יום א'


18 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

דוד זיגמן: "אבי נזרק מקרון הרכבת וניצל"

היוצר הוותיק דוד זיגמן, בן לניצולי שואה, בראיון מיוחד ל-בטריבונה על סיפורה הטראומטי של משפחתו שכמעט כולה נספתה במחנה השמדה בוכנוואלד, הילדות בצל הטראומה, הבחירה במוזיקה, וההתקרבות לדת. "הסיפור המצמרר כיצד סבי השליך את אבי מקרון הרכבת ולמעשה כך הציל את חייו - מלווה אותי עד עצם היום הזה", אומר זיגמן 

בן לניצולי שואה. דוד זיגמן בן לניצולי שואה. דוד זיגמן צילום מסך, ערוץ הידברות
מאת: יעקב אוחנה, נתי לוי שני, 28 אפריל 2014 20:00

"הייתה עיירה של יהודים שנקראת דיבלין, כמו תל אביב, בת-ים, חולון, היא הפכה תוך 24 שעות למה שנקרא - לאגר, מחנה "עבודה". מי שיוצא לעבוד מקבל את הפרוסת לחם שלו, ומי שלא – מת. חלק גדול ממשפחה מהצד של אבא שלי נמחקה, ילדים, נשים, גברים, ותחשוב שכל משפחה הייתה עם שמונה-עשרה ילדים. רוב המשפחה שלי לא שרדו את השואה. מתוך מאות אנשים רק 4 מתוך המשפחה של אבי שרדה".

דוד זיגמן (50), בן לניצולי שואה, מתגורר במרכז הארץ ונחשב לאחד היוצרים הפוריים ביותר שקמו לזמר המזרחי והחסידי מאז ומעולם. בין יצירותיו "אני לא סינדרלה" לשרית חדד, "מאוהב בגשם" לעופר לוי, "את כמו אש" לקובי פרץ, "מלך אמיתי" לזהבה בן, "גשם טפטף" למושיק עפיה, "שביל האושר" לתמיר גל ועוד ועוד. לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ד, שוחחנו עם דוד זיגמן על ילדותו וחייו עם שני הורים ניצולי שואה וכיצד השפיע הנושא על יצירתו המוזיקלית וילדותו. 

"הייתי פרח בר שרצה לגדול" 

דוד זיגמן יום השואהאיך הייתה הילדות בצל הטראומה המשפחתית הקשה?
"גדלתי במעברת "ג'סי כהן" בחולון, עולים חדשים, חסרי כל בדרך כלל הלכו לשם. בחיים לא היה דבר כזה לזרוק לחם בבית, תמיד דואגים שיהיה לא רק למחר - אלא למחרתיים. אנחנו חמישה אחים במשפחה, וההורים לא היו מדברים כמעט בכלל, כל השנה היה כאילו יום הזיכרון. אף לא יכול להבין את הסבל שלהם - רק מי שהיה שם יכול". 

כיצד משפיעה עובדת היותך בן לניצולי שואה על המוסיקה שהינך יוצר?
"לגדול בבית מלא עצב משפיע על כל אחד אך הסיפורים לאורם גדלתי תרמו להתפתחותי האישית. למעשה, כבר בגיל צעיר עברתי לגור בקיבוץ "הזורע" ונחשבתי לנער מרדן. דווקא בסביבה מלאת הניגודיות והרחוקה מהדת גיליתי את נפלאות הדת ואת העולם הרוחני הפנימי. סיפורי אבי על משפחתו שנספתה בשואה והסיפור המצמרר כיצד סבי השליך אותו מקרון הרכבת ולמעשה כך הציל את חייו מלווה אותי עד עצם היום ומשפיע על דרכי ועל התחזקות אמונתי כי יש אלוהים בשמיים. לכן, הטקסטים והמוסיקה שלי אשר נובעים מעולמי הפנימי מרגשים, וגם אם אותי ישכחו - הרי השירים שלי ימשיכו לדבר ולחיות".

מה מאפיין את יצירותיך?
"עצם היותי בן לניצולי שואה ובעקבות סיפור החיים המרתק של משפחתי ושלי מספקים את כל המרכיבים הנדרשים לכתיבת השירים שלי. היצירות שלי פונות למכנה הרחב המשותף והן מרגשות, מעניינות ויישארו כאן לעד. בכל תקופה עוד רובד מתגלה בי ופורץ החוצה כמו מי המעיין הנסתר וככל שאני מתפתח כך גם היצירות שלי משקפות את התפתחותי הרחונית והדתית".

"אני מתרכז בכתיבת שירים מלאי רגש ונשמה"

דוד זיגמן יום השואההאם התקרבותך לדת נובעת מסיפור חייך?
"ללא ספק. מאז שאני זוכר את עצמי האמנתי באלוהים והסיפור המרגש והמרתק של משפחתי כמו גם סיפור חיי הכולל עליות, הצלחות גדולות ונפילות כואבות, תרמו להבשלת התנאים ולהחלטה להתחזק. כיום, אני מתרכז בכתיבת שירים מלאי רגש ונשמה ואני זוכה להצלחה כבירה בעולם המוסיקה הדתי והחרדי.

יחד עם זאת, גם בקרב הציבור החילוני אני זוכה לעדנה - ליאור נרקיס הקליט שיר חדש שלי באלבומו החדש ויש עוד כמה הפתעות בדרך. דווקא בסביבה החילונית זכיתי לגלות את הקול היהודי הפנימי שהביא אותי להתקרב לדת ולרוח".

כיצד משפיע עליך יום השואה?
"כבן לניצולי שואה הרי סיפור החיים של משפחתי טמון עמוק בליבי ולכן ביום השואה הדברים מועצמים וצפים מעלה עוד יותר. יחד עם זאת, הרגשות הנסתרים החבויים עוד מילדותי טמונים בי עמוק והיצירה המוסיקלית עוזרת לי לבטא את עצמי ולשחרר רגשות".

האם אין סתירה בין התקרבותך לדת להיותך בן לניצולי שואה?
"נהפוך הוא. דווקא סיפור החיים של משפחתי בשילוב סיפור חיי והסביבה בה גדלתי בילדותי המוקדמת ובבגרותי, כל אלו הבשילו ותרמו לחיזוק האמונה באלוהים וליצירת שירים חדשים, עמוקים, מלאי אהבה לישראל ולאהבת האדם ואלוהים, ולשירים המשקפים אמת על החיים".

>> במותם ציוונו לנו: ואנחנו מאבדים אותם

>> צו עיקול הוטל על הופעתיו של מאור אדרי

(צילום: ערוץ הידברות)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם