יום ו'


03 ביולי
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

מה מסתתר מאחורי אביב גפן?

המניפולציה שמריצים עלינו שם בהפקה, העובדה ששמו את אביב גפן בתפקיד נציג האליטות הדועכות, מבקר העם ותרבות הרוב (במילים אחרות- אנטי מזרחי) כדי להרגיז. והוא הרגיז. אי אפשר לצפות מתפוז לתת לימונדה ומאביב גפן לגלות רגישות כלפי אחרים. אבל בחייאת החיים שלך יא אביב- איך לקבור את אמא שלך מסתדר לך יותר בראש מאשר לכתוב לה טקסט של כבוד ואהבה? חן אלמליח בטור אישי

אמא בקבר, ולא אמא יקרה. אביב גפן אמא בקבר, ולא אמא יקרה. אביב גפן מתוך היוטיוב
חן אלמליח, קפה גיברלטר ראשון, 02 נובמבר 2014 18:12

מה בסך הכל רציתי? להגביר את הטלוויזיה בביצוע של אלקנה מרציאנו ל-"אמא יקרה" בדה- וויס, להתענג על הקול הענק שלו, להנמיך ולחזור לעיסוקי? אבל עם סיום הביצוע, המנחה עובר מיד לאביב גפן ואני כבר צופה את האסון העומד להתרחש, כמו תסריט ידוע מראש. ובכל זאת נמשכת אל התופת, לא יכולה להסיט את המבט.

מתחיל אביב גפן, האיש הכי צפוי על המסך, ופותח במילים: "זה טקסט נוראי בעיני, מה זה המילים האלה? 'אוריד את הראש, כבוד אני אתן לך', איך אפשר לשיר את זה בכלל? מה זה כבוד? ולמה להרכין את הראש? מה היא דארת' וויידר? זה לא רמה, זו לא שירה מתוחכמת, מה עם עידון, עם רמיזות בשירה?"

אביב גפן היקר, לא ציפיתי ממך ליותר, בחיי שלא, אבל אם ברמיזות עסקינן, שאלה אחת לי אליך: למה אתה מתעקש להיות כזו קלישאה וולגרית, מתריסה, חסרת עידון ורגישות של עצמך, שוב ושוב? אולי בפעם הבאה תנסה להיות מתוחכם יותר, למה לא ברמיזות? הרי אנחנו לא מטומטמים ויודעים שהקונספט של כיבוד הורים זר ומנוכר לך, הבנו את זה ברגע שקברת את אמא שלך במילות השיר ״בוכה על הקבר״ וגם בקליפ לאותו שיר, למקרה שמישהו התקשה להבין את זה דרך מילים. אפרופו רמיזות.

אביב גפן דודו אהרון עימות
סיבוב חדש. אביב גפן ודודו אהרון (צילום: גבריאל בהרליה, ערן בן עמי)

ראיתי את הנולד והבאתי את זה על עצמי, לגמרי. מודה. אי אפשר לצפות מתפוז לתת לימונדה ומאביב גפן לגלות רגישות כלפי, ובכן, רגש של אחרים. אבל ראב ראבק בחייאת החיים שלך יא אביב- איך לקבור את אמא שלך מסתדר לך יותר בראש מאשר לכתוב לה טקסט של כבוד ואהבה? איך? נשגב מבינתי הלבנטינית, החמה והחמולתית, בחיי. ונגיד שהייתי מנסה לשים לרגע בצד את הפערים המנטליים-תרבותיים שבינינו ובאמת לבוא לקראתך ולהבין את פצעי הבגרות שלך, נניח- עדיין מרתיחה אותי היוהרה, ההתנשאות, המחשבה שמי שעומד מאחורי טקסט של מוות שמוקדש לאימו, מסוגל לפצות את הפה ולבקר טקסט של אהבה והערכה בטענה העלובה שהוא לא מספיק "מעודן".

>> דודו אהרון וירון אילן עונים לאביב גפן

וזה לא שאני לא מזהה את המניפולציה שמריצים עלינו שם בהפקה, העובדה ששמו את גפן בתפקיד נציג האליטות הדועכות, מבקר העם ותרבות הרוב (במילים אחרות- אנטי מזרחי) כדי להרגיז. והוא הרגיז. ולרקע קריאות הבוז של הקהל הוא שיחרר את אחת האמירות העלובות שנשמעו: "גם אני חלק מעם ישראל" כאילו מנסה להצדיק את תפישת עולמו המתנשאת. נו, לפחות בטרמינולוגיה הוא מדייק, הוא כבר מבין שהוא רק "חלק" מהעם, כבר מזמן לא נציג תרבות הרוב, נצר לשושלת אדוני הארץ. ועל כך אף רמז לו דודו אהרון בתגובה שלא איחרה להגיע בעמוד הפייסבוק שלו, כשהזכיר ש"אמא יקרה" שלו זכה ל- 10 מיליון צפיות ביוטיוב בזמן שאביב, בכל הקריירה שלו, לא זכה לחצי מזה וכך הזכיר לו את כוח ההמון וחוסר הרלוונטיות של ההגמון.

בהתחשב בעובדה שההמון כבר לא נוהר אחר אביב גפן, כל שנותר לו הוא להטיל רפש בכל הזדמנות ולבקר את הז'אנר הפופולרי ביותר בישראל או לחילופין את הקהל שצורך אותו. אבל מה עם קצת יושרה ומודעות עצמית? איך יתכן שאדם שכתב טקסטים אלימים ובוטים כמו ״אם תגרדי לי את פצעי, אני ארצח אותך״ ישב בכס השופט ויעביר ביקורת על חוסר עידון ותיחכום בזמר המזרחי? איך יתכן שאדם שנוהג בלקסוס ורוכש דירות במגדלי פאר בתל אביב יעביר ביקורת על הרגלי הצריכה של זמרי מזרחית? הצביעות, אין לה סוף וחוסר ההבנה והמודעות של אביב גפן הם שמביאים אותו באקט הכי מביך בעונה של דה-וויס עד כה לשאול את גילי ארגוב ברצינות גמורה: "מה ההבדל ביני לבינך, הרי שנינו 'בנים של'?"

ההבדל הוא, כמו שאמרה אורטל בן דיין ואף כתבה בהרחבה במאמר מבריק, שיש מי שיכול להגיע למועדון עם קלצ'ניקוב ולעבור את האבטחה ויש מי שלא יעבור את הסף בגלל גורמט. יש מי שיכול להחזיק בכסף, להתנהל בוולגריות ולכתוב טקסטים אלימים בלא מפריע- ויש מי שיתויג כשטחי, ראוותן ואלים מראש וגם שירי אהבה לא יעזרו לו. גם לא אמא. מסתבר שבחוגים מסויימים להביע חיבה וכבוד כלפי אמא זה אקט נדוש, מביך וחסר עידון בניגוד לאיומי רצח והמתה של הורים, אפילו לא מטאפוריים ומרומזים, בעודם בחיים.

באופן אישי הייתי מסוגלת להבין ולהכיל גם את נקודת המבט היצירתית של אביב גפן, לפחות לכבד אותה, אילולא כל אזכור של מוזיקה מזרחית היה גורם לו להביע בוז וסלידה כה עזה. מדובר בדה-לגיטימציה לא רק של אמנים מהז'אנר המזרחי, אלא של קבוצה שלמה ורוב האוכלוסיה היום בישראל שמתרחש על המסך בשיא הפריים-טיים. ואת זה לא ניתן לסבול, אסור לנו לסבול.

לפעמים אני חושבת שיש פה שני עמים שמדברים בשתי שפות שונות, או לפחות צד אחד שמתקשה מאוד לקבל, או בכלל לא מעוניין להבין את הצד השני. המשותף לי ולאביב גפן, אם לדבר בשפה מוזיקלית, זה ג'ון לנון, שהטיח באמו האשמות קשות בשיר שהקדיש לה, לעומת זאת הפער ביני לבין גפן זה כנראה סמי אלמגריבי ב"עומרי מה נינסק יא מאמא"- לעולם לא אשכח אותך אמא, שאני בספק גדול אם הוא בכלל מודע לקיומו.

כמאמר השיר של סמי שלום- שטרית: "קול לי, אימא מה לנו ולהם".

>> הטור פורסם במקור באתר "קפה גיברלטר"


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם