יום ד'


08 ביולי
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

"זמר שרוצה להישאר, שילמד מקאמאת"

איציק קלה בראיון סוגר שנה קשה עם פציעתה של אשתו בפיגוע ("לא נתנו לה צ'אנס לחיות") ■ מדבר על המציאות החדשה בג'אנר ("כואב לשמוע על זמרים שאין להם עבודה. פעם היכלים, היום קשה למלא את הזאפה) ■ נוגע בחשיבותה של הצניעות ("די עם השופוני") ■ ומצביע על הבעיות ("הדור שבע מהפופ. עשרה שירים נהיו כמו שיר אחד, אני לא מזהה")

תמונת חייו. איציק קלה, קמח וסוכר תמונת חייו. איציק קלה, קמח וסוכר צילום: נתי לוי, בטריבונה
נתי לוי שישי, 18 אוקטובר 2013 12:51

לאחר יותר מ-40 שנות קריירה איציק קלה ראה ועשה הכול במוזיקה המזרחית. את קלה פגשנו בערב שני האחרון במועדון הזאפה בירושלים, בכל זאת היה זה ערב מיוחד בשבילו: הופעה "במגרשו הביתי" אל מול הקהל הירושלמי שמלווה אותו שנים רבות ("זכות גדולה, צמחתי מהקהל הזה") ואחרי שנה קשה שעבר, בה מיעט בהופעות בגלל פציעתה של אשתו ציונה בפיגוע טרור בכביש המנהרות הסמוך לבירה.

"ברוך השם", חוזר ואומר איציק קלה בראיון ל-בטריבונה, "התברכתי בזה שיש לי רפרטואר עשיר מאוד עם כל כך הרבה להיטים, לזמר זה מאוד חשוב. אתה תכף תראה איך אנשים שרים איתי מילה במילה כל שיר. רק היום שאלו אותי 'איציק איך זה אחרי 42 שנה על במה שהקהל אוהב אותך, מגיע לכל מקום ומחבק אותך בחום ואהבה?' צריך לדעת איך להתנהג עם הקהל, וזה לא מובן מאליו. אהבה זה דבר דו צדדי, תיתן לי אהבה, אתה תקבל אהבה".

הדברים האלה של קלה, מתיישבים היטב עם העובדה שנוצר לו בהתמדה של שנים, שם טוב של זמר מצליח ששומר על צניעות, ולא פחות מכך, קלה נלחם בדבקות גם על שמירת תדמית חיצונית עממית, שחלילה לא ידבק בה רבב. באופן סימבולי אפילו הראיון הזה איתו שהחל בחדר האמנים, הוזז הצידה, למען השקט, אל המחסן האחורי שם גם צולמה התמונה הראשית, לצד אריזות קמח וסוכר.

"מה אתה ראש ממשלה? תלחץ ידיים, תחבק ותנשק"

אייציק קלה ראיון זאפה ירושלים
"לא צריך להסתכל על 2 דקות בהופעה או לשים סטופר", איציק קלה 

במופע עצמו קלה יחד עם 7 נגנים מאומנים נתן דגש ללהיטיו הישנים והמתגלגלים שקמו לתחייה באמצעות האלבום החדש "מאז ולתמיד", אלבומו ה-32 שמכיל 32 שירים במחרוזות עם עיבוד עכשווי. המופע נפתח עם השקטים "מחפש את הדרך", "אבא נשמה", "אני העבד", "ממה אתה בורח" ועבר בלי התראה מוקדמת לעבר החפלה הירושלמית עם "מותק", מחרוזת "דברים נסתרים", שירים בטורקית, נמשך עם שאר השירים מהרפרטואר הבלתי נגמר, והגיע לשיא ב-"ישמח חתני" שהקים חלק נכבד מהקהל לטפס על הכיסאות. הקינוח בסיום, מחרוזת "בי נשבעתי" שמוכרת גם בגרסת הכיסוי של הזמר הצעיר מאור אדרי בשם "אבבאי", ואיך לא, ב"שבחי ירושלים" בשירת מקהלה.

איציק קלה הזאפה ירושלים

נשמע ונראה היה שקלה נשאר במיטבו, כוחו במותניו ובגרונו, הקהל הירושלמי שברובו הורכב מקהל בוגר, צמא לקולו כבר 40 שנה, הוא היה שלו בכל דקה במופע. קלה מצידו לא ויתר על אף פתק שהושלך לעברו והצליח לעמוד במשימה המאוד מסובכת, של איחולים וברכות, אפילו לאחד מיושבי השולחנות שביקשו שיחמיא להם על השמח שהם עושים.

"בא לכאן אדם וקנה לעצמו כרטיס כניסה ממיטב כספו, שזה פי 2 ממחיר רגיל. זמר צריך לדעת להוקיר ולהעריך את זה. זמר שמופיע, לא צריך להסתכל על 2 דקות או לשים סטופר ולהראות 'שופני'", אומר קלה שניצוצות של התלהבות בעיניו. "בעיניי, זה גם בושה וחרפה להיכנס עם שומרי ראש, מה אתה ראש ממשלה או שר הביטחון, תיכנס, תלחץ ידיים, תנשק אנשים, לתת אהבה לאנשים שקונים כרטיס ב-200 שקל כי אוהבים אותך, אם יבואו פעם-פעמיים, פעם שלישית כבר יימאס להם. צריך לדעת איך להחזיר אהבה. אני כל חיי, אף פעם לא הופעתי 45 דקות, בטח לא במקום כזה".

למה זה מיוחד עבורך להופיע כאן בירושלים, אנרגיות? אהבה?  
"ירושלים בשבילי זה הכול. אתה יודע, למרות שאני מופיע כל כך הרבה שנים בכל הארץ שאני מגיע לירושלים יש משהו מיוחד, אני נולדתי כאן וחי בה עד היום. לצערי, יש עוד הרבה זמרים בירושלים שלא באו לידי ביטוי בתל אביב ובארץ, אני כמובן עם השנים פרצתי בכל הארץ ויש לי קהל בכל מקום, אבל זה הקהל שגדלת עליו, שעשה אותך, זה קהל שעוצר אותך ברמזורים ומנשק אותך, אי אפשר לתאר את זה".  

למופע לא הגיעה ציונה, אשתו של קלה, שכאמור, ניצלה בנס מפיגוע טרור מלפני שנה מאבן שהושלכה לעברה מטווח אפס בכביש המנהרות. קלה מקווה שבקרוב מאוד תהיה הפעם הראשונה מאז הפיגוע שתגיע להופעה שלו. 

איך עברה עליך השנה האחרונה בצל התאונה של אשתך ציונה?
"הייתה לי שנה מאוד מאוד קשה, לא הופעתי כמעט. זרקו עליה אבן משני מטר עם כל מיני שפיצים כמו מסמרים, זה פתח לה את הראש היא קיבלה זעזוע מוח. לא מאחל את זה לשום בנאדם בעולם. זה אחד הדברים שהתעכבתי בשירה אבל יחד עם זאת אדם צריך להאמין. לא האמנתי שתחיה. לא נתנו לה צ'אנס לחיות. תודה לאל שהיא חזרה לעצמה אפילו שהודיעו שהיא הלכה לעולמה. לא היה רב שלא התפלל לא היה מקובל של דאג".

כמו תאוריה בנהיגה, יש חוקים במוזיקה

40 שנות קריירה בהם ראה כבר הכול מותירות לקלה לומר בכנות דברים שלחלק מכוכבי המוזיקה המזרחית הצעירים, זה ככל הנראה לא יצלצל טוב. "הייתה לי הזכות להיות תלמידו של רבי חיים עמר, האדם הזה היה גאון מוזיקה והוא לימד אותי לא רק שירים, אלא קריאה בתורה, נגינה, פרקי חזונות, לנגן במנדולינה, הכול. שאתה צומח מהדבר הזה הדרך פתוחה לפניך, אתה לא מוגבל. שפת המקאמאת היא שפה מאוד עשירה. אם אתה יודע לשיר את זה נכון, אתה רק צריך לדעת איך "לשחק" את המשחק, מה יותר ברכה מזה?"


איציק קלה בזאפה: "בי נשבעתי" (אבבאי) 

אז אתה רוצה להנחיל את שפת המקאמים לזמרים?
"אני חס ושלום לא רוצה לדבר אפילו מילה אחת על זמרים, יש זמרים מוכשרים וטובים, אבל אני אומר המוזיקה המזרחית האותנטית הטובה - מי שלא יודע מקאמים שלא ישיר אותה, שילך ילמד. בנאדם שלומד תואר ראשון צריך לעבוד קשה, כך צריך ללמוד את שפת המוזיקה. אם אתה שר רבעי טונים ושמיניות, אתה צריך לדעת איך".

"קח את המוזיקה הישראלית", ממשיך קלה את תשובתו, "ההרמוניה בה כל כך יפה. אני אוהב לשמוע זמרים ישראלים, אבל מבחינת שירה, היא הכי פשוטה. כל השירים שאני שומע, ההרמוניה יפה, המוזיקאים מעולים אבל השירה, זה לא זה. אתן לך דוגמא, "הבאנו שלום עליכם, הבאנו שלום עליכם", נכון? זה נקרא בשפת המוזיקה מקאם 'נאוואת', פס ישר, אין בו רבעי טון או שמיניות. יש במוזיקה הישראלית דברים קלים כמו למשל 'אני יושב בבית עולה במדרגות יא יא', זה כמו אני הולך אני קונה קולה וקצת לחם. אין כאן עומק".

אתה לא מסכים עם כתיבת שירה למחברת? יש כאלה, שיוצרים שירים יפים למחברת, בלי לחן.
"זה יפה מאוד, אבל אני אישית לא עובד ככה. אני אומר את מה שאמרתי בגלל שאני נמצא בג'אנר הזה, מי שרוצה להישאר בג'אנר שילך ללמוד מקאמאת".

זה עושה את ההבדל בין הצלחה לכישלון?
"אתה רוצה להוציא רישיון, אתה לומד תיאוריה, נכון? יש גם חוקים במוזיקה. אני אומר את זה רק על המוזיקה המזרחית האותנטית, אם לא, אתה יכול לשיר מה שאתה רוצה. אם אני עכשיו הולך לשיר, וזה לא שאני חלילה פרופסור, ויושב מול זמר ישראלי והוא חושב עצמו 'ביג בוס', אני יכול לשבת מולו והוא יסתכל ויגיד 'בורא עולם איך הוא מכיר את שפת המקאם', הוא לא מבין שקראנו בתורה והלכנו לתפילות. אני תמיד נותן סטליוס קזנג'ידיס כדוגמא, הוא האום כל תום של יוון, להבדיל אלף אלפי הבדלות, הוא יכול להיות החזן הכי טוב של בית הכנסת" .


 איציק קלה בזאפה: "אימרו שמיים" 

"חבל שעופר לוי לא המשיך בדרך עוד הרבה שנים"

בראיון איתך ב-2009 בשיאו של הפופ ים תיכוני אמרת שאתה לא מאמין שהסגנון ימשיך, וצדקת. מאיפה זה נבע?
"כי זו לא מוזיקה מזרחית אותנטית, שמע, הדור שאהב כבר שבע, כמה אתה יכול ללכת לאולפן ולהכניס שם דאנס, הבעיה הכי גדולה ושם לדעתי זה הפסיק, שאתה לוקח את כל השירים ואתה יכול לחבר ולעשות מזה שיר אחד. היה איזה מישהו חכם לקח שירים של אייל גולן, דודו אהרון והשאר וחיבר בערך עשרה שירים, באותם סולמות, ואני נשבע לך, לא זיהיתי אם זה דודו, אייל או השלישי. אבל אם אתה לוקח מזרחית אותנטית לעולם לא תשבע, למה, כי יש סיבה, יש גיוון. מה שעשה בשנים ההם דקלון, רמי דנוך, עבדכם הנאמן ואחרים.

איציק קלה והלהקה
"נתנו לך קול? זה זמני בעולם", איציק קלה והלהקה (נתי לוי)

מה עם עופר לוי?
"אין לי קשר איתו. הוא זמר טוב, יש לו קול טוב, תמיד אמרתי שהוא מושפע מפאריד אל אטראש. יש לו קול יפה הוא שר על הכיפאק, אבל חבל שהוא לא המשיך בדרך שיכול היה עוד הרבה שנים".

על איזו דרך אתה מתכוון?
"תראה, בבוקר שאני מתפלל אני מתמקד בפסוק: "משפיל גאים עדי ארץ ומגביה שפלים עד מרום", גאווה היא רק לבורא עולם. נתנו לך קול לשמח אנשים, אז מה? זה זמני בעולם. יש זמרים שאני שומע וכואב לי עליהם שבדרך הם נפלו ואין להם עבודה, זה לא מקצוע לשנה שנתיים צריך לדעת איך להתנהל, איך להתייחס לקהל שלך איך להחזיר לו אהבה. פעם היינו הולכים להיכלי תרבות, היום אתה הולך למקומות כמו זאפה אתה לא יכול למלא 300-400 איש, אתה יודע למה? כי אנשים שבעו מכל מה שהיה. כמה אתה יכול לאכול אוכל?"

למען האמת, גם לא את הטעים ביותר.
"כן, גם לא את הטעים ביותר. אדם חכם פעם אמר לי 'במקום שתזרע בטטה, תוציא בטטה".

(*עזר בהכנת הכתבה: בני בביוף, צילומים: נתי לוי (בטריבונה)


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם