יום א'


01 באוגוסט
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

נשיקת גולן: הזמרים שאייל גולן טיפח

הרבה לפני שהקים את חברת ליאם הפקות, אייל גולן היה שותף חשוב לפריצות של כמה מהזמרים הבולטים כיום במוזיקה המזרחית. בכתבה מיוחדת חזרנו אל הדחיפה שקיבל האח הקטן דודו אהרון, המיקרופון שנתן למשה פרץ, הבמה לפאר טסי, הקשר לישי לוי, הטעות הלא מכוונת עם מאור אדרי, והזמר הבא אותו מייעד לגדולות 

לגולן חלק חשוב בקריירה של הזמרים לגולן חלק חשוב בקריירה של הזמרים צילום: יח"צ, ארכיון בטריבונה
נתי לוי ראשון, 27 ספטמבר 2015 12:25

אייל גולן גילה וטיפח זמרים שנחשבים היום בצמרת המוזיקה המזרחית. כמעט לכולם יש מכנה משותף, והדרך הראשונה לגן עדן מתחילה בבית, בערבי הקריוקי. איך זה קורה? מילה טובה, טעות מקרית, ואתה יכול להגיע אל הפסגה, הרבה בזכות גולן. כמובן, שהדבר טעון כישרון מולד, יכולת אישית, ולא מעט מזל, כפי שתכף תראו.

אך עם כל הכבוד לדברים האלה, הדבר הכי חשוב כדי שיקנה לזמר לזכות באמונו של גולן ובכך את דחיפתו או לפי הכותרת, את נשיקתו, היא שגולן יביט עליך ויראה, כמו בראי, את עצמו לפני הפריצה. 5 זמרים, ואייל גולן אחד. 

אייל גולן כתבה

דודו אהרון ואייל גולן

את פריצתו הראשונית עשה דודו אהרון בזכות תחרות השירה "המלך הבא" ששודרה ב-yes בערוץ בריזה ז"ל, בה זכה במקום השני. בנקודה הזו פחות או יותר, התחבר לאמרגן ומנהלו האישי עד היום, אייל מלכא, שבבעלותו היה המועדון המצליח של המוזיקה המזרחית באותם שנים – "אדום 6" המיתולוגי. מלכא הפך את אהרון לזמר הבית של המועדון, ובמשך כמה שנים עד הוצאת שיר ראשון הופיע כמנה ראשונה לפני כל זמר אורח, לרבות המובילים ביותר של התחום.

שיר הבכורה של אהרון "היחידה שלי" יצא ב-2006 אחרי קילומטרז' לא מבוטל ב"אדום 6" ולאחר מכן התרחב למועדונים נוספים, במה שהסבה לו הכרה מרשימה. בערך בנקודה הזו נכנס אייל גולן לתמונה. כבר לפני שיצא השיר, דבר אחד לא היה ניתן לפספוס, הוא גוון הקול הדומה למדי לזה של גולן. מי שהיה בקיא בנעשה בתעשייה באותם שנים שמע שוב ושוב את ההשוואה הזו והביע פליאה על כך.

nokia22-3-2 14
(צילום: ליטל שירזי)

בזה אחר זה יצאו שירי אלבומו הראשון של אהרון "אהבה ראשונה", והשוואה המשיכה ביתר שאת. במקביל, עלו הדמיונות של הרקע המשפחתי, גוון הקול התימני, וגולת הכותרת (הסמלית), שגולן הופיע בבר המצווה של אהרון, והאחרון נחשב למעריץ שרוף שלו מגיל ההתבגרות. בערך בנקודה הזו החל גולן לפרגן בכל הזדמנות לאהרון ונתן לו דחיפה משמעותית שהייתה לו לעזר בפריצה הגדולה לצמרת המוזיקה המזרחית. הדחיפה פידבקים, ייעוץ, ופרגון בכלי התקשורת.

מתוך כל הרשימה, אהרון נחשב במיוחד לבייבי של גולן, סוג של פרויקט אישי שצלח. ההמשך כבר ידוע, אהרון הפך לאחד מאבות הפופ הים-תיכוני יחד עם משה פרץ והשניים הקימו סצנה על שמם שהגיעה לשיאה בשנים 2009-2010 עם שורה של להיטי ענק. בשנת 2012 נסגר המעגל בין גולן לאהרון כאשר יצא הדואט "ממכרת", ושנה וחצי לאחר מכן הוזמן אהרון על ידי גולן להשתתף כשופט בתכנית "אייל גולן קורא לך". 

משה פרץ ואייל גולן

באותם שנות פריצה ואולי החשובות ביותר בעשור הקודם של המוזיקה המזרחית, צמיחת הפופ הים-תיכוני, היה זמר נוסף שאחראי ובעל מנויות חשובות - היה זה משה פרץ. הקרבה של פרץ לגולן ידועה פחות לציבור הרחב שמכיר את הסיפור של אהרון וגולן, אך אף לא מילה על הצלחת הקשר של גולן ופרץ.

כראיה, נפנה אתכם אל שנת 2003, סרטון וידיאו מיוחד שצולם בחפלה בליל ל"ג בעומר נראה איך גולן יושב כזמר מוביל, מסביבו חברים, ופינתו יושב פרץ הצעיר, דאז זמר אנונימי לגמרי - 3 שנים לפני שהוציא את אלבומו הבכורה "מביט אל המרומים"- ומבצע את השיר "נשבע לך לא בוגד". אחד ממקורביו של גולן, הנגן הצמוד שלו, אמנון זנדני, מחליט להמר על פרץ ולהשקיע בו הכול כדי שייהפך לכוכב.

ההמשך כבר ידוע יותר, פרץ ישן בביתו של זנדני והאחרון טיפח אותו והיה אחד מאבות הפריצה הגדולה שהגיעה רק עם האלבום השני "אש".

לגולן הייתה השפעה לא מעוטה בפריצה, הוא נתן במה, תמך, ופרגן לאורך כל הדרך. עד היום נשמרת הערכה הדדית גדולה בין פרץ וגולן, ולהפך כמובן, והכול למען ההצלחה המשותפת. אם גולן יעשה דואט נוסף בעתיד הקרוב, אל תופתעו אם זה יהיה עם משה פרץ. או איתי לוי.

פאר טסי ואייל גולן

פאר טסי, הוא האחרון שזכה לקבל את הדחיפה המפורסמת של אייל גולן. והוא חייב לו המון תודות. הרבה לפני "דרך השלום" ניסה טסי לפרוץ בכל מיני דרכים ואף כמה שירים לא רעים בכלל, אך הפריצה בוששה מלהגיע. באחד מערבי הקריוקי המפורסמים שעודנו עורך גולן, הוזמן טסי דרך חבר משותף, ומיד משך את תשומת ליבו של גולן שמצא חיבור מוזיקלי מיידי איתו. 

59566291740092567baa93a22cb6f24a XL
(צילום: אלוני מור)

2013 הייתה השנה שבה החלה הפריצה הגדולה של טסי. הקהל הרחב התחיל להכיר אותו ראשית בזכות כישרון הכתיבה שלו, דרך לא אחר מאייל גולן בו בשיר "הלב על השולחן" שכתב טסי, והפך להיות שיר הנושא של האלבום. במקביל זכה טסי בפסטיבל הזמר והפזמון בערוץ 1 המיתולוגי שחזר לשנה אחת. גולן שוב עשה זאת ושחזר את מעשה דודו אהרון ופרגן לטסי בכל הזדמנות תקשורתית, במקביל, טסי כתב את "מתפלל" שיצא בשיא פרשת "משחקי חברה" והפך לשיר הכי מזוהה של אותם ימים. כמו אצל אהרון, בתחילה הקול של טסי הזכיר לרבים את זה של גולן. 

גולן העלה דרגה בבמה שהעניק לו ובחר בטסי להיות "זמר האמצע" של סיבוב ההופעות הנרחב של האלבום "ימים יגידו" שכלל את קיסריה ובריכת הסולטן ב-2014. במקביל באותה שנה יצא הלהיט הראשון של טסי "דפיקות הלב" שמוכר מהמילים "שותה רק וויסקי". 2015 "דרך השלום" הוא להיט השנה האמיתי לדעת רבים (אך לא במצעדים) – ומקורבים לגולן סיפרו שחשב עד הרגע האחרון להעניק את תואר שיר השנה לחברו, טסי. כזכור, שיר השנה שנבחר במצעד ערוץ 24, מאקו, והרדיו האזורי, הוא "שישי בצהריים" של גולן.

מאור אדרי ואייל גולן

המקרה הזה הוא השונה והחריג מכל המוזכרים עד כה. מאור אדרי לא זכה לייחוס מיוחד מאייל גולן באף שלב בקריירה הצעירה שלו. גם לא היום. נצנוץ הכוכבים המהמם של גולן הגיע אליו ממש במקרה בלי שאף אחד כוון לכך.

2010, בימי בין המצרים הודלף בלי תכנון לרשת קטע מהשיר "מפה לשם" שכתב מקורבו של גולן, היוצר יוסי בן דוד, באמצעות הקלטה רעועה שהקליט אחד מהנגנים בטלפון הנייד, ונגנבה. יום לאחר פרסום כתבה באתר זה, שבה הביע בן דוד פליאה על הנעשה, יצא השיר באונס – בימי בין המצרים – מעשה חסר תקדים - ובתוך זמן קצר, במקביל להתלהבות גדולה מהשיר שהכניס את גולן בהצלחה לז'אנר הדיכאון, הרשת געשה בפורומים השונים על איך קרה שהלחן של "מפה לשם", לחן טורקי אומנם, שייך בכלל למאור אדרי (וחנן ילד הפלא) ב"לב קבור" שתפס כלהיט הדיכאון המצליח באותה שנה.

אחד מהמעריצים אף הגדיל להשתמש בפייסבוק והעלה קבוצה סגורה שכותרתה השקרית, "תראו איך אייל גולן גונב", ובתוך זמן קצר גרפה מעל ל-100 אלף עוקבים, העניין הגיע עד כדי התייחסות רשמית בכתבה שעלתה באתר mako, מצידו של גולן ואשת יחסי הציבור, רונית ארבל. אדרי הכחיש כל קשר לנעשה, וטען שזה כבוד גדול בשבילו שגולן ביצע לחן של שיר "שלו".

בשלב זה, המשיכו להכיר עוד ועוד אנשים את אדרי ואת להיטו המצליח "לב קבור". באחת מהופעות הקריוקי של גולן כאשר ביצע את "מפה לשם", אפילו הוא התבלבל, וערבב את מילות שירו, עם זה של אדרי, ושר "הסתבכתי, על הבכתי", פליטה שולית קטנה הספיקה לבעור כשדה קוצים ברשתות החברתיות. כולם כבר ידעו, הנה גם אייל גולן הגדול נפל ברשת של אדרי ומסמן אותו כדבר הבא. לעניין שנראה פעוט על פניו, יש חשיבות מכרעת בפריצה של אדרי.

אדרי, שהיה עד אז זמר אנונימי לחלוטין, קיבל מהקהל דחיפה משכנעת באופן טבעי בזכות היותו אנדרדוג, רץ קדימה ודהר בחוכמה על ההכרה שקיבל מגולן מטעות מקרית. אליקו הצטרף רק לאחר כן לחגיגה, וכל השאר מאז, היסטוריה.

ישי לוי ואייל גולן

האמת, שבמבט ראשוני די מגוחך לראות את תמונתו של ישי לוי מתנוססת בכתבה שכותרתה "הזמרים שאייל גולן טיפח". במקרה הזה, לא רק שגולן לא גילה את ישי לוי, אלא גולן הוא זה שגדל עליו, הושפע ממנו מוזיקלית, ולוי אחראי על חלק לא מבוטל מהקריירה של הזמר המצליח בישראל. אלא שבקריירה מוזיקלית ארוכה והפכפכה, זמר שיכול להיות הגדול מכולם לפני עשור – נעלם במקרה הטוב, והופך לשבר כלי במקרה הרע.

בסוף העשור הקודם, איך שגלגל מסתובב, גולן שחייב ללוי את ראשית הקריירה כמבצע קאברים של רוב שיריו (ושל זוהר ארגוב), אחראי על חלק חשוב בקאמבק המפואר של ישי לוי שנמשך בצורה מרשימה עד היום והפיכתו לקונצנזוס של ממש.

"פרא אדם", כמאמר שירו של נתי לוי, אחראי על כמה מהלהיטים הגדולים של העשור הקודם, והעשור הזה, במוזיקה הישראלית. איך גולן נכנס לתמונה? בכל ראיון, בכל מאמר, ניצל את כוחו התקשורתי הרב והפנה את הקהל כבומרנג שעשוי מזהב אל כיוונו של לוי שקיבל אותם בזרועות פתוחות. הקהל הצעיר של המוזיקה המזרחית, שלא ידע את לוי, אבל זה ששלט בשטח, ברשת ובסלולרי, הקשיב לגולן ולמד לאהוב.

איתי לוי ואייל גולן

אם עד כה היה גולן זה שהתווה את הדרך לזמרים שהפכו לכוכבי הז'אנר, הפעם החליט למסד זאת באופן רשמי ולקצור את הפירות. באמצעות הלייבל הפרטי "ליאם הפקות" בניהולו של בני פרץ בו חתומים אמנים (ויוחתמו בקרוב עוד נוספים), שם גולן את ידיו על איתי לוי, זמר שכבר בראשית דרכו הוגדר באתר בטריבונה, כנסיך החדש של המוזיקה המזרחית. גולן ראה באיתי לוי את עצמו והחליט לקרב אותו אליו עד מאוד. מלבד ייעוץ מוזיקלי, וחסות כלכלית מלאה, לוי הוא מוזמן של כבוד אל המעגל הקרוב ביותר של גולן. זה שרק מעטים מגיעים אליו.

10626785 997350403649748 2425107100558838465 n 1
(צילום: אילן פולישוק, בטריבונה) 

ערבי קריוקי, אירועי שמחות, בכל הזדמנות נוחה בוחר גולן להביא את לוי ולתת את היחס של הבן המועדף. גולן הצהיר כאן בראיון ש"שירים שקיבל וייעד לעצמו נתן לאיתי לוי", כלומר ויתר למענו. מיד אחרי החגים ייצא אלבומו השני של איתי לוי, ולא מן הנמנע, לפי דיבורים בתעשייה שכבר נעשו סקיצות, שיכלול דואט בין השניים.

*עזרה בהכנת הכתבה: אור רונן 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם