יום ד'


22 בספטמבר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

איתי לוי בראיון חושפני לרגל האלבום

איתי לוי משחרר את אלבום הבכורה המסקרן ומדבר על הכול. על האבא שנפטר בגיל צעיר ("לא הרגשתי דמות אבא, אמא היא הכול"), המעריצות, הדרך שלפני ("התלבטתי, אספתי סקיצות 3-4 שנים. זמר צריך לעשות דרך") החלום שהגשים ("דואט עם מרגול"), המועמדות לשיר השנה, אייל גולן, עופר לוי ושרית חדד. הקלף החדש והמנצח של המוזיקה המזרחית

איתי לוי איתי לוי צילום: אילן פולישוק, בטריבונה
שלומית צברי, בטריבונה ראשון, 07 ספטמבר 2014 09:00

בודדים האנשים שלא שמעו במהלך השנה האחרונה על השם איתי לוי או הלהיט הענק "כמעט שיר אהבה" (מעל ל-5 מיליון צפיות ביו-יוטיוב) שיצא כמה סימבולי בצאת תשעה באב אשתקד, כעת שנה לאחר מכן, הוא משחרר לאחר ציפייה את אלבום הבכורה המסקרן "מה עובר עלייך" (ניתן להאזין לכולו בסוף הכתבה) שכולל 16 שירים. להיטים מתוכו הפכו למוצר חובה בחתונות וערבי קריוקי לצד התמודדיות על תארי 'שיר השנה' ו-'תגלית השנה' והתברגות במקום השלישי במצעד הקליפים הנצפים ביו-טיוב לשנת 2013 - הכול פרוס על שטיח אדום ומוביל את לוי בדרך לתפוס בכבוד את התואר "הנסיך החדש של המוזיקה המזרחית". 

את הראיון המסורתי שלנו "בגובה העיניים" ערכנו עם איתי לוי (25) מיד עם סיום פסטיבל התמניאדה באילת שבו הופיע, יעד נוסף שכבש בלי שום בעיות מיוחדות. "זו בהחלט חוויה גדולה להיות חלק ממנה, 3 ימים מטורפים של הופעות, קהל והרבה שמחה", אומר איתי לוי בטבעיות ואל תצפו ממנו להיות נער הזמר התימני, "גדלתי על הרבה סגנונות, אין סגנון ספציפי ממש, שרית חדד היא זמרת שאני מאוד אוהב לשמוע וללמוד את הסלסולים שלה אבל באופן כללי שמעתי מהכול: יוונית, ערבית, עופר לוי, ישראלית ואנגלית".

איתי לוי
לא חשבתי שאהיה זמר", איתי לוי על סט הצילומים 

איפה גדלת?
"נולדתי בגן יבנה אבל גדלתי למעשה ברחובות בשכונת שערים מגיל שנה, זו שכונה כיפית, פשוטה, אנשים טובים ולמדתי בבתי הספר האזוריים".

מתי אתה מגלה שהייעוד שלך הוא להיות זמר?
"תמיד אהבתי מוזיקה. הייתי שר בחדר או בערבי קריוקי, לא חשבתי אמנם שאעסוק בזה אבל ככה בזמן פנוי הייתי מקדיש לזה זמן, לכן כל הדרך, בלימודים והשירות בצבא - זה היה חזק מעבר לפינה".

מה הפריע לך לצאת לדרך?
"את האמת ראיתי מה קורה בתעשייה, ושאלתי את עצמי לאיפה אני נכנס? איפה יהיה מקומי? ואני מדבר על זה שזמר אמיתי צריך לעשות דרך, דרך ארוכה, מסודרת ומקצועית, ולא רציתי לקחת את הריזיקה הזאת- כי לא היה לי מושג איך זה להצליח".

אבל בסוף זה קרה.
"ניסיתי צעד אחר צעד, הייתי מופיע אחרי השחרור מהצבא בחפלות, טברנות, אירועים ואז התחלתי להכיר כותבים ומלחינים מהתעשייה. הכרתי את אסף צרויה ואבי אוחיון שעושים חייל בתחום הזה והתחלתי להקליט סקיצות במשך 3-4 שנים. אספתי חומרים שחשבתי להשתמש אבל לא באופן ודאי - ואז נתקלתי בשיר "כמעט שיר אהבה".

"לא רצו לתת לי את כמעט שיר אהבה"

השיר הזה הוא גולת הכותרת. דורג במקום ה-3 מבין 10 הקליפים הנצפים ביוטיוב, איך הוא נולד?
"שמעתי אותו באולפן וביקשתי לעשות עליו סקיצה ונתפסתי, אז התחננתי והפצרתי בהם שייתנו לי את השיר- והם העדיפו לתת אותו לזמרים ידועים וגדולים, לא מתוך רע אלא העדיפו את המפורסמים. אבל אני האמנתי בו מאוד והתעקשתי".

מה גרם לו להצליח כל כך? אולי ברמת המיקרו, זה קשור לסלסולים ובקטעי הקישור של הקולות במעברים? לא סתם המעריצות מאוד אהבו אותו והוא אחד מהבולטים שיצאו.
"זו שאלה קשה. חיבור של כמה דברים אני חושב: המדיה, האנשים הקרובים, המעריצים ברחובות ובהופעות. אני הייתי שר אותו עוד לפני שיצא כסינגל רשמי, אחר כך הגיעו ההשמעות, השדרנים, זה מכלול שאינו מובן מאליו. כמובן שהקב"ה לפני הכל עשה עבודה טובה עבורי. לגבי המעריצות, זה מחמיא לא מעבר, הן לא מציקות ותודה להן".

אתה מתרגש? בכל זאת השיר מועמד לשיר השנה.
"זה משמח אותי מאוד, את האמת כשראיתי את כל הדרך וההתפתחות זה מרגש אותי כל פעם מחדש. זה כיף, כי בפרק זמן קצר להגיע לזה זה מאוד מחמיא".

איתי לוי 
"המעריצות לא מפריעות לי", איתי לוי 

השיר "ילדות של פעם" מבוסס על ילדות שכל אחד מאתנו מכיר מגיליאי ה-30 ו-40, אבל מה לך איתו? לכאורה הוא לא אמור לדבר אליך. 
"גם ברשת ג' שאלו אותי את זה, אני לא הייתי שם ולא חוויתי אבל אני כן שר על החלומות של דברים שרציתי - כמו אבא שעושה קידוש, אלו דברים שמאוד חסרים לי ואני שמח שזה תפס. הרבה שולחים לי הודעות אפילו יהודים שגרים בחו"ל שהשיר מזכיר להם את הארץ, וזה כיף".

אתה מועמד למעשה לשני פרסים שיר השנה ופריצת השנה במצעד אתר 'מאקו' ותחנות הרדיו האזוריות.
"עד שזה לא יקרה, זה בעיניי לא אמיתי, אני נכנס לזה וזה מחמיא לי ברמות אם אבחר או לא? אני לא יודע. אבל במקרה שלא אני לא אתאכזב. מתמודדים איתי זמרים מוכשרים, מי שייקח שיהיה לו לבריאות. זה כיף ומדהים להצליח בגדול אבל מי שייקח אני מאחל לו הצלחה באהבה".

"אבא לא היה דמות דומיננטית בחיי, לצערי"

מי שלא זכה לראות את הפריצה המהירה של איתי הוא אביו שנפטר בגיל בצעיר, "אבא שלי נפטר כשהייתי בן 16 וחצי", הוא מתרגש, "ולמעשה אני גדלתי בלי אבא. מוזר לומר את זה אבל הוא לא היה דמות דומיננטית בחיי לצערי".

ואיפה אימא בתמונה?
"מי שגידלה טיפחה והייתה שם זו אימא, אימא שלי חולה עליי יש ביננו חיבור עד כדי כך שהיא כמו ילדתי. אימא היא טריגר מאוד חשוב עבורי, היא זו שדחפה אבל כדי שאלמד, שאשים כיפה, שאהיה ילד טוב. זו שדאגה שאלמד שאסיים צבא היא שאפה שאהיה עו"ד או רופא אבל בד בבד זה יצא ככה שאחיה עם המוזיקה".

היא באה להופעות שלך?
"היא הייתה בהופעה אחת בינתיים אבל היא תבוא. היא מעדיפה את הבית".

...

אמרו עליך שאתה אדם חרדתי, מדוע?
"אני חרדתי מטבעי, כל הזמן דואג. מאוד חשוב לי מה שאני עושה, מאיפה באתי, לאן אני שואף להגיע, ואני מזכיר לעצמי תמיד שיש הפתעות בחיים. אני נוטה למושלמות זה באופי אצלי, אני גם דואג למשפחה ולאימא".

אני לא חוזה שחורות, אבל ההיסטוריה במוזיקה המזרחית מראה על לא מעט זמרים שהצליחו בזמן קצר ולאחר מכן חוו נפילה כואבת. איך אתה תשמור שלך זה לא יקרה?
"כמו שכבר אמרתי לך, אני בא לעבוד ולא לעבודה. לשמור על ההצלחה זה מכלול של דברים, לא רק לתפוס את המיקרופון - אלא לשמור על יחסי אנוש, בחירת חומרים, פרפקציוניזם. אנחנו שרים בעברית ולא עושים איפה ואיפה, המפתח להצלחה היא רצינות, התמדה וכשרון וכמובן המון ברכה מהקב"ה".

"שלומי שבת מודל לחיקוי עבורי" 

מי הם חבריך לז'אנר?
אלירן צור שאני מעריץ אותו, דודו אהרון שאנחנו חברים טובים והוא תמיד מפרגן".

מי מודל חיקוי עבורך?
"שלומי שבת אני חושב, כי הוא עשה דרך, יוצר, כותב, מוזיקאי ברמות. הוא סיידקי, נוגע לא נוגע, עניו ואפשר להבין, אני מכבד את דרכו".

ואייל גולן?
"הרבה אומרים שהוא זמר טוב, אחד בדור, הוא עשה פה דברים שאינם מובנים מאליהם".

עם מי אתה חולם להגשים חלום?
"אני כבר מגשים חלום, הקלטתי דואט עם מרגול, ארצה אולי עם דודו טסה ובועז שרעבי".

הזמר איתי לוי
בגובה העיניים. עם שלומית צברי

על מה אתה מברך?
"על הקיים, על כל מה שקיבלתי ומקבל".

על מה את מתחרט?
"אני לא מתחרט בדרך כלל על דברים".

אם תזכה, תשתנה לדעתך?
"קיבלתי פרסים הרבה יותר גדולים, יכולת הגשמה עצמית, אף אחד לא קם בבוקר בשביל זה, אני לא אשתנה זה לא אני!".

מה אתה מתכנן לעתיד?
"אני בסוכות משיק אלבום ברחובות, העיר שבה גדלתי, זה יהיה בהיכל התרבות או בוויקס במכון וייצמן וזה מרגש אותי הכי הרבה בעולם, ואם זה יסתדר אז בחורף אצא לסיבוב הופעות".

מה אתה מאחל לעצמך?
"קודם שאהיה בריא, נזכה לשמוח ולשמח וכמובן שאצליח".  

איתי לוי - "מה עובר עלייך" - האלבום המלא:

אוהבים את איתי לוי? לחצו על לייק!
Tribona-Logo4
אנא המתן לטעינת הנגן...

---
ראיון: שלומית צברי // צילום: אילן פולישוק, בטריבונה // סטודיו: צילום לעם // עריכה: נתי לוי

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם