יום ג'


14 ביולי
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

אביהו מדינה: יוצר מוערך? "לצערי, זעירא, וילנסקי והירש"

אביהו מדינה, מאבות המייסדים של המוזיקה המזרחית בראיון מיוחד ל-בטריבונה. חוזר למלחמות של אז נגד הקיפוח ("המציאו לנו את השם "מזרחיים" ובעצם התעלמו מאיתנו"), על הקשר הבלתי נגמר עם זוהר ארגוב ("לא הבנתי עד כמה הסמים חזקים מזוהר"), הפרויקט של רביבו המרעננים והמסר הברור ליוצרים הצעירים של הג'אנר עם הבחירה של מרדכי זעירא, משה וילנסקי, דב זלצר ונורית הירש כיוצרים האהובים עליו

אביהו מדינה בראיון לבטריבונה אביהו מדינה בראיון לבטריבונה צילום: יח"צ
שלומית צברי חמישי, 13 דצמבר 2012 19:47

את הבמה וההצלחה הגדולה שחווים היום כוכבי המוזיקה המזרחית הם חייבים המון לפעילים מרכזיים כמו אביהו מדינה ששכב על הגדרות במשך שנים רבות כדי שהמזרחית שקופחה למשך דורות תקבל את הכבוד הראוי לה. 

כחלק מסדרת ראיונות עם וותיקי הג'אנר, בניהם אהובה עוזרי, דקלוןאוריאל שלומי וטובים אחרים, שוחחה שלומית צברי עם אביהו מדינה על נושאים רבים ושמעה ממנו ארוכות על איך העבר המזרחי המיובש של אז, שנראה רחוק מאוד מאור הזרקרים של היום - עדיין לא מש מכרונו. "המדינה היא חזקה, היא קמה לפני 65 שנה. בכאוס של ההקמה מי שהיה ראשון השתלט על כל הנקודות, הסתדר ולקח לעצמו מנות גדולות ואם התאפשר הוא גם לקח הכול", פותח מדינה את הראיון. "אם אתה אפאטי ולא מבין וחושב שכבר אלוקים עומד איתך אתה לא תהיה שם. אנחנו לא ישראלים, לא רלוונטיים והמציאו לנו שם "מזרחיים" ובעצם התעלמו מאיתנו".

אביהו מדינה
(צילום: אלכס שוורץ, בטריבונה)

-עד כדי כך?

"הם החליטו שאם לא נהיה כמוהם אז לא מתאים להם, וככה ניערו אותנו מהרדיו, לא פרגנו ולא נתנו לנו את המקום הראוי לנו".

זה מה שדחף אותך להיות זמר?

"כן, התחלתי כזמר אבל כשפגשתי את החומה שהייתה אטומה לאדם שכמותי הבנתי שאסור לי להישען על התקשורת ושלא כדאי לי להתעמת עם המוסד הזה כי בלי השמעות נחשבתי למת. זה היה המצב והחלטתי לרדת מזה ופניתי לענף היהלומים ושם התפרנסתי יפה מאוד".

"גדלתי בבית של משמעת צבאית עם אבא שתלטן"

-את הקיפוח חווית גם בילדות בשכונת שבזי?

"הילדות בשבזי לא זכורה לי. עזבתי את השכונה בגיל 7, הכול כילד נראה גדול, הרחוב ענק, הבתים גדולים, המכולת רחוקה וגם תחנת האוטובוס. כשגדלתי וביקרתי שם הכול היה קטן, צפוף ואז כשהייתי קטן חשבתי לעצמי שזה גדול עליי. שכונה היא בשבילי כמו משפחה, בערך מה שאנחנו מתגעגעים אליו היום ושאין כבר בחיים הפרטיים. אצלנו גרו רק אנשי השכונה, היום אתה פוחד ממי שנמצא מחוץ לשכונה, הדרכים וכלי הרכב פתוחים לכולם ואנחנו מסתגרים בגלל מה שאנחנו רואים ברחוב".

-ומה עם כיסופים?

"כיסופים זה הקיבוץ שדרכו טעמתי את טעם החופש, והכוונה היא שאני גדלתי בבית של משמעת צבאית עם אבא שתלטן, מקפיד בנימוסים, בחינוך, בתורה, בתפילה, בדרך ארץ, בלבוש, בתרבות ובשירה. בעיניי זו הייתה הגזמה פרימיטיבית ובקיבוץ מצאתי לעצמי מפלט אבל היום זה נותן לי ערך מוסף לחיים".

-היום אתה מעריך את זה?

"אני אני בזכות אבי ותודה לאל שגדלתי בבית כזה עם חריצות,שפה, הגינות, יושר, ערכים ופטריוטיזם, משהו השתנה במחוזותינו: האגואיזם, החומריות והאנוכיות חוגגת ואנשים מקבלים הערכה לפי חשבון הבנק ולא לפי מה שיש בתוכו".

"לא נתפס שזוהר היה צריך עזרה וזה לא הצליח"

-על הקשר הענף בינך לבין זוהר ארגוב, אין צורך להרחיב בדיבור.

"לזוהר ז"ל היה כשרון יוצא מן הכלל, הייתה לו נשמה טובה וכשרון גם להבין את הטקסטים וגם להעביר אותם לקהל. הוא דיבר אמת ובהגשה ובהבנה הוא מגנט את הקהל, הוא סיפר את הסיפור. היה חבל לי שהוא התבזבז ועל הכישרון שנבל בטרם עת, ולכן גם יזמתי גמילה פעמיים עבורו אבל גם זה לא עזר כי לא הייתי מספיק מבין בתחום הסמים עד כמה הם חזקים מזוהר ארגוב ושהם לקחו אותו למקומות הכי נמוכים. לא נתפס היה שהוא צריך עזרה וזה לא הצליח, שום דבר לא עזר הוא כבר היה עמוק בתוך המערבולת".

זוהר ארגוב

-גם עם שימי תבורי אתה והוא זה דואט אהבה.

"שימי היה האחד והיחיד שאיתו עבדתי כצמד הוא עודד אותי להקליט בעצמי ולא לתת לאחרים תמיד הוא היה שם בשבילי האמין בי ופרגן לי שאני שר נהדר זה יאמר לזכותו. זמרים אחרים לא כל -כך אהבו את זה שיצאתי בעצמי, לא אמרו לי מילה טובה להיפך שאלו: 'מה קרה שהוא שר?!' אבל שימי הוא היה ונשאר ילד תמים, אמיתי, אין לו לשון הרע או רכילות ואני אוהב את זה כשאני בסביבה. שימי הוא סוג של כספת, הוא לא ילך להפיץ דברים שבינינו אני סומך עליו, ובנוסף זה שאנחנו משפחה.. אימו היא משפחה של אבי. מלבד זאת אני אוהב את הקול שלו, את העוצמה ואת הפוזיציה שלו על הבמה יש בו את השואו שחסר להרבה אחרים".

-מה חסר באחרים שיש בשימי?

"לא כמו הרבה אחרים שטובים בלהרקיד את החפלה, הוא נטו בשואו ולא לתת במה לרקדנים. בהופעה שלו הקהל יושב ומאזין".

"אני לא מדבר על כסף אלא על הקפדה"

שיתוף פעולה עם הצעירים בא בחשבון?

"אני רגיל שרודפים אחריי ולא שאני רודף אחריהם. הדור החדש מחוזר מאוד ע"י כותבים צעירים ואני לא מחזר, מי שרצה בא הגיע והשקיע ויצרנו יחד, ומי שלא ואני לא מדבר על כסף אלא על ההקפדה- אז לא. חוץ מזה שאני גם לא כל-כך פעיל כפי שהייתי ויש את עייפות החומר בגילי , ואני מוצא את האנרגיות שלי על הבמה כי הדברים בעל כורחי השתנו. אני סוס שבע, אין לי מוטיבציה ואין מי שידחף אותי".

במה הדור הזה שונה?

"לדור הזה יש שפה משלהם, הם התחנכו אחרת והדגשים שם הם אחרים ממה שאנחנו קיבלנו כילדים ולכן גם הגישה שונה".

מי הם יוצרים מוערכים בעיניך?

"לצערי, זעירא (מרדכי), וילנסקי (משה), זלצר (דב) ונורית הירש.-מי הם יוצרים מוערכים בעיניך?

-למה באמת אין הרבה היום שהולכים בעקבותיך?

"כמה שלמדתי מניסיוני וניסיתי להעביר אותו לאחרים אך שלא ידעו לפרש, הייתה להם האזנה מאוד קלילה. היום אנשים שומעים ולא מאזינים ובטקסטורה יש משפט שחוזר על עצמו וזה מסכם את הכול, לא יורדים לעומק הטקסט, שמים דגש על בינו ובינה ולא על דברים מהותיים אחרים".

-אם כך, אילו טיפים אתה נותן לניהול קריירה של אומן צעיר כדי שיצליח ויתקע יתד בפסגה?

"לשמור על הרמה האופנות תמיד מתחלפות, לא משנה בן כמה אתה, דור ישן או חדש, דברים טובים לעולם נשארים.לומר את האמת גם ביצירה נורא משעשע עולם האשליות והריחופים במקומות לא ריאליים ובטקסטים שהם תקווה אבל לא מציאות. אם אתה אמיתי ואתה יוצר טקסט תמיד יש לזה מקום ואנשים יאמינו לך ויזדהו, זה לעולם לא יחלוף, טבע האדם זה נתון קבוע, לחלומות אין מקום.

-אתה אומר דברים מלאי עוצמה.

"טיפ חשוב נוסף: לא לחיות על רזרבות, לאכול מעט לא הרבה, לא להעמיס על הגוף בזלילה כי המצב רוח בא יחד עם זה, כשאתה רעב או עייף או כועס אז היצירה לא יצירה אמיתית והביצועים אחרים לכן חשוב מאוד לשמור על הגוף".

-"הפרויקט של רביבו" שחידשו את שיריך במחרוזות שכבשו את המדינה, עומדים בקטריונים?

"הם חידשו שירים רבים שלי, יש את "חלומות", "שב אל אדמתי" ועוד. הם לקחו את השירים שלי ופשוט רעננו את השורות מן ה-א'ב' והביאו את בקלילות ויצאו טובים בעיני הקהל. אני אוהב את הביצועים".

"לא מפחד מהמוות"

-פעם אמרת שבשביל לגדל ילדים צריך אימא טובה, למה בכל זאת בחרת לפרק?

"קודם כל לא אני פירקתי וגרושתי היא אדם נהדר, אמרו לי שבשנות ה-40 נשים עוברות משבר שכל הנשים מחפשות את עצמן וכך גם גרושתי. היא הרגישה אחרי שבנותיי גדלו צורך עז לממש את עצמה, ושהיא חופשייה לעשות מה שבא לה ואנחנו למרות הגירושין ברוך ה' כמעט אותו דבר, הכול בסדר והיא גרה לידי ואני שמח".


אביהו מדינה ושימי תבורי "אל תשליכני לעת זקנה"  

-ממה אתה הכי מפחד?

"מחוסר יכולת ואוי ואבוי להיות תלוי באחרים, כל השאר לא - אפילו לא המוות. הגעתי למסקנה שגם החיים הם לא מציאה, כשהיינו קטנים העבירו לנו מסר שהחיים הם מסר עליון אבל במציאות החיים הם מסע ארוך ומפרך יש בהם מעט נקודות אור והרבה נקודות חושך".

-"אל תשליכני לעת זקנה" קשור לפחד הזה?

"השיר הזה הוא הכישרון של דוד המלך ואני עליתי על העגלה ושמתי לה גלגלים כדי שתנוע ממקום למקום. המנגינה והשיר מדבר על הפחד הזה שקיים בי אי היכולת זו הזקנה".

-על מה אתה מברך בחייך, ועל מה אתה מצטער?

"אני מברך על מי שאני. יש לי צער אחד שאני כל הזמן מזכיר לעצמי על כך שאימי נפטרה כשהייתי כל כך צעיר (בן 12) והיא למעשה לא זכתה לראות אותי, לאן הגעתי. זה הצער היחידי למעשה וכל השאר בחיים זה שטויות".

-לאורך השנים זכית בהמון הערכה כאומן איך זה מרגיש?

"כשאתה נמצא במעמד הזה זה מחייב, להיות ללא רבב, אתה לא יכול להתפשר, פשוט אסור לך. אם אומרים עליך שאתה הכי טוב אתה צריך להיות עם משמעת עצמית גבוהה, לא להוציא לשוק דברים שהם קלוקלים, לא ברמה ולא בתקן העברית שום דבר לא מובן מאליו".

-למי אתה מרגיש את הצורך הכי עז להודות לו?

"לאבא ולאמא. אמנם הם לא פינקו אותי לומר את האמת, אבל הם גרמו לי לשרוד, למרות התעקשותי ומלחמותיי. אף אחד לא פרש עבורי שטיח, ההיפך הוא הנכון היו ניסיונות לדכא אותי ולהוציא את הרוח מהמפרשים. הייתי זאב בודד".

 --
מאת: שלומית צברי, עריכה: נתי לוי 


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם