יום ד'


28 באוקטובר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

דעה: צה"ל לא סופר את המוסיקה המזרחית

איך ייתכן כי אף קצין אשר נדרש להתמודד בסוגיית היעדרותו מהשירות הצבאי של מתן גלילוב, איננו היה מודע כלל לעצם היותו כוכב נוער ברשתות החברתיות? המקרה מחייב להעלות מחדש את הדיון הצה"לי בנוגע לבחינת מעמדם של בני נוער הצומחים מתוך המוסיקה המזרחית של ימינו

מדיניות הסלב אינה תקפה עליו. מתן גלילוב מדיניות הסלב אינה תקפה עליו. מתן גלילוב צילום: אלכס שוורץ, בטריבונה
יעקב אוחנה חמישי, 09 ינואר 2014 17:50

בתחילת חודש דצמבר האחרון נחשף כאן באתר "בטריבונה" דבר מעצרו של הזמר הצעיר מתן גלילוב, אשר נשלח לכלא צבאי ל-8 חודשים אחרי עריקות של 16 חודשים מצה"ל. ההד התקשורתי אותו עורר הסיפור בכלי התקשורת השונים, פותח מחדש את הדיון בנוגע למעמדם של הידוענים בצה"ל, מעמד המוכר לציבור הרחב יותר מעולם הספורט ופחות מעולם הבידור והפנאי. 

כמה מילים על מעמדו של הספורטאי המצטיין בצה"ל. המונח "ספורטאי מצטיין", מתייחס למעמד אותו מעניק צה"ל לספורטאים לקראת גיוסם. מעמד זה מאפשר לספורטאים מסוימים להמשיך ולהתאמן בתחום הספורטיבי בו הם עוסקים, וכל זאת במקביל לשירותם הצבאי. הענקת המעמד מתבצעת על ידי "מיטב", היחידה הצבאית האחראית על ביצוע הליכי המיון והשיבוץ של כל המועמדים לשירות בצבא. ברוב המקרים, ההחלטה בנוגע למתן מעמד "ספורטאי מצטיין" נקבע על פי מכסות אותן קובע הצבא לכל מחזור גיוס.

בשנים האחרונות נידונה בכנסת ישראל הצעת חוק אשר זכתה לכינוי "חוק סהר", על שמו של הכדורגלן בן סהר המשחק בחו"ל. במסגרת הצעת החוק נשקלה האפשרות להמיר את שירותו הצבאי של "ספורטאי עילוי" המשחק בחו"ל בשירות לאומי במסגרת פעילות בקהילות יהודיות בחו"ל. הצעת חוק זו נפסלה בשל החשש לאפליית אחרים מתיקון החוק, אך במקביל גובשו החלטות למתן הקלות כגון דחייתו, קיצורו או פיצולו של השירות הצבאי.

עומר אדם חייל
לו היה קל. עומר אדם הגיע ממשפחה עם מורשת צבאית מפוארת (צילום: יח"צ)

אף על פי שמעמד "ספורטאי מצטיין", אמור להינתן גם למוזיקאים ורקדנים, נראה כי בכל הקשור למוסיקה המזרחית ולכוכבי הנוער הצומחים ממנה, ישנם מעט מאוד מקרים בהם אמן או יוצר מזרחי מוכר במעמד "ספורטאי מצטיין", וכאן המקום לפתוח את הדיון לסוגיה נוספת: מהי עמדתו של צה"ל בנוגע לגיוס זמרים ויוצרים מהמוסיקה המזרחית? ומה הקשר בין מעמד הזמר המזרחי בצה"ל לבין התרבות הישראלית?

אם לשפוט על פי המקרה של הזמר עומר אדם, הרי שצה"ל מכיר בחשיבותה של המוסיקה המזרחית כחלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית, אך אם בוחנים מקרוב את "אילן היוחסין הצה"לי" של משפחתו של הזמר עומר אדם, עולה כאן (לכאורה) שאלה אחרת: האם כל זמר או יוצר מזרחי הנמצא לקראת גיוסו רשאי להגיש בקשה להיות מוכר כ-"ספורטאי מצטיין", והאם צה"ל יראה באופן שווה את הבקשות המוגשות לו מקרב היוצרים המזרחיים לאלו לדוגמא המוגשות לו מקרב הספורטאים, המוזיקאים הקלאסיים או כל יוצר אחר אשר איננו מגיע מתרבות הזמר המזרחית?

העונש מופרז ומסוכן

אם נחזור לרגע לסיפורו של הזמר מתן גלילוב, אנו נוכל לגלות כי המערכות הצה"ליות לא ידעו כיצד להתמודד עם תופעת המוסיקה המזרחית ההולכת וצומחת לה מתוך רשת האינטרנט, ומכיוון ש-מתן גלילוב איננו דמות מוכרת בשוק המוסיקה הישראלי, והוא איננה דמות מוכרת לכל אותם אנשים אשר המוסיקה המזרחית אינה ב-"ראש מעייניהם" קיימת סבירות גבוהה כי אף קצין או קצינה אשר נדרש להתמודד בסוגיית היעדרותו מהשירות הצבאי, איננו היה מודע כלל לעצם היותו כוכב נוער ברשתות החברתיות, ובטח לא היו מודעים לכך שלהיט הרשת שלו "זוכרת", השיג בשנת 2013 את מספר הצפיות השני בהיקפו באתר "יו-טיוב" עם למעלה מ-3.5 מיליון צפיות!

אומנם אינני קצין שופט בצה"ל (ומעולם לא התיימרתי להיות), אך העונש המופרז אותו קיבל מתן גלילוב, (8 חודשי מאסר בחישוב של יום מאסר לכל יומיים של היעדרות), מסוכן חייב להעלות מחדש את הדיון הצה"לי בנוגע לבחינת מעמדם של בני נוער הצומחים מתוך המוזיקה המזרחית של ימינו, בין אם הם זוכים לתהילת ערוצי הטלוויזיה המוסדיים במדינה ובין אם הם כוכבי רשת.

הרי בסופו של דבר, האינטרס הוא משותף לשני הצדדים: מצד אחד צה"ל יוכל להתהדר בשילובו של אמן-יוצר מפורסם בשירות הצבאי (כפי שהטיב לעשות במקרה של עומר אדם), ומצד שני, האמן-יוצר יוכל להמשיך ולטפח את הקריירה המוסיקאלית שלו. אחרת, יש חשש מסוים שבני נוער (ולפי המספרים יש רבים כאלה) הנמצאים סמוך לגיוסם, הרואים בגלילוב דמות להערצה ייקחו את עניין מעצרו כהשפעה שלילית עליהם.    

*הטור משקף את דעת הכותב

>> ישראל בונדק בן 58: טור אישי מסכם מאבקים

>> 2013 במוסיקה המזרחית - שלום ולא להתראות 


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם