יום ו'


23 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

גם אנחנו שחורים: שירי המחאה הגדולים

לאחר ההפגנה הגדולה מאמש, ברוח המחאה הצודקת של יוצאי אתיופיה, חזרנו אל 7 שירי מחאה משמעותיים שיצאו במרוצת השנים וטומנים בחובם כאב, קשיים, קיפוח והדרה

פלפל אל מסרי. אחראי על שירי המחאה הראשונים פלפל אל מסרי. אחראי על שירי המחאה הראשונים צילום מסך
נתי לוי שני, 04 מאי 2015 16:43

לשכת עבודה: ג'ו עמר בשיר המחאה הגדול בכל הזמנים. המילים הכואבות מצלצלות מוכר עד היום אפילו שעברו כבר עשרות שנים. עמר לא תמיד דיבר מחאה, אך בשיר אחד עם כמה משפטים שמתארים בתמציתיות הצליח לפתוח את הפצעים הגדולים של מדינת ישראל ולזרות עליהם מלח בנדיבות. השיר מוכר מאוד גם בגרסתם של זוהר ארגוב וזאב רווח. 

המילים שוות זהב שחור: "הלכתי לשכת עבודה אמר לי מאיפה אתה? אמרתי לו ממרוקו, אמר לי תצא מפה, אמר לי תצא מפה. הלכתי ללשכת עבודה אמר לי מאיפה אתה? אמרתי לו מפולניה, אמר לי תכנס בבקשה, אמר לי תכנס בבקשה".

הכול בתשלומים: פלפל אל מסרי, ובשמו המקורי אלבר מוגרבי, הוא מראשוני הזמרים ששרו מזרחית והביע בדרכו מחאתיות יומיומית בעשורים הראשונים למדינה. הוא אחראי על סדרת שירי מחאה ששילבו קריצה והומור. הלהיט הגדול ביותר שלו שנשאר גם היום רלוונטי מתמיד, הוא "הכול בתשלומים" שכתב אלברט שטרית, שותפו ליצירות, ויצא בשנות השישים. 

המילים שוות זהב שחור: "בתשלומים בתשלומים, על כל דבר בתשלומים בתשלומים, כל המשכורת הולך למכולת, כל המשכורת הולך למכולת , איי איי איי איי בתשלומים".

השחור והלבן: אתי לוי בשיר הנושא של אחד מתוך שני אלבומי המחאה, ממקדת את כל פצעי הקיפוח המתמשכים ומוציאה בו החוצה באמת פנימית את ההבדלים בין הלבן לשחור, תרתי משמע. עצם בחירת שם השיר והצבת השחור לפני הלבן, היא מחאה יפה בפני עצמה.

המילים שוות זהב שחור: "בין הלבן והשחור יש הבדל גדול, זה לפינוקים נולד והשני לסבול, זה פשוט מאוד ענין של אפליה , זה אפשר לראות בלי בעיה"

איזה מין עולם: אחד מלהיטיו הישנים של עופר לוי הוא בעצם שיר מחאה בועט וצעקני בפני עצמו. השיר הכואב שנכלל בתוך האלבום "אוהב לחיות" מ-1991 כולל בתוכו הרבה זעם שהצטבר ממקום ממנו מגיע לוי אל עבר העולם והסביבה.

המילים שוות זהב שחור: "גלגל הזמן סובב לו שום דבר התשנה, ים כאב, וצער, יש בכל מקום, כמה אפשר לשמוע שיהיה עוד טוב". 

איזו מדינה: מה השתנה? השיר שיצא בשנת 1988 שמר על "ערכו" עד היום. אלי לוזון גולל ומוציא את כל הזעם הרב שהצטבר אצלו בשם יוצאי עדות המזרח. ומאז? אין הרבה שינוי. אם אפשר לסמן שיר מחאה שיכול להפוך להמנון הרשמי של ישראל השנייה, אז מדובר בו.

המילים שוות זהב שחור: "אנשים בוכים, מחירים עולים, לשלם מיסים וגם קופת חולים, אין כבר עבודה, הקופה ריקה, אין ממה לחיות, סגרו את הלשכה".

בדד: היופי בשיר ענק כמו "בדד" של זוהר ארגוב הוא שאפשר לנדוד איתו להמון מחוזות, אנחנו בחרנו לקחת אותו אל מחוזות הכאב על הקיפוח וההדרה. מילות היגון שבו לא משאירות אופטימיות בלשון המעטה, אך גם הכרה במצב הבעייתי, היא דבר חיובי בפני עצמו, לפני ניסיון ויציאה לדרך חדשה.

המילים שוות זהב שחור: "בדד, כמו השמש אנדודה, בדד, במדבר הלוהט, בדד, גם דמעות הן רק הבל, שיר מזמור אין לסבל, שיר מזמור של אילמים"

עבודה שחורה: ביצוע עם מילים מהדהדות שכתב אוהד בנאי בשיר יחד עם להקת הפליטים. אחד מהשירים העבריים היחידים והמוכרים ביותר, שכל-כולו מחאתיות על הקיפוח של יוצאי אתיופיה.

המילים שוות זהב שחור: "הם שנים חלמו עליה ועכשיו זאת המציאות, כשאומרים להם לטבול לשטוף את התמימות, ואני בעיניהם ראיתי איזה אור ומי יידע אם אברהם לא היה שחור".

>> ויש גם אופטימיות: נגן שירי החתונה הגדולים

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם