60 (צילום: אלכס שוורץ)

כשהגיעו חברי ההרכב "הפרויקט של רביבו" זה היה הכי טבעי בעולם. הרי התמונה סביב השולחן שהם החיו דרך "הפרויקט" היא המציאות ממנה התחיל חיים משה את דרכו. ממש ככה לפני 40 שנה הם שרו בבתים ובחצרות את "באו הצלילים" ו"גיטרה". המחווה היתה מתבקשת. המחרוזות של "הרביבואים" נשענות על שירים של חיים משה וזאת הגדולה שלהם. לא מדובר בשירים אופנתיים שנעלמים עם השנים. אלה שירים שנשארים. שירים שמדברים ואומרים "תן לזמן ללכת, תחלוף גם השלכת, ותשוב תראה אביב חדש שמח לקראתך" לכן "ממה אתה בורח... אתה פה לא אורח, אינך זמר נודד". גם כשיגיעו תופעות חדשות, עדיין תשוב לשירים האלה. זה הבסיס. זה המקור. אין לאן לברוח.

האמת, מי רוצה לברוח? זה היה לילה קסום. רק בלילה כזה אפשר באמת להתענג על מוסיקה ולהכנס לעומק השירים. חיים שר עם נסרין קדרי את "רני לי שוואיה שוואיה" של אום כולת'ום והדיאלוג הווקאלי הבין דורי הזה, גרם ליושבי השולחן כמעט להתעלף מתענוג.

יום הולדת 60 לחיים משה הענק. נסרין קדרי בדיאלוג ווקאלי בין דורי נדיר. תענוג!!!

‎Posted by Hagai Uzan on‎ יום שני 21 ספטמבר 2015

נסרין וחיים משה ביום הולדת  

חיים משה צריך להיות האורים והתומים של הז'אנר. לצד דקלון, אבנר גדסי ואגדות אחרות. צריך להסתכל עליו וללמוד כל הזמן. ללמוד לא להתרשם מטרנדים חולפים. ללמוד איך לבנות קריירה. ללמוד שהבסיס חייב להשען על נכסי צאן ברזל, אבני דרך ולא להיטים זמניים. לא להיות בלחץ מתמיד ובמרדף אחר הרעש. לפתח סבלנות של ריצה למרחקים ארוכים ותמיד לזכור שקופה עם כמה גרושים עושה הרבה יותר רעש מכספת מלאה בדולרים.

--
הכותב הוא מנהלה האישי של נסרין קדרי מחברת "ליאם הפקות" 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם