יום א'


20 בספטמבר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

"כולם חושבים שהם זוהר - אבל חבל להם על הזמן"

שלומית צברי בפינתה "בגובה העיניים" חוזרת לשורשים במוזיקה המזרחית. הראיון הפותח הוא עם הזמר אוריאל שלומי שנחשב לכוכבי הנוסטלגיה הגדולים ואחד הבודדים שביצע דואטים עם זוהר ארגוב, ויש אומרים שהיה מעריצו. על עברו המפואר, העידוד והתמיכה מהרחוב והחזרה לעשייה עם סינגל חדש ופרויקט "ילדי החושך" שהפיק ראובן אלוני עם יואב יצחק, אבי סינואני אריק סיני ואחרים. הגידו כן לאבות

בגובה העיניים מאת: שלומית צברי ראשון, 08 יולי 2012 14:46

"אין כמו זוהר, לא היה ולא יהיה, אך אם יהיה- הוא יבוא רק מעולם אחר"

נתחיל מהתקופה האחרונה, הוצאת שיר חדש בשם "טעם לחיים", איך הוא נולד אחרי הרבה שנים של שמירה על שקט?
"רביב בן מנחם תותח מוזיקאלי שאני מאוד אוהב, כאשר אלירן צור כתב את הטקסט והלחין אותו הוא מיד נזכר בי ובניואנסים שאני שר והציע שאבצע אותו. במקרה תקופה קצרה לפני פניתי אליו בהצעה לעבוד איתי על שיר אחר ובעצם השיר הזה נולד במקומו".

נחזור אחורה בזמן. מתי ידעת שהיעוד שלך בחיים הוא שירה?
"זה היה המון שנים אחורה, את השירה התחלתי בים כאשר עבדתי כימאי. באותם ימים הכרתי את אשתי ואישה ועבודה כזו לא הולכים יחד, קשה למסד את הקשר ולמצות אותו על הצד הטוב ביותר. בעקבות כך עזבתי את הים בו עברתי הרבה חוויות טובות שמספיקות לי להרבה שנים ונתתי למוזיקה להוביל אותי.

האודישן הראשון היה במערב אפריקה, במועדון היו כושים, ואיך שהוא עשיתי טבילת אשראשונה, היו תגובות חמות וככה העניין התגלגל לקריירה ארוכה".

הוצאת בזמנו אלבום דואטים עם זוהר ארגוב ספר לי על התקופה ועל הקשר בניכם?
"זוהר... הייתה סטיגמה אז שהוא העריץ אותי, הוא העדיף לשמוע אותי כמקורי. החיבור הראשון איתו נוצר כשהיינו עם ניסים בן-חיים שהפיק את שנינו אצל יהודה קיסר. החיבור בעיניי מנקודת ראייה שלי, נוצר ממש בשניות. כל הזמן נסענו להופעות יחד, זוהר הזמין אותי לדואטים וככה נוצרה בנינו חברות של אמת".

במה התבטאה החברות?
"אני הייתי החיפוי שלו, תמיד שמרתי והגנתי עליו. בגדול אין כמו זוהר: לא היה ולא יהיה, אך אם יהיה - הוא יבוא מעולם אחר. הוא היה מושפע מדברים מיוחדים שעשה אנוטוניו מולינה כמו למשל מאוולים, אם הוא היה מקליט את כל השירים שרצה אנשים היו מבינים כמה הוא גדול היה בחייו ובמותו, זוהר לא מיצה את עצמו. כל אחד מתפלץ וחושב שהוא זוהר, אבל חבל להם על הזמן".

תגובות ברחוב עדיין קיימות?
"התגובות ברחוב נשארו והם חמות, ותמיד דרבנו אותי לחזור והנה אני פה בשביל המעריצים הרבין שמלווים אותי שנים. אנשים נכנסים אליי לפייסבוק ומבקשים חברות, מילדים בני 18 ועד מבוגרים בני 50. אני המום מכך, מבקשים הופעות, והנה יש חזרה טובה".

מי הם חבריך לז'אנר?
"לא אוהב לציין שמות אבל כולם חבריי, אבנר גדסי, אייל גולן, יואב יצחק, חיים משה, שימי תבורי ואחרים, אבל בגדול אף פעם לא הייתי מעורבב, בזמנו הייתי אוו'טסיידר כזה, לא בקטע של הריכולויות, יחסי ציבור איך שקוראים לזה היום, אבנר ואני נשארנו חברים מילדות ועד עכשיו כי גדלנו יחד".

"היכל תהילה? הייתי מוותר כדי לשמור על הכבוד שלי"

אוריאל שלומי

"היכל התהילה" כדוגמא, למה לא השתתפת בה? לא פספסת הזדמנות לחזרה בגדול?
"אני לא הייתי בעשייה 20 שנה, אלה שהלכו לשם היו עם קריירה של שנים רבות, נראה לי שהתוכנית הזו היא בלי רמה עם כל החשיפה הגדולה, אני הייתי מוותר כדי לשמור על הכבוד שלי. בשבילי זה חארטה".

במה אתה עוסק כיום?
"רק במוסיקה, חזרות למופע החדש, מקווה ויש לי אמונה גדולה שזה יצליח, 6 נגנים איתי זה מכובד, אני עושה עבודה אינטנסיבית, נצא להופעות בכל הארץ, 3 פעמים בשבוע לפחות, אני שר רק שירים משלי מהשיר הראשון איתו התחלתי".

השתתפת בפרויקט "ילדי החושך" למען ילדים ונוער בסיכון, ספר עליו.
"בפרויקט "ילדי החושך" נטלו חלק איתי יואב יצחק, שירלי צפרי, אריק סיני, אבי סינואני ועוד, כתב אותו ראובן אלוני והלחין עופר לב. בפרויקט הזה נמצאים המבצעים והמעבדים הכי טובים, מדובר פה על יחידים שגדלו באווירה קשה של עיזבון, יתומים. זה היה חלומו של ראובן אלוני במשך שנים ועכשיו זה יצא לאור. כולם התנדבו וכל הכנסות הפרויקט הם לילדי ונוער בסיכון.

מה מיוחד בו?
"יש שיר שקוראים לו "זיכרון רחוק" שראובן כתב והלחין, הסיפור של הטקסט שם אמיתי לפני הרבה שנים, הייתה לראובן אהבה ראשונה: הוא ואהובתו נפגשו בקפה בנמל באופן קבוע, הם היו יחד 4 שנים בערך ועם הזמן נפרדה דרכם, כל אחד התחתן והקים משפחה, מדי פעם הוא נזכר באהבה הזו ומשם עלו לו מחשבות לספר את זה בשיר. כשהיה הטקסט מוכן הוא התקשר אליי והציע, אני נדלקתי על המילים והלחן, ועשיתי אותו בפרויקט".

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם